banner851

banner614

EĞİTİM-BİR-SEN’DEN ZEHİR ZEMBEREK

Eğitim-Bir-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ömer Faruk Çelebi, ülkenin en önemli ve öncelikli sorununun eğitim olduğuna dikkat çekti. Eğitimde niteliği artırıcı, sorunların çözüleceği ve eğitimcilerin daha fazla itibar göreceği yeni bir dönem istediklerini kaydeden Çelebi, “Bundan sonraki süreçte, bu cendereden çıkabilmek için ‘ben yaptım oldu’ anlayışından vazgeçilsin, milletimizin eğitimden beklentilerini öncelensin” dedi.

banner619
Eğitim 07.06.2018, 12:14 07.06.2018, 18:06
1727

2017-2018 eğitim-öğretim yılı yarı yaşanacak karne heyecanıyla sona eriyor. Eğitim-Bir-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ömer Faruk Çelebi, yaptığı yazılı basın açıklaması ile eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekti.

“Ülkenin en önemli ve öncelikli sorunu eğitimdir”
Gelecek dönem için yetkili ve yöneticilerin çözmesi gereken birçok sorun olduğunu altını çizen Çelebi, iyi bir gelecek için ortadan kaldırılması gereken pek çok engel bulunduğunu belirterek şu ifadelerde bulundu:

“Son yıllarda bütçeden en çok pay ayrılmasına rağmen, yapılan birçok yanlışlık, akamete uğrayan uygulamalar, ders kitaplarındaki hatalar, değişen sınav sistemlerindeki belirsizlikler, öğretmene uygulanmak istenen performans garabeti, şiddetin aramızdan ayırdığı öğretmenlerimiz, şiddet mağduru birçok eğitimcimiz, eğitimin düzeleceğine dair azalan umutlar ve her geçen gün büyüyerek devam eden sorunlar, ‘ülkenin en önemli ve öncelikli sorunu eğitimdir’ dedirtmektedir.”

“Ben yaptım oldu’ anlayışından vazgeçilsin”
Türkiye’nin eğitime daha faza önem vermesi gerektiğini kaydeden Çelebi, ifadelerinde şunlara yer verdi:

“Mevcut eğitim sisteminin kimseyi memnun etmediği, halk tarafından eleştirildiği, eğitimin paydaşları tarafından sürekli tartışıldığı, eğitimcilerin giderek artan sorunlardan şikâyetçi olduğu, en sonunda eğitimin aktörü öğretmenin bile mesleki iştiyakını kaybederek tavan ile taban arasındaki duygusal bağın koptuğu bir anaforun içindeyiz. Bundan sonraki süreçte, bu cendereden çıkabilmek için ‘ben yaptım oldu’ anlayışından vazgeçmek, milletimizin eğitimden beklentilerini öncelemek, paydaşların eleştiri ve önerilerini dikkate almak, istişareyle belirlenmiş sağlam politikalara yaslanmak, eğitimcileri huzursuz eden uygulamalara son vermek, öğretmene itibar etmek ve edilmesini sağlamak gerekmektedir.”

İşte çözüm yolları…
Son olarak eğitim sorunlarının çözüleceği, eğitimde niteliğin artacağı ve eğitimcilerin daha fazla itibar göreceği yeni bir dönem istediklerini ifade eden Çelebi, şunları kaydetti:

“Performans konusu eğitimcilerin gündeminden temelli çıkarılmalıdır. Eğitimcilere yönelik şiddeti cezalandıracak, eğitimciye güven verecek yasal bir düzenleme yapılmalıdır. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir. Kamu vicdanını yaralayan mülakatla öğretmen istihdamından vazgeçilmelidir. Ortaöğretime geçiş sürecinde doğabilecek problemlere yönelik çözümler şimdiden bulunmalıdır. Öğretmenleri motive edici bir kariyer sistemi geliştirilmelidir. Alan değişikliği öğretmenlerin hakkı olarak görülmelidir. Okulların fiziki altyapısı geliştirilmeli ve okullara doğrudan ödenek tahsis edilmelidir. Yardımcı hizmet sınıfı çalışanlarının görev tanımları yapılmalıdır. Hizmetli ve memurların fazla çalışma sorunu çözülmelidir. Eğitim kurumlarının hizmetli ve memur ihtiyacı karşılanmalıdır. Hizmet içi eğitim çalışmaları mesleki gelişime dayalı olarak yeniden planlanmalıdır. Eğitim kurumu yöneticileri işveren muamelesi görmemelidir. Öğretim yılına hazırlık ödeneği tüm eğitim çalışanlarına ödenmelidir.”

Haber: Ö.YILMAZ

 
 
banner844
Yorumlar (36)
KAST 3 yıl önce
ALLAHA YAKIN ÖGRENİME UZAK DURUN
Ömer Faruk Çelebi 3 yıl önce
Buradan atıp tutan arkadaşlar sizleri seviyorum. Buraya yazdıklarınızı gelip yüzüme söylerseniz çok mutlu olacağım. Cesaretiniz yoksa eğer buradan devam edin, sizi okumak zevkli oluyor.
Üstadın dediği gibi;
Ey düşmanım, sen benim ifadem ve hızımsın,
Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lâzımsın!
İyi dileklerde bulunan dostlara da çok teşekkür ediyorum.
Hayırlı Cumalar diliyorum.
Ali 3 yıl önce
Söylediklerinin hepsine katiliyorum baskanim.ögretmene, idareciye itibari geri verilmelidir. Okullarda ki kurslar kapatılmalıdır.Maaslardaki haksizlik giderilmelidir.Ancak Yorumlara bakinca goruyorum ki Duzce bir adim dahi atamaz.Haset, fitne, dedikodu... Duzce'ye bu yakışıyor.
yusuf 3 yıl önce
yusuf,yusuf,yusuf,yusuf....
....... 3 yıl önce
ne oldu 3600 ek gösterge memura verilsin deniyorsun da kendin öğretmen olduğun için halen da öğretmenler için sunum yapıyorsun sizin sendikanızda hizmetli şoför kazancı memur her kesimden insan var lakin 3600 ek gösterge tüm memur arkadaşlarımıza verilsin diye miyorsun nasıl iş başkan
Selçuk 3 yıl önce
Daha önceden çizilmiş karalanmış hep bir ağızdan yine yeni yeniden yuvarlak bir konuşma.Çıkıp da söyleyemiyorsunuz şu kişi bu kişi diye, niye korku var çünkü.İki ayda bir basın karşısına çık, aynı lafları et dur bir de maaş al. Ne ala mualla...
Arif 3 yıl önce
Vay be Eğitim Birsen Ömer beye bakın, Ömer bey siz öğretmenlik hakkında değerlendirme yapma konusunda biraz düşünün öğretmenlikten kaçmak için öğretmenevine attınız kendinizi zaten.Eğitim hakkında bizzat derse girenler konuşmalı.
Halis 3 yıl önce
Sayın başkanın oruç tutmaması lazım Şekeri düştü herhalde Bu açıklamaları başka türlü yapmış olmasına inanamam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın