banner851

banner955

EĞİTİMDE ŞİDDET ÖNLENSİN DİYE

Eğitim Bir Sen Düzce Şubesi Başkan Vekili Engin Çakır yaptığı basın toplantısında eğitimle ilgili sorunları ele aldı. Çakır, eğitim sistemi içerisinde bulunan performans değerlendirme sistemine değinerek sistemin hukuki ve kanuni dayanağı olmadığını söyledi. Çakır ayrıca öğretmenlerin gördüğü şiddete de dikkat çekti.

Eğitim 27.03.2018, 14:49 28.03.2018, 14:17
1411
banner1032

Eğitim Bir Sen Düzce Şubesi Anıtpark Meydanı’nda bir araya geldi. “Öğretmen örselenmemeli, önemsenmeli” yazan pankart ve ellerinde dövizlerle öğretmenlerin uğradığı şiddete dikkat çekti.

Başkan Vekili Engin Çakır ülke genelinde öğretmenlerin uğradığı şiddete ve eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin meydanda yaptığı açıklamasına yüzyüze eğitim konusunu ele alarak başladı.

 “Öğretmenin fiziki gelişimine hiçbir şekilde katkısı olmayacak”
Çakır, “Taslak bir bütün olarak incelendiğinde, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısının olmayacağı, aksine kurumsal bütünlüğü, mesleki motivasyonu, çalışma barışını ve iş birliğini zedeleyeceği, öğretmeni mesleğine odaklanmak yerine performans puanını yükseltme ve yazılı smava hazırlanma eksenli bir çalışma hayatına yönlendireceği görülmektedir. Performansı ölçmek iddiasıyla öğretmenleri ayrıştıracak, kurumsal bütünlüğü, mesleki dayanışmayı, iş birliği içinde çalışma güdüsünü zedeleyecek bir uygulamanın eğitimin var olan niteliğine de bir darbe vuracağı hesaba katılmalıdır” dedi.
“Performans değerlendirmesinin hukuki ve kanunu dayanağı yoktur."

Eğitimle ilgili diğer sıkıntılara da değinen Çakır şöyle devam etti:

“Hayata geçirilmek istenen performans değerlendirmesinin hukuki ve kanuni bir dayanağı bulunmamaktadır. Aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçiş süreci hariç tutulursa, 657 sayılı Kanun ve 652 sayılı KHK başta olmak üzere, eğitim çalışanlarının statülerini düzenleyen temel düzenlemelerin hiçbiri taslakta yer alan türden bir performans değerlendirmesine imkân tanımamaktadır. Öğretmenin performansının ölçülmesine neden gerek duyulduğu, kamuoyuyla ve sosyal taraflarla paylaşılmadığı gibi performans ölçümünün neye hizmet edeceği de ortaya konulmamıştır. Her ne kadar taslak metinde performans değerlendirmesinin amacı, öğretmenin görevindeki gayret, verimlilik ve başarısının tespit edilmesi, bilgi ve beceri düzeyinin ve eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ödüllendirilmesinin sağlanması olarak ifade edilmiş ise de, taslak ekindeki değerlendirme kriter setinin bu amacı sağlamaktan uzak olduğu görülmektedir.”

“Gereksiz ısrar, hatalara ve mağduriyetlere sebep olacaktır”
“Bakanlığın aceleci ve plansız bir tavırla, hukuki ve kanuni dayanağı olmayan performans değerlendirme sistemini uygulamaya koymaktaki gereksiz ısrarı, hatalara ve mağduriyetlere yol açacaktır. Eşit olmayan şartlarda hizmet veren öğretmenlerin yine eşit olmayan şartlara sahip değerlendiriciler tarafından eşit olmayan bir puanlamaya tabi tutulacağı bir süreç bizi beklemektedir.”"Şiddetin önlenmesi için ivedikle tedbir alınmalıdır"

“Eğitimcilerin terörün, hain darbe girişiminin ve şiddetin hedefi olması eğitim camiasını umutsuzluğa düşürmeye başlamıştır. Hain darbe girişimi aramızdan Yusuf Elitaş’ı aldı, teröristler mesleki hayatının henüz başlarında Aybüke Yalçm ve Necmettin Yılmaz’ı hedef aldı, şiddet ise başta Ayhan Kökmen olmak üzere birçok öğretmenimizi katlederek geride kederli bir camia ve aile bıraktı. İğdır’da Yücel Düzci öğretmenimiz, saldırıya uğrayan öğrencilerini korurken, gözü dönmüş kişilerin şiddetine maruz kaldı”
 
Haber: M.AYDIN

banner844
Yorumlar (18)
KADANE NICE 5 yıl önce
Hükümetin ucuz yalakaları.Bırakın bu işleri.En büyük şiddet devlet tarafından öğretmene yapılan şiddet.
MUALLİM 5 yıl önce
Biz oy verdiğimiz bu iktidar dönenin de İTİBARSIZLAŞTIRILDII , ayaklar altına alındık. SÜRÜLDÜK EZİLDİK sendikamız bize sahip çıkmadı(EBS) .Adam kayırmanın daniskasını gördük Mülakatlarda. ŞİMDİ neyin eylemini yapıyoruz 10 kişiyle. PERHİZE DEVAM -TURŞUYA
HAKİKAT 2 5 yıl önce
MEB de öğretmen kadrolarından hariç kadrolar için ne zaman pankart açıp haklarını arayacaksınız? vede en önemlisi bu camiadan ne zaman ayrımcılığı senciliği benciliği bırakacaksınız.?
HAKİKAT 1 5 yıl önce
Okul Müdürlerinin değerlendirmesi, memur, şef ve şube müdürlüğü sınavlarına getirilen mülakatı neden protesto etmiyorsunuz. Sizi sizden başkaları değerlendirmesinden neden çekiniyorsunuz. Al gülüm ver gülüm iyi gidiyor değilmi?
emekçi 5 yıl önce
Hayırdır ağalar.Novlısız?Dokundu heralde.Bu performans işi bence iyi gelecek size.İşini yapmayan kapı dışına.Fabrikadaki işçiden ne farkınız ayrıcalığınız var?Benzer düzenleme bütün memurlara gelmeli.Bürokrasi halkın memnuniyeti için var!
Gerçek Sendika 5 yıl önce
İyi ki varsın EBS Hakkımızı ne de güzel savunmuşsunuz
Tikobank 5 yıl önce
Düzgün adam Engin Çakır. Fırıldağı olmayan adam.Kendini harcatma kardeşim.
Engin Çakır 5 yıl önce
Yıllardır sendikaya çöreklenenlerden daha adamdır.Sendikacılığı menfaat için yapanlardansa, Engin kardeşim gibi arkadaşlarının özlük hakkı için yapanları vitrinde görmek güzel..
Ozelestiri 5 yıl önce
Eğitimin ayağa düşmesinde vebal sahibiyiz, yetkili sendika olduk ama asla etkili olamadık.Ülkemde her yerde sendika toplandı ama hic tesiri yok.Kendi kendimizin gazını aliyoz iste.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
açık