banner851

banner614

EĞİTİMDE ŞİDDETE ORTAK TEPKİ

İzmir'in Ödemiş ilçesinde yaşanan ve okul müdürünün ölümü ile sonuçlanan olaya bir tepki de Düzce’de bulunan sivil toplum kuruluşlarından geldi. “Artık sabırlar tükendi!” diyen 3 sendika, Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümete, harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

banner619
Eğitim 18.12.2017, 17:19 18.12.2017, 19:05
1158

İzmir'in Ödemiş ilçesindeki bir lisede iki öğrencinin okul müdürünü tüfekle öldürmesine Düzce’de protestolar devam ediyor. Avni Akyol Parkı girişinde toplanan Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyeleri, eğitimcilere yönelik yaşanan şiddet olaylarını kınadı.

“Daha somut adımlar atılmasını bekliyoruz”
Yapılan basın açıklamasında, son yıllarda öğretmene şiddet vakalarının artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girdiğini belirtilerek, “Bu acı haberlerin sonuncusu da önceki gün İzmir Ödemiş'ten geldi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Ayhan Kökmen öğretmenimize yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz. Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının tek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz. Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz.”

“Ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalı”
Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirlerin ivedilikle alınması istenirken, “Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vesaire gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir. Tekraren Milli Eğitim Bakanlığıma ve Hükümete çağrıda bulunuyoruz: “Artık sabırlar tükendi!” Şu hususun da dikkatlerden kaçırılmamasını özellikle belirtiyoruz: Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. İzmir’deki gibi münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin.” ifadeleri kullanıldı.

Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (9)
eğt 1 sen 4 yıl önce
eğitim nir sen en güçlü şekilde protestosunu yapmış ve kınamıştır.
Abanoz 4 yıl önce
Haa demek ki EĞİTİMBİR-SEN katılmadığına göre bu olayı kınayacak bir yüzü yok ya da kendi eserleri olan "EĞİTİMDE ŞİDDET" e verecek bir tepkisi yok
Tanımlama 4 yıl önce
Etkisiz ve yetkisiz sendikalar..Buna iktidar sendikası da dahil.Hepsi ideolojik kamplaşma ve menfaat örgütleri.Hiç birinin eğitimle alakası yok..
Hakkı 4 yıl önce
Eğitim bir seni göremedik
mete 4 yıl önce
4 sendika bir araya gelmiş, 15 kişi açıklama yapmış. zaten 4 kişisi sendika başkanı. bu sendikaların yönetimleri bile katılmamış açıklamaya üyeleri veya üye olmayan öğretmenler gelir mi!
Tekin 4 yıl önce
Ne güzel de birleşmişsiniz dilde fikirde işte birlik aslında tek çatı altında birleşseniz
Vay bea 4 yıl önce
Türk Eğitim Sen Eğitim Sen Eğitim İş vay bea çok güzelmiş
Hasan Tahsin 4 yıl önce
Birliktelik güzel.Bravo.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın