banner851

banner614

Emekli Öğretmenler Mağdur

banner619

“Bana bir harf öğretenin, kırk yıl kölesi olurum” Hz. Ali'ye ait bu söz üzerine biraz düşünmemiz lazım. Bugün öğretmenler günü ve öğretmenlerimize ne kadar değer veriyoruz?

banner846
Eğitim 24.11.2010, 14:56
200
Emekli Öğretmenler Mağdur
banner844

Bir zamanların en gözde meslekleri arasındaydı öğretmenlik. Peki ya şimdi öyle mi? Çalışan öğretmenlerimizin dertleri bir tarafa, emeklileri tam anlamıyla unutulmuş durumda. Ama onlar, hala mesleklerinin kutsallıklarının farkında.

“Öğretmenlik mesleği deyince durmak gerekir. Öğretmenliğe kendini adamayan insan bence öğretmen olmasın”

İşte bu sözler, üç kuruş emekli aylığı yetmeyince sözleşmeli öğretmenliğe devam eden 32 yıllık öğretmen Osman Yılmaz'a ait. O hala mesleğe ilk başlayan öğretmenler gibi heyecanlı. Hala gelecek nesillerin daha iyi nasıl yetişeceğine kafa yoruyor. Öğretmenler günü nedeniyle öncü mikrofonlarına konuşan Yılmaz; “Aile, Okul ve Çevre üçlü saç ayağıdır. Gelecekte iyi nesiller yetiştirmek için bunun birinin bükülmemesi lazım.” ama öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar Osman Öğretmeni üzse de onu konuşmasının sonlarına saklıyor. Öğretmenin ekonomik durumunu düzeltmek lazım diyen Osman Yılmaz; “Toplum bana emekli olduğum halde neden çalıştığımı soruyor. Ben emekliyim ama, üniversitede okuyan çocuklarım var. Ben emekli olarak çalışan bir öğretmenin yarı maaşını alıyorum. Bunları konuşurken duygusallaşıyor insan.” şeklinde konuştu. Öğretmenler gününü hakettiği gibi kutlayamayan nice öğretmenden biri olan Osman Yılmaz, meslektaşlarına da şöyle sesleniyor; “Ne olursa olsun gelecek nesilleri yetiştirdiğinizi unutmayın”

Haber; Ş. ÇAKIR

Yorumlar (0)