banner851

banner955

FİKİR BABASI: VALİ

Vali Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatı sonrası Düzce’deki okul kantinlerinde tane ile meyve ve sebze satışı dönemi başladı. Öğrenciler artık yıkanmış ve streç filme sarılmış vaziyetteki meyve ve sebzeleri 25 ile 75 kuruş arasında değişen fiyatlarla satın alabiliyor.

Eğitim 02.01.2019, 12:53 02.01.2019, 16:38
1553
banner1032

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, okul kantinlerinde sağlıklı ürünlerin tüketimine yönelik yayımlanan genelgenin ardından kantinlerde, gazlı, fast-food ürünleri yerine, sağlık ürünlerin satışına başlanmıştı. Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, bu uygulamanın meyve ve sebzelerle zenginleştirilmesine ön ayak oldu.Vali Dağlı’nın okul kantinlerinde öğrencilere meyve satışı yapılması yönündeki talimatı üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar tamamlandı.

Bu doğrultuda, okul kantinlerinde elma, portakal, mandalina, armut, muz ve salatalık gibi meyve ve sebzeler, kantinlerin uygun alanlarında oluşturulan reyonlarda yıkandıktan sonra üzeri streç filmle sarılarak tane olarak öğrencilere sunulmaya başlandı. Kilo fiyatı 2 ile 6 lira arasında değişen meyve ve sebzeler, kantin işletmecileri tarafından öğrencilere tanesi 25 ile 75 kuruş arasındaki fiyatlardan satılıyor. Bu uygulama ile vitamin kaynağı meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketen öğrenciler ders aralarında aldıkları sağlıklı yiyeceklerle karnını doyuruyor.

Düzce Valiliği’nden yapılan yazılı bilgilendirmede, çocukların büyüme ve gelişim döneminde sağlıklı gıdalar tüketmesini amaçlayan bu uygulamadan öğrenci ve veliler kadar kantin işletmecilerinin de memnun olduğu belirtilerek, başlatılan uygulamanın Düzce’deki tüm okullara yaygınlaştırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Haber: C.ÜSTÜNER


 


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

banner844
Yorumlar (8)
Adnan 4 yıl önce
Umarım valilik bunların denetimini yapar. Çünkü hiç bir uygulamada denetim yapılmıyor. Bu meyve ve sebzelerin sağlıklı mı tazemi çürük mü fiyatları fahiş mi? AB ülkelerinde olduğu gibi haftada iki defa da denetlenmesi gerekir. Naçizane fikr
X 4 yıl önce
Güzel olmuş ama fiyatlar denetlensin
23 Nisan ve Fatih ilkokul 4 yıl önce
Veliler olarak bir ay kadar süren dürüstlük manavı için sınıflar stand açıyor. Öğrenciler kendileri aldıklarının ücretini para kutusuna atarak dürüstlük değerini de kazanıyordu. Hatta fatih İlkokulu'nda da yapılmıştı. Haber yaparken...
çok da iyi olmuş 4 yıl önce
ben beğendim
TEBRİKLER 4 yıl önce
VALİYİ TEBRİK EDERİM İYİ ÇALIŞMA ZARARLI YİYİCEK VE İÇECEKLERDEN UZAK TUTMALIYIZ ÇOCUKLARIMIZI
Hasan efe kalkan 4 yıl önce
Süper bir uygulama emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler
veli 4 yıl önce
Çok guzel bir uygulama...birde ne olduğu belirsiz ürünlere yasak gelse...
Velii 4 yıl önce
Okul katinlerinde 25 kr 75 kr degil 2lr 1 muz
16
hafif yağmur