banner851

banner614

GEÇİM SIKINTISI ÇEKİYORLAR!

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle basın açıklaması yapan Eğitim İş Sendikası Düzce Temsilcilik Başkanı Hüseyin Arslan, öğretmenlerin son yıllarda açlık sınırına yakın bir ücrete mahkum edilerek itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını savundu.

banner619
Eğitim 24.11.2017, 17:17 24.11.2017, 19:10
1125

Eğitim İş’in 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı araştırmaya göre; öğretmenler en çok geçim sıkıntısı ve mesleklerine olan saygınlığının azalmasından şikayetçi…

“Her fırsatta öğretmenler aşağılandı”
Bugün kameraların karşısına geçen Eğitim İş Sendikası Düzce Temsilcilik Başkanı Hüseyin Arslan da bu araştırmadan yola çıkarak, şunları kaydetti:
“Bugün açlık sınırı 1827 TL, yoksulluk sınırı 7056 TL civarındadır. Bugün 15 yıl deneyimli bir öğretmenin aldığı net maaş 3040,23 TL iken AK Parti iktidarı dönemindeki her milli eğitim bakanı her fırsatta öğretmenleri aşağılamış, yaptıkları işi küçümsemiş, öğretmenlerin aldığı ücretin fazlalığından, çalışma saatlerinin de azlığından şikayet etmiştir. Oysa ki Türkiye’de çalışan öğretmenler, OECD ülkeleri içinde en çok çalışan, en düşük maaş alan öğretmenler arasındadır.”

“Her 5 öğretmenden biri ek iş yapıyor”
Öğretmenlerin ekonomik, mesleki ve sosyal durumlarını ortaya koyan araştırmanın sonuçlarını sıralayan Arslan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Öğretmenlerin yüzde 77’si öğretmenliğin saygın bir meslek olma özelliğini kaybetti yüzde 75’i daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olduğunda öğretmenliği bırakmayı düşünüyor. Öğretmenlerin yüzde 44’ü ikiden fazla kredi kartı kullanıyor ancak yüzde 24’ü kredi kartının sadece asgari borcunu ödeyebiliyor. Öğretmenlerin yüzde 20’si esnafa, yüzde 23’ü ise şahıslara borcu olduğunu belirtirken, yüzde 36’sı ise annesinden ve babasından maddi destek alıyor. Her 5 öğretmenden biri ek iş yapıyor. Öğretmenlerin yüzde 80’inden fazlası gelir yetersizliği nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor yüzde 79’u mesleğine motive olmakta zorlanıyor.”

“4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği’ne darbe vuruldu”
Öğretmenlerin yüzde 85’inin liselere giriş sınavı, yüzde 77’sinin ise üniversite giriş sınavı ile ilgili yapılan değişiklikleri olumsuz bulduğunu ve onaylamadığını belirten Arslan, eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği’ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunların daha da derinleştirdiğini savundu.

“Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmelidir”
“Öğretmenlerin maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.” diyen Eğitim İş Sendikası Düzce Temsilcilik Başkanı Hüseyin Arslan, sendika olarak taleplerini şu şekilde sıraladı: “24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmelidir. Öğretmenlere ödenen eğitim öğretime hazırlık ödeneği, tüm eğitim çalışanlarına ödenmeli ve en az bir maaş tutarında olmalıdır. 3600 ek gösterge hakkı tanınmalıdır. Yönetici atamalarında liyakat esas alınmalıdır. Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmelidir. İş güvencesinden yoksun sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son verilmelidir.”

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yapan Eğitim İş Sendikası Düzce Temsilcilik Başkanı Hüseyin Arslan Öğretmenlere plaket taktim etti.
 
 

banner844
Yorumlar (44)
Emekli 4 yıl önce
Sayın öğretmen arkadaşlar halinize binlerce şükredin.Asgari ücretle çalışan insanları düşünün.
Beyenmiyorsanızda bu işi bırakın yapacak o kadar çok kişi varki.
Emekli 4 yıl önce
Sayın öğretmen arkadaşlar halinize binlerce şükredin.Asgari ücretle çalışan insanları düşünün.
Beyenmiyorsanızda bu işi bırakın yapacak o kadar çok kişi varki.
Öğretmen 4 yıl önce
Öğretmenlik bedeli ödenecek bir meslek değildir,tatil diye zırvalayanlar öğretmenin tatili yoktur o her zaman öğretmendir.Yorum yapıp çok maaş alıyorlar tatil çok diyenler maalesef sizi iyi eğitmemişsin ki öğretmenlik mesleğinin ne olduğu
.. 4 yıl önce
asgari ücret 1400 lira diye öğretmene mi göz diktiniz, polis 4500 doktor 6000 lira alıyor
eğer çalışma şartlarını karşılaştıracaksak bir saat derse girin de görelim maharetinizi.
Sikinti yok 4 yıl önce
Biz meslegin yüceliginden bahsetmİyoruz. Ama her ögretmende ağliyor. Ne kadar agliyorsunuz. 1404 tl ye fabrikada ki isi bi ay yapin bakin daha bakarmisiniz baska islere ben iki universti de bitirdim ozel sirket asgeri ucret veriyor
murat 4 yıl önce
yıl 52 hafta 104 hafta tatili dini bayramlar hep 9 oluyo zaten 18 resmi bayramlar 6 gün 90 gün yaz tatili 365 eksi 227 yıla 138 gün çalışçan bide para az dicen hadi ordan
murat 4 yıl önce
en düşük oğretmen maaşı 3000tl bildiğim kadarıyla bide bunların çoğu karı koca öğretmenlik yapıyo ayda 6000 - 7000 tl maaş Allah gözünüzü doyursun askeri ücretli hangi sınırda halinize şükredin
Serkan 4 yıl önce
Biz yıllardır ücretli öğretmen olarak çalisiyoruz ve geçiniyoruz git kanaat ama ek derslerle 4 bin lira alan öğretmenler mı geçim sıkıntısı çekiyor yazık yahu yazik
Hasan D. 4 yıl önce
Bu açıklama millet dalga geçmektir. İstifa etsinler o zaman. Çok 2000 tl ye öğretmenlik yapacak aday var.ŞIMARMAYIN UKALALIK YAPMAYIN İŞİNİZİ YAPIN.
Çatlayın 4 yıl önce
Kıskananlar çatlasın. Siz de okuyup öğretmen olsaydınız. Kendi evinizde bir çıcukla ilgilenemezken öğretmenlerimiz 100-150 çocuk ve dertleriyle uğraşıyor. Tatili var tatili var diye söyleyenler buyursun gelsin bir günnokulda dursun bakalım akşam evin yolunu bulabilecek mi acaba :) çok konuşanlara sormak lazım kaç kez veli toplantısına gittin ya da özel çocuğun için konuşmaya gittin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın