banner851

banner614

GENÇLER TARİHTEN SOĞUTULDU!

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Düzce İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Çınaraltı Sohbetleri" kapsamında Sanat Tarihçisi ve Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, Düzce’de üniversiteli gençlerle buluştu. Düzce Valisi Zülkif Dağlı ve AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin de katıldığı programda Tarihçi-Yazar Uğurluel, tarih derslerinin sadece antlaşmalara ve maddelere dayandırılarak gençlerin tarihten soğutulduğunu belirtti. Ayrıca dizilerde anlatıldığı gibi Osmanlı’nın zevk-sefa peşinde olmadığını vurguladı.

banner619
Eğitim 07.12.2016, 10:54 08.12.2016, 17:06
1296
GENÇLER TARİHTEN SOĞUTULDU!
Düzce Üniversitesi Cumhuriyet Konferans Salonu'nda düzenlenen "Benim Tarihim Mukaddes Emanetler" konulu konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterirken programa Düzce Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, Kadın Kolları Başkanı Sebahat Uçar, KYK İl Müdürü Kudret Koz ve akademisyenler katıldı. Salonu hınca hınç dolduran öğrencilerin bazıları merdivenlere oturarak, bazıları da ayakta durarak konferansı dinledi.

Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, Topkapı Sarayı'nı, Osmanlı sultanlarının peygamber ve ehlibeyt sevgisini, Topkapı Müzesi'nde muhafaza edilen 605 parça mukaddes emaneti, Has Odayı, saray hayatı hakkında yanlış bilinen konuların gerçeklerini Osmanlı sanatına ve tarihine yansıyan belgeler ile anlattı. Tarihçi-Yazar Uğurluel, Osmanlı İmparatorluğu’nun dizilerde anlatıldığı gibi zevk ve sefa peşinde olmadığını altını çizerek, tarih derslerinin sadece antlaşmalara ve maddelere dayandırılarak gençlerin tarihten soğutulduğunu kaydetti.

Düzce Üniversitesi’ndeki KYK “Çınaraltı Sohbetleri” kapsamında salonu dolduran öğrencilere ve davetlilere teşekkür etmeyi de ihmal etmeyen Uğurluel’e Düzce Valisi Zülkif Dağlı, ebru sanatı hediye etti. Konferansın sonunda Sanat Tarihçisi ve Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel yeni kitabı Kudüs Mescid-i Aksa kitabını imzaladı.
banner844
Yorumlar (21)
asker61 5 yıl önce
hiç olmazsa tarih,i çok iyi bilen bir tarihçiyi getirip ünüversite gençliğine çok daha kaliteli bilgi verdirseniz mükemmel olurdu.
nsm 5 yıl önce
osmanli zevk-sefa pesinde degilmis. inanilir gibi degil. yahu haremdeki köle kadinlar ne icindi? lale devri denen dönemde osmanli ne halt karistiryordu? has bahce ne icin kullanilirdi? su gibi sarap icen padisahlar degil miydi? padisahlarin igrenclige varan cinsel iliskileri hayir icin mi uygulaniyordu? yani almissin karsina yine birilerini, döktürüyorsun be arkadas.
nsm yorumcusuna 5 yıl önce
işte size ilkokul tarih kitabı okuyup bir adım ilerisi için zahmet etmeyen başka bir kaynağa ihtiyaç duymayan,belli kesimin hazırlayıp yayına sunduğu tarih kitabı okuyan ve bu yalanlardan zevk alan bi biçare daha.ibretlik.demek padişahlar öyleymiş ha.
Osmanlı 5 yıl önce
Osmanlının buluşlarını,teknolojilerini,icatlarını sayın öğrensin insanlar.bizde takdir edelim.evet bekliyorum hadi.
asıl zevk sefa sürenler 5 yıl önce
bu millet 1920-30 larde aclıktan ağaç kabuğu yerken devlet yöneticileri balolar,içkili sofralar düzenler ve teşvik ederdi.abdülhamid devrini halk bolluk bereket dönemi olarak görüyordu.her tarafa yatırımlar,yollar,hastaneler,demiryolları yapılıyordu.borçlar çok azalmıştı.düzcede bile abdülhamidin yaptırdığı saat kulesi vardı.abdülhamidi sevmeyen batı ve içerdeki işbirlikçileri onu 1909da tahtından indirdi.ve yerine aklı bi karış havada olan ittihatçıları getirdi.o kuklalar da koca imparatorluğu paramparça ettiler.şimdi çıkıp osmanlı 3 kuruşa muhtaçtı diyenlere diyorumki sebebi bugünün chp benzerleri o zamanın ittihatçılarıydı.iyi araştırın.çok şey var yazacak ama bazı şeyler yasak ve buraya sığdıramam.yıllarca savaştıklarımızı benimsedik ve onlara benzedik.ruslar alfabe değiştirmedi.japonlar değiştirmedi.ne hikmetse biz değştirdik.ve uzayı fethettik değil mi.bu ülkede yerli ve milli olan yöneticiler dış basında hep öcü gibi gösterildi.kukla olanlarda yüceltildi.
Vatandaş 5 yıl önce
Bizde şimdi ekmek be iş bulamıyoruz ama devlette bahsettiğiniz israf ve harcamalar tavan yapıyor... Ne olacak şimdi
Adanalı CELAL 5 yıl önce
Kitap satmak için seminer... Tarihimiz sadece Osmanlıdan ibaret değildir. Cumhuriyet tarihini bilmeyen NEREDEN NEREYE GELDİĞİNİ de bilemez.
Tarihçi 5 yıl önce
Ün yapmış sovmenlerden sirtini ona buna dayamis kisilerden tarih dinlenmez.osmanlinin iyide kötü zamanida vardi kimseninde tarihini biraktigi yok asil tarih dersi diye bir ders kalmadi
Doğru Söyleyeni 5 yıl önce
Osmanlı tarihini biraz, Reşat Ekrem Koçu ve Cemil Meriç'ten okuyun derim. Tarih öyle bir kavramdır ki ne ararsanız onu bulursunuz var olan yazılı metinlerde. Tabii ki aranılan dönemdeki dünyanın diğer coğrafyalarını da mukayese ederek.
vatandaş 5 yıl önce
Osmanlı halkına harcaması gereken parayı lale devrine harcadığı gün bitti. O yüzden osmanlıyı savunmayın. o beğenmediğiniz Atatürk halkını kurtuluş ve çanakkale savaşlarında vatanı için savaşmaya yolladığında osmanlının sömürdüğü insanların ayağında ne bir ayakkabı ne üstünde bir kıyafeti vardı. Şimdi bakın bir devlet kuruldu ve dünyada saygı gören bir Türkiye Cumhuriyeti var ve vatanı için gözünü kırpmadan canını vercek bir halk. O yüzden bize geçmişi anlatmayın. T.C. Devleti ve onun kurulmasını anlatın. Osmanlıdan önce göktürkler var onun tarihini anlatın. Çinlilere duvar ördüren halkı anlatın.
Faruk 5 yıl önce
Ümit ERGİN'e evet evet senin yorumunu okuyanda Osmanlının son zamanda hazinesinin olduğu ve Cumhuriyeti kuranlar tarafından yağmalandığını zanneder. Eyyy tarihi fesli kadirden öğrenen cahillerim. Duyun-u Umumiye den bahsedelim. Osmanlının borçlarını da ödeyen genç Türkiye Cumhuriyetinden bahsedelim. Osmanlı döneminde yapılmamış 15 yıldaTürkiye Cumhuriyetinde kurulan Şeker, Çimento, Silah, Uçak, Tershane, çelik, Mensucat Fabrikalarından bahsedelim..
Ümit Ergün 5 yıl önce
İş Bankasının nasıl kurulduğunu, Türk Tarih ve Dil kurumunun nasıl kurulduğunu da araştırın. Osmanlı'nın sarayları nasıl yağmalandı. Osmanlı hazinesi nereye gitti. Araştırın. Savaş bütçesinin 4te 3ünün niye cephelere aktarılmadı onları araştırın. İnönü o paraları ne yapmış onları araştırın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın