banner851

banner614

GENELGE DÜZCE'YE ULAŞTI

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın imzasıyla Düzce'ye ulaşan genelge kapsamında, meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler, kimsesi olmayan yaşlıların evlerinde toplum hizmeti verecek. "Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor" adı verilen proje, 81 il genelinde uygulanacak.

banner619
Eğitim 24.12.2017, 13:52 24.12.2017, 17:17
2835

Millî Eğitim Bakanlığı meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerin, kimsesi olmayan yaşlıların evlerinde toplum hizmeti vermesi için bir proje başlattı.

"Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor" adı verilen proje için Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü 81 il genelinde çalışmalara başladı.

Proje kapsamında, öğrencilerin öğretmenleriyle okulun bulunduğu mahallede, bulunmadığı durumda il veya ilçede tespit edilen ihtiyaç sahibi yoksul, yaşlı veya muhtaç kimsesizlerin ev ve eşyalarının küçük bakım ve onarımlarını yapacak, hayatlarını kolaylaştıracak yardımlarda bulunacak. Lise 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri projeye dahil edilirken, meslek liselerinde yürütülen toplam 54 alanın tamamının proje kapsamına alındığını bildirildi.

Lamba değişiminden, kuaför hizmetine...

Örnek olarak ise öğrencilerin kimsesi olmayan bakıma muhtaç birinin evinde, ihtiyaca göre yanmayan bir lambayı değiştirebileceği, kaloriferlerinin havasını alabileceği aktarıldı. Ayrıca evin küçük bakım ve tamirlerini yapabilecek olan öğrenciler, ayrıca saçları uzamış, hijyene, bakıma ihtiyacı olan yaşlılara kuaför hizmeti de verebilecek.

Projede, öğrenciler ailelerinden izin alacak. Daha sonra koordinatör öğretmenlerle birlikte muhtar ve kaymakamlıkların tespit ettiği desteğe ihtiyacı olan evlere giderek, kendi alanlarıyla ilgili bilgi ve becerilerini burada uygulayacak.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (0)