banner851

banner614

GERÇEĞİNİ ARATMADI!

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde "Acil Durum ve Afet Planı Saha Tatbikatı" yapıldı. Senaryo gereği Düzce merkezde meydana gelen 5 şiddetindeki deprem sonrası hastanenin alarma geçtiği tatbikat, gerçeğini aratmadı.

banner619
Eğitim 26.12.2017, 16:37 26.12.2017, 20:15
2502

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde bugün hareketli anlar yaşandı. Hastane Acil Durum ve Afet Planı (HAP) çerçevesinde yapılan saha tatbikatı nefes kesti.

Senaryo gereği Düzce merkezde 5 büyüklüğündeki deprem sonrası hastanede alınan önlemlerin saha çalışması olarak gerçekleştirildiği tatbikat, Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) ve Düzce Üniversitesi Arama-Kurtarma Toplululuğu ile koordineli olarak yürütüldü.

Tatbikatta, depremin ardından harekete geçen ekipler enkazdan kurtardıkları yaralıları hastaneye getirdi. Yaralıların hastaneye sevkleri ile birlikte afet ve acil durum hallerinde uygulanan Hastane Afet Planı uygulamaya koyuldu. Bu doğrultuda deprem sonrasında sevk edilen yaralılara hızlı bir şekilde müdahale edildi.

"Eksiklerimizi ve neleri yapmamamız gerektiğini gördük"

Başarılı şekilde tamamlanan tatbikat sonrası açıklamalarda bulunan Hastane Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, şunları kaydetti: "Bildiğiniz gibi bir deprem bölgesinde yaşıyoruz. İki depremi atlatmış il olarak böyle durumlara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu amaçla hastanemizde ilgili birimlerle Hastane Afet Planı kapsamında bir deprem tatbikatı yaptık. Bu tatbikat oldukça geniş kapsamlı sadece hastanemizin çalışanları değil aynı zamanda itfayemizin UMKE'mizin, il sağlık müdürlüğünün ve hatta üniversiteden öğrenci arkadaşlarımızın da katıldığı bir tatbikat yaptık. Olası bir depremle karşılaştığımızda ne yapabiliriz, eksiklerimiz var mıdır, nelere dikkat etmeliyiz, bu noktada bizim içinde bir pratik oldu. Bu anlamda çok şey öğrendik, eksiklerimizi gördük, neleri yapmamamız gerektiğini gördük. Bizim için faydalı oldu, temenni ediyoruz ki böyle bir durumla karşılaşmayız ama yarın yaşayabilecekmişiz gibi de hazırlıklı olmamız gerekiyor ve arkadaşlarımızla birlikte bu süreci yürüttük." 

Yapılan tatbikat ile olası bir afette can ve mal kaybını önlemek, personellerin  doğal afetlere karşı pratiklerini geliştirerek hazırlıklı olmalarını sağlamak, afeti hızlı ve doğru yönetmek ve kurumlar arası koordinasyonu arttırmak amaçlandı.

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (5)
Vatandas 4 yıl önce
Bu hastanede bulunan hasta karşılama birimi ni daha önce ne istanbul ne mersin de gördüm çok iyi güleryüzlü arkadaşlar var
SÜLEYMAN METE 4 yıl önce
HASTANENİN İHTİYACI OLAN ŞEY TEMİZLİK, İLGİ, DOĞRU YÖNLENDİRME ...
vatandaş 4 yıl önce
üniversite hastanesinde çocuk yoğun bakım ünitesi yetersiz olduğu için cumartesi gecesi İstanbul a 5 yaşında komada bir çocuk sevk ettik.en kısa zamanda yoğun bakım ünitelerinin çoğalması gerekmektedir
Eksikler Var 4 yıl önce
Özellikle genel cerrahi ve önemli hastalık ve ameliyat gibi işlerde yetersizlik var. Acilen doktor takviyesi gerekli. Birçok hasta şehir dışına gitmek zorunda kalıyor. Yazıl değilmi koskoca fakülte böylemi olmalı.
Anlamsız 4 yıl önce
Anladığım kadarıyla sen hiç genel cerrahi polikliniğine gelmemişsin. Gelseydin eksik var yazmazdın. Şaka gibisiniz. Karalayalımda nasıl olursa olsun.