banner851

banner955

'HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE' PROJESİ TAMAM

Türkiye genelinde Server Gençlik Derneği tarafından koordine edilen“Haydi Çocuklar Camiye” projesi, Düzce’de Konuralp Gazi İlim Kültür Çevre ve Sağlık Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleşti. Projede dereceye giren öğrencilere ödülleri ise Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde takdim edildi.

Eğitim 04.02.2019, 11:20 04.02.2019, 18:21
1259

Çocukları camiye alıştırma ve dini güzel öğretme hedefiyle Türkiye genelinde başlatılan “Haydi Çocuklar Camiye” projesi tamamlandı. Düzce’den projeye 12 camide A, B ve C kategorilerinde 6-13 yaş arası kayıtlı 135 çocuk katıldı.

Yarıyıl tatilinde 11 gün boyunca camiye gelen ve 5 nakit namazını kılan çocuklara, proje gereği namazlarını camide cemaatle kılması doğrultusunda teşvik edildi. Çocuklar, her geldikleri sabah namazı için 10 puan, öğle-ikindi-akşam namazları için 5 puan, yatsı namazı içinse 8 puan ve okudukları her süre içinse 1 puan aldı. Bu puanları ise cami görevlileri liste tutarak kayıt altına aldı.“Gayemiz topluma, ülkesine ve ümmete faydalı hizmetler üreten bireylerin yetiştirmek”
“Haydi Çocuklar Camiye” projesi hakkında bilgi veren Konuralp Gazi İlim Kültür Çevre ve Sağlık Derneği Başkanı Ali Koloğlu, “Gayemiz topluma, ülkesine ve ümmete faydalı hizmetler üreten bireylerin yetişmesine vesile olmaktır. 21-31 Ocak 2019 tarihlerinde yapılan ‘Haydi Çocuklar Camiye’ projesine Türkiye geneli bin 870 camide 32 bin 617 çocuk, Düzce’de 12 camide yapıldı, 6-13 yaş arası 135 çocuk katıldı. Eğitim, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Ara tatilde cami ve namaz konusunda farklı ve güzel bir etkinlikle çocuklarımıza yol arkadaşlığı yapmak istedik. Günümüzde caminin önemi cemaatle namaz kılmanın önemi unutulmaya yüz tutmuştur.“Camilerde saflar çocuklarla neşelensin”
Teknoloji çağında insanları, özellikle çocukları meşgul eden bilgisayar, tablet, telefon, televizyon insanları ve çocukları asli vazifesi olan Allah’a kulluktan uzaklaştırmaktadır. Namazı ve camiyi çocuklarımıza sevdirmek, camide büyükleriyle kaynaşarak sosyalleşmelerini sağlamak. Camii adabını öğrenmelerine yardımcı olmak. Camilerde safların çocuklarla neşelenmesi amacıyla bu projeyi uygulayama karar verdik” ifadesinde bulundu.
Programda çocuklara topladıkları puanlara göre dereceye girenlere; Bisiklet, gram altın, kırtasiye hediye çeki, santraç takımları, kumbara, boya kalemi, defter ve futbol topları hediye edildi. 
Dernek başkanı Ali Koloğlu son olarak, proje kapsamında desteğini esirgemeyen Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’ya, İl Müftüsü Hüseyin Can’a, Düzce Belediye Başkanı Belediye Dursun Ay’a, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci’ye ve camilerde görevli imam ve müezzinler ile çocuklara hediyelerin ulaşmasında yardımcı olan hayırseverlere teşekkür etti.

 

Yorumlar (5)
Anne 4 yıl önce
öncelikle imamlar isini Allah icin yapsa zaten etrafta cocuk birakmaz herkesicamiye alistirir
cemo 4 yıl önce
camiler gunumuzun cok cok gerisinde,hiç bir şekilde cocuklara hitap etmiyor. önce bu geri kalmışlığı gidermek,camileri teknolojiyle, oyunlarla donatmak,çocukların seveceği yerler haline getirmek gerekir. Şu haliyle camiye hangi cocuk gelir Allah aşkına. ben zor gidiyorum)))
Yunus 4 yıl önce
Şunlar bizim çocukların üzerinden ellerin çeksinler beyin yıkama işiniz bıraksın sapık ruhlu hacı hoca takımı. Yoksa oralarda gene çocuk istismarı bademeler devam etmiyormu
Puan işi olmamış 4 yıl önce
Çocukların özü ibadete alışmalı puan vererek sözde ibadet olur
Tehlike 4 yıl önce
Çocuklara iman bilinci verilmeli.Paun ile ibadet mi olur.Mantık sakat ve saçma.Çocukğa puan için değilde imanın gereği ibadet yapma bilinci verilmeli.Niyet iyi olabilir ama uygulama fecaat.
27
parçalı az bulutlu