banner851

banner614

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Düzce’de köy yerleşim yerlerinde eğitim gören 4 bin öğrenci 15 Şubat'ta, ilkokul düzeyindeki 21 bin 610 öğrenci ile sınava hazırlanan 8. ve 12. sınıf öğrencileri ise 1 Mart’ta yüz yüze eğitimin başlaması için heyecanla bekliyor.

banner619
Eğitim 03.02.2021, 17:00 03.02.2021, 15:44
1965
HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Düzce genelindeki toplam 70 bin 200 öğrenci okullarıyla buluşacağı günü iple çekiyor. Yüz yüze eğitim öncesi Düzce il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri koordinasyonunda okullarda 2020/2021 eğitim-öğretim yılı ikinci dönemi için hazırlıklar başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye genelinde köy yerleşim yerlerinde bulunan ilkokul düzeyindeki yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile 2 bin 700 anaokulunda 15 Şubat'ta yüz yüze eğitimin başlatılmasını hedefliyor.

Bilindiği gibi köylerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hiç olmadığı ya da düşük seyrettiği görüldüğünden, çocukların eğitiminin salgına bağlı olarak daha fazla aksamaması için köy okullarının tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açılmasına karar verildi.

Ancak salgının seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurulları bazı köylerde uzaktan eğitimi önerebilecek.

Bakanlık, yüz yüze eğitime geçişte eğitimin başlangıcı olan tüm bağımsız anaokullarını da 15 Şubat'ta tam zamanlı açacak. İstatistiklere göre, Türkiye'de anaokulu düzeyindeki 2 bin 700 kurumda 400 binin üzerinde öğrenci eğitim alıyor.

Düzce’de 15 Şubat’ta 4 bin öğrenci ders başı yapacak   

Ayrıca, 1 Mart Pazartesi günü ilkokullar tüm sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime geçecek. Bu doğrultuda Düzce’de köy yerleşim yerlerinde eğitim gören 4 bin öğrenci 15 Şubat'ta ders başı yapacak. 1 Mart’ta ise ilkokul düzeyindeki 21 bin 610 öğrenci ile sınava hazırlanan 8. ve 12. sınıf öğrencileri, yüz yüze eğitime başlayacak.

İlkokul öğrencileri, eğitimlerine yine seyreltilmiş şekilde haftanın iki günü devam edecek. Özel gereksinimli öğrenciler için de özel eğitim okulları ve sınıfları, aynı tarihten itibaren yüz yüze eğitim vermeye başlayacak. Bu kapsamda, Düzce’de özel eğitim okullarındaki öğrenci ve ilkokul 8 ve 12. sınıf düzeyindeki kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim alan öğrenciler de 1 Mart'ta ders başı yapacak.

Okullar, sınav döneminde olan 8. ve 12. sınıf öğrencileri için de kapılarını tam zamanlı olarak 1 Mart'tan itibaren açacak. Bu öğrenciler, Bilim Kurulunun öngördüğü şartlar çerçevesinde sınıflarda yerlerini alacak. Ayrıca, devam eden destekleme yetiştirme kurslarına bu öğrencilerin daha rahat ulaşabilmeleri için sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde öğrenciler özel izinli sayılacak. Öğrencilerin okullarda yüz yüze eğitime katılımları velilerin kararına bağlı olacak. Çocuklarını yüz yüze eğitime göndermek istemeyen veliler, durumlarını yazılı olarak bulundukları okullara beyan edecek. Bu durumda çocuklar devamsız sayılmayacak, uzaktan eğitime devam edecek ve müfredattan sorumlu olacak. Salgının da seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurulu ve valiliğin kararı doğrultusunda farklı sınıf düzeyleri ve okul kademelerinde de il bazlı olarak yüz yüze eğitime başlanmasıyla ilgili kararlar alınabilecek.

HABER: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (0)