banner851

banner614

HEDEF: GELİŞEN ÇAĞA UYUM SAĞLAYAN BİREYLER YETİŞTİRMEK

banner619

Düzce’deki imam hatip okullarında 'inovasyon, kodlama ve tasarım' odaklı HİSAR Projesi başlıyor. Projede, imam hatip okullarındaki öğretmenlere inovasyon, STEM, robotik alanında mesleki gelişim eğitimi sağlanacak, öğrencilere ise kodlama ve tasarım odaklı düşünme becerileri kazandırılacak.

banner846
Eğitim 26.04.2021, 13:15 26.04.2021, 17:32
714
banner844

Düzce’de gelişen çağa uyum sağlayabilen bireyler yetiştirmek amacıyla HİSAR (İmam Hatip, inovasyon, STEM, atölye, robotik) adlı proje hayata geçiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce başlatılan HİSAR (imam hatip, inovasyon, STEM, atölye, robotik) adlı proje ile imam hatip okullarındaki öğretmenlere yönelik inovasyon, STEM, robotik alanında mesleki gelişim eğitimi verilecek; öğrencilere de kodlama ve tasarım odaklı düşünme becerileri kazandırılacak.

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonunun temel amacını "Çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmek." olarak açıkladığını ifade etti.

Dijital becerilerin gelişmesi için içerik üretilmesi ve öğretmen eğitiminin bu amacın gerçekleşebilmesi için belirlenen ana hedeflerden birini oluşturduğuna dikkati çeken Yılmaz, şu bilgileri verdi:

"Bu kapsamda öğrencilerle birlikte bilişimle üretim becerileri kazandırmaya yönelik olarak kodlama ve 3D tasarım etkinliklerinin yürütülmesi ve öğretmenlere disiplinler arası proje yapımı, 3D tasarım ve akıllı cihaz gibi alanlarda yüz yüze atölye eğitimlerin verilmesi faaliyetleri önem arz ediyor. Bu bağlamda imam hatip okullarındaki öğretmenlere yönelik inovasyon, STEM, robotik alanında eğitim vermek, öğretmenlerin mesleki gelişimini desteklemek, öğrencilere kodlama ve tasarım odaklı düşünme becerileri kazandırmak, yenilikçi fikirler geliştirme süreci ve disiplinler arası çalışmalar ile geleceğin mesleklerine hazırlamak, böylece topluma değer katan ve gelişen çağa uyum sağlayabilen bireyler yetiştirmek amacıyla HİSAR (İmam Hatip, inovasyon, STEM, atölye, robotik) adlı projemizi hayata geçiriyoruz."

Yılmaz, her ilden öğretmenlerin katılımıyla 3 hafta sürecek eğitici eğitimleri ile projeyi başlatacaklarını vurgulayarak, imam hatip okullarında görev yapan 240 bilişim teknolojileri öğretmenine verilecek eğitimlerle projeyi yaygınlaştıracaklarını söyledi.

HİSAR Projesi eğitici eğitimi için başvurular, "http://meb.ai/ftMzr4" adresinden yapılabilecek. (ÖNCÜ HABER/AA)

Yorumlar (6)
Vatandaş 3 ay önce
'Asabi' rumuzlu arkadaş. Ortada sindirememe durumu yok, yanlış anlıyorsun veya anlamak istiyorsun.
Kodlama, robotik, tasarım işlerinin imam hatipe özel bir yanı yok. Her okuldan öğrenciler yapabilir. Sadece imam hatip okullarını dahil etmek anlamsız.
noname 3 ay önce
bu yorumlarda neden neden diye soranlar var ya bunun nedeni okul idaresinin sorunudur okul müdür idaresi böyle bir eğitimi bünyesine katmak isterse katar diğer okulların yönetimlerine sormak lazım bunu
Asabi 3 ay önce
İmam Hatip liselerinin projde olmalarını sindiremeyenler soda içsin. 90 senedir tüm kaynakları kullandınız ne oldu? Uzaya mı çıktınız? Hadi işinize bakın... Korkmayın imam Hatip lisleri ülkeye şeriat getiremez. Anck din eleştirmnleri deistler çıkarır
Kaş'de tanırlar 4 ay önce
Bu uygulamayı fen liseleri Anadolu liseleri teknik liselerde yapmak yerine imam hatiplerde yapıyorsunuz yazık sizlere bilim fuarında organik hoşaf birinci olur müzakere yarışmalarında ak gençlik önde gelir gençlik merkezleri yandaş olanlarla hareket eder ülkede kalmak bile bir cefa oldu bu kadar olmaz be bal kavanozunu tutan parmağını yalar dedikte bunlar kavanozu çalıyorlar buram buram din istismarı var EYYY CAHİL HALK UYAN UYAN OKUMAYAN BİR NESİL YETİSİYOR SU HAAYATA AT GÖZLÜĞÜ İLE BAKMAYİN ARTİK !!!
Murat 4 ay önce
Neden sadece imam hatip liseleri? Ortada imam hatip okullarını ilgilendiren bir durum yok ki. Bu eğitim tüm okullardan öğretmenlere verilebilir.
Düzceli 4 ay önce
Bunu fen lisesinde yapmak yerine imam hatipte yapmak niye? Neden bu kadar alet ediyorsunuz dini kirli siyasetinize, siyaseti geçtim eğitime? Ne yapacak o robot, ilahi mi söyleyecek? Sure mi okuyacak? VAllahi saçmalıyorsunuz.