banner851

banner614

İLK ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü, 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında Çerkez Dili ve Edebiyatı ile Gürcü Dili ve Edebiyatı programlarına ilk öğrencilerini kabul edecek. 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzunda ilan edilen bu programlar 2013-ÖSYS sonuçlarına göre öğrenci alacak.

banner619
Eğitim 24.09.2013, 15:26
208
İLK ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Düzce Üniversitesi’nde Çerkez Dili ve Edebiyatı İle Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümleri ilk öğrencilerini bekliyor..20 genel kontenjan ve bir okul birincisi kontenjanına sahip bölümlerden Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Türkiye’de bir ilk, olacak. Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü de bu alanda açılan ikinci program olma özelliği taşıyor. Her iki bölümün de öğretim üyesi ihtiyaçları Adige Cumhuriyeti ve Gürcistan üniversitelerinden sağlandı. Eğitim ve öğretimin ilk iki yılında öğrencilere Çerkezce ve Gürcüce temel eğitimi verilmesi, ardından öğrencilerin seçmeli dersler aracılığı ile Dilbilimi veya Toplum dilbilimi alanlarına yönlendirilmesi planlanmakta. Böylece öğrenciler yoğun bir Çerkezce ve Gürcüce eğitiminden sonra Dilbilimi veya Dil ve Toplum ile ilgili sosyal araştırmalar yapmaya odaklanabilecekler. Öğrencilere dil öğretme becerilerine katkıda bulunmak üzere iki yarıyıl boyunca Dil Edinimi dersi de sunulacak. Ayrıca her iki Bölümde de ikinci yıldan itibaren öğrenciler toplam dört yarıyıl olmak üzere Rusça Dersi alabilecekler.
Bölümden mezun olan öğrenciler Çerkez Dili veya Gürcü Dili alanlarında veya genel dilbilimi veya toplum dilbilimi alanlarında yüksek lisans programlarına yönelerek araştırmacı ve akademisyen olarak çalışabilecekleri gibi Çerkezce ve Gürcüce eğitmeni olarak da görev yapabilecekler. Ayrıca, Türkiye’nin özelde Kafkas bölgeleri genelde de Rusya Federasyonu ile hızla gelişmekte olan ticari, turistik ve sosyal ilişkileri gözönüne alındığıda bu bölümlerden mezun öğrencilerin yüksek iş imkanlarına sahip olacaklar.

 

Haber: S. KAŞKIR

Yorumlar (0)