banner851

banner614

“İSMETPAŞA ORTAOKULU BİR TARİHTİR”

banner619

İsmetpaşa Ortaokulu’nun başka bir alana taşınarak mevcut arazisinin ise satış çıkartılması kararına Şerefiye Mahalle halkı ve okul velileri tepki gösterdi. İsmetpaşa Okul Aile Birliği ve veliler adına basın açıklaması yapan veli İrfan Dursun, alınan bu karara tepki göstererek “İl Genel Meclisi başkan ve üyeleri, bu arsayı satmayın ve ihaleden vazgeçin. Eğitim yuvasının yerine yeni bir büyük iş merkezi yapılmasına sebep olmayın. Rantı değil, halkı düşünün” dedi

banner846
Eğitim 17.06.2021, 14:21 18.06.2021, 17:19
2011
banner844

Şerefiye Mahallesi Cumhuriyet Sokak üzerinde bulunan İsmetpaşa Ortaokulu’nun yeterli alana sahip olmadığı, deprem riski taşıdığı gibi gerekçesiyle, başka bir alana taşınarak okulun bulunduğu arsanın satılacak olması, velileri ve mahalle sakinlerini ayağa kaldırdı.

Bu duruma tepki gösteren Okul Aile Birliği üyeleri, öğrenci velileri ve mahalle halkı bir araya gelerek okulun yıkılmaması için imza kampanyası başlattı ve basın açıklamasında bulundu.

“İsmetpaşa Ortaokulu bir tarihtir, bir çınardır”

Açıklamayı Okul Aile Birliği ve veliler adına yapan İrfan Dursun, İsmetpaşa Ortaokulu’nun henüz Cumhuriyet kurulmadan 1911 yılında eğitim öğretim hayatına başladığını ve bu günlere kadar geldiğini belirterek, “İsmetpaşa Orta okulu Düzce’nin en eski okuludur. Binlerce mezun vermiştir. Her daim adından başarıyla sıkça söz ettirmiştir. Okulun mezunları hem şehrimize hem de ülkemize birçok hizmetler vermiştir. İsmetpaşa Ortaokulu bir tarihtir, bir çınardır. Bu kentin belleğidir” dedi.

“İmar planı ranta kurban olacaktır”

Söz konusu okulun yıkılıp mevcut arsasının ise satılmak istenmesine tepki gösteren Dursun, “Önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tapu sahibi olan İl Özel İdare Müdürlüğü’ne mevcut okulun yetersiz olduğunu bildirmiştir. İl Genel Meclisi düşünmüş ve buradan nasıl en büyük rant elde edilir diye tartışmış ve sonunda her zaman olduğu gibi imar planı değişikliği akıllarında bir lamba gibi yanmıştır. Yine imar planı ranta kurban olacak. Çözüm! imar palanında parsel tahsisini eğitim alanında, ticaret alanına dönüştürmek” diye konuştu.

Alınan karardan kimsenin haberi yok”

Alınan taşınma ve satım kararından kimsenin haberi olmadığını aktaran Dursun, “Oysa ki okulun gerçek sahiplerinin yani velilerin, mahallenin yöneticisi olan muhtarın ve okuldaki öğretmenlerin bu olaydan haberi yok. Nerden öğreniyoruz? Tabii her zaman halkın destekçisi olan emekçi kardeşlerimizden ve basın mensuplarından öğreniyoruz” şeklinden konuştu.

“Bu halkın sesine kulak verin”

“Milli Eğitim Müdürlüğü sen bu okulun tarihi sürecini biliyor musun? Bu kararı almadan yüzlerce velisi olan okul aile birliği ile istişare ettin mi?” şeklinde yetkili mercilere seslenen Dursun, “Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü Bey, lütfen plan tadilatını tekrar meclisiniz ile birlikte değerlendirin. Kamuya ait bir kullanımı ranta dönüştürmeyin. Zaten sıkışmış olan kent merkezine daha fazla yoğunluk eklemeyin. Söz konusu parselde imar planında eğitim alanı tahsisini tekrar geri getirin” ifadelerine yer verdi.

“Bu halkı sesine kulak verin”

Düzce Valisi Cevdet Atay’a da seslenen Dursun “Bu halkın sesine kulak verin. Öğrencilerin dağıtılarak geçici binalarda eğitim almalarına ve dolayısıyla eğitim kalitesinin düşmesini kabul etmiyoruz. Söz konusu arsanın imar planında ticaret alanına dönüştürülerek işyeri binası yapılacak olmasına itiraz ediyoruz. Arsanın satılasına karşıyız” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (11)
Yorum 2 ay önce
Hep yıkıyorsunuz önce bi yenisini yapın ondan sonra yıkın meydanda birşey yok yıkmaya kalkıyorsunuz yenisini öğretim yılına yetistiremiyeceksiniz sonra çocuklar aileler sefil hep o bölge bina yönünden sıkışık niye satıyoruz kamu malını yeşil sosyal alan yapın
DÜZCELİ 2 ay önce
ALINNA KARARI ENSEFLE KINAMAKTAYIM . BUALANIN SATIŞA ÇIKARTILMASI BİRİLERİN RANT YARATMAKTAN BAŞKA BİRSEY DEĞİLDİR . KAMU ALANI KAMU YARARINA KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR BU KİŞLER HAKINDA C. BAŞ SAVCILIĞIN SUÇ DUYRUSUNDA BULANCAGIM
Eski siyaseti 2 ay önce
Doğrusu tüm okulları yıkın rant sağlayın. Cami az , bize okumuş adam lazım değil. Her 1000 metreye bir cami olmassa Düzce ye ayıp olur. Evet işte bu düşünceler mevcut. Düzce o yüzden doğu illerin herisinde
Düzceli 2 ay önce
Yıkılır ve yerinede bilmem ne imamhatipi yapılır bu kesin
Öğrenci velisi 2 ay önce
Siz daha dün manşet olarak "İkili eğitim bitiyor "diye başlık atmıştınız. Ne oldu 180 derece döndünüz
Düzceli 2 ay önce
O okul merkezde yaşayanlara hizmet verse sorun yok. Muhtardan torpilini yapanlar köyde yaşayıp mahallede ikamet ediyor gösterip öğrenci yazdırıyorlar. İddiaları buraya yazmak doğru olmaz. UZUNMUSTAFA içinde aynı.
İsmet paşa lı 2 ay önce
Okulun yerini bağışlayan aileye geri verin o zaman. Adalete doğrusu bu.
Düzceli 2 ay önce
O iş bitmiştir. Çarşının merkezi iyi para yapar. Esas tehlike iş buralara kadar geldi. Satılacak her şey her an satılır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın