banner851

banner955

İŞTE UZMANINDAN UYARILAR

Bu hafta sonu gerçekleşecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girecek adayların dikkat etmesi gereken hususları uzmanına sorduk. Ailelerin ve Öğrencilerin bu sürece nasıl girmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Uzman Psikolog Serhat Erdoğan, her iki tarafı da özellikle stres yapmamaları gerektiği konusunda uyardı.

Eğitim 17.06.2022, 16:30 17.06.2022, 18:33
639
banner986

3 milyon 243 bin 425 adayın yarışacağı YKS sınavı bu hafta sonu gerçekleşecek. Artık sayılı saatlerin kaldığı ve adayların sınav atmosferine girdiği bugün, Uzman Psikolog Serhat Erdoğan hem ailelere hem öğrencilere sınav süreci ile ilgili konularda önerilerde bulundu.

“Son gün ders çalışılmamalı”

Sınava bir gün kala ders çalışma işlemine son verilmesi gerektiğini ifade eden Psikolog Serhat Erdoğan; “sınava bir gün kala, adayların kitap, defter ve testlerle ilişiğini kesmeleri gerekiyor. Ya başarısız olursam, ya kazanamazsam gibi olumsuz düşüncelere kapılmamalılar. Sakinliklerini koruyarak sonuç ne olursa olsun hem ailelerin hem adayların; bunun dünyanın sonu olmadığı gerçeğine adapte olmaları, sınavı daha verimli hale getirecektir” ifadelerini kullandı.

“Sınav öncesi pikniğe ve ya gezmeye gidilmemeli”

Son gün ders çalışmaya ara veren adayların sınav stresini en aza indirmek için girişilen bazı aktivitelerin olumsuz etki oluşturabileceğini ifade eden Serhat Erdoğan; “sınav öncesinde piknik gibi, açık hava aktivitesi gibi adayların dikkatini dağıtabilecek aktiviteleri pek önermiyoruz. Onun yerine sakin kalınması ve sınavla ilgili çok fazla konuşulmaması daha faydalı olacaktır.” Şeklinde konuştu.

“Sınav esnasında mink molalar, dikkati toplamaya yardımcı olur”

Son olarak sınav esnasında 15-20 saniyelik molalar verilmesinin sınavdaki verimi üst düzeye çıkaracağını vurgulayan Uzman Serhat Erdoğan; “Sınav esnasında, 30 saniyelik bir mola verilip gözlerin dinlendirilmesi, sınava ilişkin verimi en üst düzeye çıkaracaktır. Bu noktada adaylar, 1 dakika kaybettim 30 saniye kaybettim gibi bir düşünceye kesinlikle kapılmasınlar. Sınavın toplam süresi zaten uzun olduğu için o verilen kısa molalar kalan sürede odaklanmaya yardım edeceği için 30 saniyelik süre kaybı değil de kalan sürenin kazanımı olarak görmelerini tavsiye ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
24
açık