banner851

banner955

Kişisel Başarı Esas Alınacak

Yükseköğretim Kurulu yerleştirme puanının hesaplanmasına ilişkin alacağı yeni kararlarında da 2547 sayılı kanunun 45. maddesi çerçevesinde merkezi sınavla ölçülen kişisel başarıyı esas alacağını bildirdi.

Eğitim 08.12.2009, 18:38
219
Kişisel Başarı Esas Alınacak
banner1032

Yükseköğretim kurulu yerleştirme puanının hesaplanmasına ilişkin alacağı yene kararlarındada merkezi sınavla ölçülen kişisel başarıyı esas alacağını bildirdi.
YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda Danıştay 8. Dairesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararı üzerine 08.12.2009 tarihinde toplandığı ve bu kararın gerekçeleri ve bundan sonra izlenecek yöntem üzerinde müzakerelerde bulunulduğu belirtildi.
Yükseköğretime girişe ilişkin olarak oluşturulan ve birçok yenilik getiren yeni sistemin temel unsurları üzerinde hukuki yönden bir tartışma bulunmadığı belirtilen açıklamada, "Yürütmesi durdurulan kararlar, yerleştirme puanlarının hesaplanmasına yönelik 3, 4 ve 5. maddelere ilişkindir. Ancak, 1998 yılında başlatılan ve yapılan değişiklerle en son olarak 2009 yılında kullanılan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı'nın hesaplanmasındaki 03-08 şeklindeki farklı katsayı uygulamasına geri dönüş artık sözkonusu değildir.
Genel Kurul'da yapılan değerlendirmeler sonucunda, sınav takviminin aksamaması ve öğrenciler ile ailelerinin yargı kararı sonucunda içine düştükleri belirsizlik ortamına son vermek için, 17.12.2009 tarihinde yapılacak olan Genel Kurul toplantısında yürütmesi durdurulan söz konusu maddeler yerine yeni bir düzenleme yapılmasına karar verilmiştir. Yükseköğretim Kurulu, yerleştirme puanının hesaplanmasına ilişkin alacağı yeni kararlarında da 2547 sayılı kanunun 45. maddesi çerçevesinde merkezi sınavla ölçülen kişisel başarıyı esas alacağını kamuoyuna saygı ile duyurur" denildi.

Yorumlar (0)
16
hafif yağmur