banner851

banner955

LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZİ SINAV SONA ERDİ

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sona erdi.

Eğitim 20.06.2020, 13:35 21.06.2020, 12:39
1375
LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZİ SINAV SONA ERDİ
banner1032

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 1 milyon 600 bin öğrenci için hazırlıkların gerçekleştirildiği sınav, 8. sınıf birinci dönem müfredat ve kazanımları esas alınarak yapıldı.Düzce'de öğrencilere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sınav öncesi el dezenfektanları yapılarak, maske dağıtıldı. Öğrenciler daha sonra kimlik ve sınav giriş belgeleri kontrol edilerek salonlara alındı.Birinci oturumda öğrencilere, Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sorularından oluşan 50 soruyu yanıtlamaları için 75 dakika süre verildi.

Birinci oturum saat 10.45'te sona erdi.Sınava verilen 45 dakikalık arada, görevliler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında öğrencilerin, okul içinde veya bahçesinde sosyal mesafe kuralına uyacakları şekilde gerekli tedbirleri aldı. Öğrencilerin, okullardan ayrılmasına izin verilmedi.İkinci oturum, saat 11.30'da başladı ve öğrencilere matematik ile fen bilimlerinden oluşan 40 soruluk sayısal alan için 80 dakika süre verildi. İkinci oturum, saat 12.50'de tamamlandı. İkinci oturumunun bitmesiyle bu yılki merkezi sınav sona erdi.Sınav bitiminde tüm öğrencilerin aynı anda bulundukları binadan çıkmasına izin verilmedi.

Öğrenciler, binanın durumuna göre zaman aralıklarıyla, sosyal mesafe korunarak sınav salonu ve binadan ayrıldı.Öğrenciler bu yıl sınava öğrenim gördükleri okullarda girdi. Geçen yıl sınav yapılan okul sayısı 3 bin 873 iken Bakanlık, bu sene okul sayısını 18 bin 139'a, salon sayısını 59 bin 568'den 111 bin 918'e çıkardı.Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi sağlayabilmek için okullarda güvenli alanlar oluşturuldu, sınav binaları detaylı olarak temizlendi ve sınıflar dezenfekte edilerek hijyen sağlandı.Sınav binalarına gelen öğrencilerin, okulun bahçesine girişleri sırasında en az 1 metrelik (3-4 adım) sosyal mesafenin korunması sağlandı ve yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alındı.

"LGS kapsamındaki merkezi sınav, huzur ve güvenle tamamlandı"

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada, "LGS kapsamındaki merkezi sınav, huzur ve güvenle tamamlandı." dedi.

Öğrenciler sınavı Öncü Haber'e değerlendirdi...

Sınav çıkışında Öncü Haber Muhabirinin sorularını yanıtlayan öğrenciler, sınav nedeniyle büyük heyecan yaşadıklarını anlattılar. Soruların basit olduğunu ve sorulara kolay cevap verdiklerini söyleyen öğrenciler, "Hedefimiz yüksek" diye kunuştu.

Sınavda ter döken öğrenciler heyecanlarını, kendilerini okulun dışında bekleyen aileleri ile paylaştılar. 

banner844
Yorumlar (3)
Kerem sert 2 yıl önce
Fıziki mesafe maskeler var
İsmetpaşa velisi 2 yıl önce
Bu zorlu maratonda son derece büyük özveriyle çalışan İsmetpaşa Ortaokulu öğretmenlerine teşekkür ederim.
vatandaş 2 yıl önce
Sosyal mesafeye uyulmadığı fotoğraflardan belli.
25
orta şiddetli yağmur