banner851

banner614

LİSELER İÇİN YENİ KARAR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile liselerde öğrencinin şıklar içerisinden seçim yapmadığı, cevabı doğrudan kağıda yazdığı bir yazılı türü olan açık uçlu sınav dönemi başlıyor. Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen mesleki yeterlilik kurslarıyla ilgili iş ve işlemler, 1 Ocak 2017´den itibaren Millî Eğitim Bakanlığı'na devredilecek.

banner619
Eğitim 31.10.2016, 10:44
1921
LİSELER İÇİN YENİ KARAR

"Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğreti̇m Kurumları Yönetmeli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇k", Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Millî Eğitim Bakanlığı'nca yapılan yeni düzenlemeyle liselerde yazılı sınavların açık uçlu maddelerden oluşan yazılı yoklama şeklinde yapılması esas olacak. Sınava giren öğrencinin karşısına gelecek şıklar içerisinden seçim yapmadığı, cevabı doğrudan kendisinin yazdığı bir yöntem olan açık uçlu sınav sistemi ile öğrencinin, verilen sınırlamalara uygun cevap yazması beklenecek. Ancak her dersin sınavlarından biri, kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli testlerle de yapılabilecek.

MESLEKİ YETERLİLİK KURSLARI MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA DEVREDİLİYOR

Diğer yandan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen mesleki yeterlilik kurslarıyla ilgili iş ve işlemlerin Millî Eğitim Bakanlığı’na devrine ilişkin protokol, 27 Ekim'de imzalandı. Protokol kapsamında, ticari araç kullanarak, yolcu ve yük taşıyan sürücüler ile karayolu mevzuatı çerçevesinde faaliyette bulunan firmalarda istihdam edilecek orta düzey yönetici ve üst düzey yöneticilerin zorunlu almaları gereken mesleki yeterlilik eğitimlerinin verildiği 400’e yakın mesleki yeterlilik (SRC, ODY, ÜDY) kurslarının açılış, kapanış, eğitim, sınav denetim ve diğer iş ve işlemlerinin tamamı, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren MEB tarafından yapılacak. Kursların Millî Eğitim Bakanlığı mevzuatına uyum işlemlerinin 31 Aralık 2017´ye kadar tamamlanması gerekiyor. Mesleki yeterlilik belgesi sınavları, 1 Mayıs 2017´ye kadar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, bu tarihten itibaren ise MEB tarafından yapılacak.

banner844
Yorumlar (2)
Ticaret 5 yıl önce
Fazlasıyla acık uclu zaten şıklı istiyoruz
Farabi 5 yıl önce
Yeterince acik uclu sorular soruluyor zaten