banner851

banner614

LİSELERE YENİ DÜZENLEME

2013 – 2014 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla yeni yönetmeliklerde Milli Eğitim Bakanlığı'ndan liselere gönderiliyor. Bu yönetmeliklerden biri de talep geldiği taktirde liselerde ibadethane açılmasına izin verilmesi.

banner619
Eğitim 10.09.2013, 12:43
257
LİSELERE YENİ DÜZENLEME

Yeni öğretim yılının başlamasıyla Milli Eğitim Bakanlığının yenilediği lise yönetmeliğinde dikkat çeken düzenlemeler yer alıyor. MEB'in lise sistemini sil baştan düzenleyen ve tüm lise yönetmeliklerinin birleştirildiği yönetmelikte, maddeler arasında tüm okullara ibadethane açılması bulunuyor.

Liselerde talep edildiği taktirde liselere ibadethane açılmasına izin verilmesinin yanı sıra, İmam Hatip Lisesi öğretmenlerine de "mahalleliye dini bilgileri aktarma" görevi de tanındı.

İMAM HATİPLİLER'E MAHALLE GÖREVİ

Yenilenen yönetmelikte dikkat çekici bir düzenleme daha yapıldı. Bu düzenleme ile İHL öğretmenlerine mahalleyi gezerek, halkla ilişki kurma görevi verildi. Yönetmelikte, "Anadolu imam-hatip ve imam-hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri gerek ders saatleri içerisinde, gerekse ders saatleri dışında olmak üzere öğrencilerin mesleki becerilerinin geliştirilmesi için çevreyle ilişki kurmalarına rehberlik ederek mesleki uygulamalarının verimli olması yönünde çalışmalar yapar, dinî konularda halkın bilgilendirilmesine yönelik faaliyetlere katılır" denildi. Eski yönetmelikteki imam hatip öğretmenlerinin müftülük kontrolünde müftülerle beraber iş birliği yapacağı ifade edilirken, yeni düzenlemede bu hüküm yer almadı. Böylece İHL öğretmenleri kendileri mahallede dini bilgilendirme çalışması yapabilecek. Haber: G. KARDUZ

Yorumlar (0)