banner851

banner614

MEB HAREKETE GEÇTİ

Milli Eğitim Bakanlığı liselerde okuyan ve çok devamsızlık yapan öğrencileri mercek altına alıyor. Bu konuda analiz oluşturarak bütün illerdeki okullara talimat gönderdi.

banner619
Eğitim 04.04.2018, 10:40 05.04.2018, 12:29
2074

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin artan devamsızlık oranlarına karşı harekete geçti. Liselerde yüzde 40’a varan 20 gün ve üzerindeki okula devam edilmemesi problemine karşı, bakanlık verileri analiz ederek illere talimatlar gönderdi.

Bakanlığın verilerine göre, devamsızlıkta ilk sırada meslek liseleri geliyor. İlkokullarda 20 gün ve üzeri devamsız öğrenci oranı yüzde 6, ortaokulda yüzde 10 iken bu oranlar liseye geçildiğinde katlanıyor. Devamsızlık oranlarına bakıldığında, Anadolu İmam Hatip liselerinde 20 gün ve üzeri devamsız öğrenci oranı yüzde 32, Mesleki ve Teknik ortaöğretimde ise bu oranın yüzde 40’a ulaşmadı dikkat çekiyor.

Evlere devamsızlık ziyareti
Devamsızlık oranlarının azaltılması sorununa karşı MEB’in eylem planında ilk sırada “acil” müdahale edilebilmesi için öğrenci devamsızlıklarının aynı gün elektronik sisteme işlenerek veliye bildiriminin sağlanması bulunuyor. Okula devamsızlığı alışkanlık haline getirmiş öğrencilere ulaşılarak rehberlik servislerine yönlendirilmesi, devamsızlığa neden olan problemlerin belirlenmesi, öğrencinin kurslara yönlendirilmesi, velilerin bilinçlendirilmesi ve uzman desteğinin sağlanması planlanıyor. Bakanlık “ekonomik sebeplerden dolayı çalışmak zorunda kalan devamsız öğrencilere” ise okul aile birlikleri ve yerel yönetimlerle birlikte maddi destek imkânı oluşturulmasını öngörüyor. Ayrıca öğrencilerin devamsızlık yaparak yöneldikleri internet kafe, oyun salonu gibi yerlere okul süresince öğrencilerin erişiminin engellenmesine ilişkin olarak Emniyet Müdürlükleri ile işbirliği yapılması isteniyor. Ayrıca devamsız öğrencilerin velileri ile iletişim kurularak ev ziyaretleri yapılması da planlanıyor. (Kaynak: Cumhuriyet)

banner844
Yorumlar (10)
seçmeli zorunlu 3 yıl önce
seçmeli dendiği halde zorunlu olarak okutulan Kuran-ı Kerim dersi yüzünden çocuklar dinden soğudu o gün okula gitmek istemiyorlar
Vartolu Sadettin 3 yıl önce
İlk başta sorunu öğrencide ve okulda değil kendinizde arayın MEB bizim nasıl bir eğitim sistemimiz varda bu çocuk niye gelmiyor diye bir düşünün
cemo 3 yıl önce
emliyetteki arkadaslar veli ziyareti yaparsa cok dah caydıırıcı ve ciddi bir iş olur.
Troll Öğrenci 3 yıl önce
20 Gün Olduysa devamsızlıkları MEB'de 40 güne çıkarmalı ki öğrencinin psikolojisi bozulmasın. Eve gidince ne olucak öğrenci 20 gün yapmış devamsızlığı eve gidip ne denecek öğrencinin devamsızlığı düşmesse zaten sınıfta kalıyor otomatik olarak ee sonra evine gittik tamam dersiniz öğrencide sınıfta kalır ..
Endüstri 3 yıl önce
Sabah 10 dk geç gelen öğrenciyi hoca kapıdan geri çeviriyor.Öğrenciye kafatı takmış öğretmenın dersine öğrenci girmiyor.Arkadaşıma sınıfın içinde hiç suçu yokken hakaret eden bayan öğretmen.Sonra bu çocuk 16 yaşında.biraz dikkat..EML ye dikkat.
Ögrenci 3 yıl önce
Adamları okulda tutacak bir neden yoki endüstiri meslek hapisane gibi biyer hetkez olsa ordan kaçar zaten hem adamlar kacmiyor kendileri isteyerek gidyolar
saylınt kink 3 yıl önce
hocam kusura bakmayın da bir öğrenci sabah 5 dakika geç kaldığı için yarım gün yok yazılıyorsa bırakın okul okumayalım zaa xd
Ögrenci 3 yıl önce
10 gün hak verirseniz böyle olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın