banner851

banner614

MEB'DEN BİR İLK DAHA!

Talep olması halinde tüm liselerde ibadethane açılmasının önüne açan MEB'in yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne ayrıca “bilişim suçu” da ilk kez girdi. Bilişim araçlarını amacı dışında kullananlara kınama, kişilere zarar verenlere okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası verilecek.

banner619
Eğitim 11.09.2013, 13:35
215
MEB'DEN BİR İLK DAHA!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı yeni yönetmelik, ortaöğretimde bir çok yeniliği de beraberinde getiriyor. Talep halinde tüm liselerde ibadet için mekan ayarlanabilmesini mevzuata sokan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde ayrıca lisede bilişim suçu da ilk kez düzenledi. Yönetmeliğin “Öğrencilerin uyacağı kurallar ve öğrencilerden beklenen davranışları” içeren 157. maddesinde, öğrencilerden “bilişim araçlarını; zararlı, bölücü, yıkıcı ve toplumun etik kurallarıyla bağdaşmayan ve şiddet içerikli amaçlar için kullanmamaları ve sanal ortamlarda da bu doğrultuda davranmaları” istendi. Ayrıca öğrencilerin “bilişim araçlarını kişisel, toplumsal ve eğitsel yararlar doğrultusunda kullanmaları” gerektiği vurgulandı.

SUÇU İŞLEYENE VERİLECEK CEZALAR

Yönetmeliğin disiplin cezalarını düzenleyen 164. maddesinde ise bilişim suçu işleyenlere verilecek cezalar yer aldı. Buna göre bilişim araçlarını “amacı dışında” kullananlara kınama; bilişim araçları yoluyla eğitim ve öğretim faaliyetleriyle kişilere zarar verenlere okuldan kısa süreli uzaklaştırma; bilişim araçları yoluyla eğitim ve öğretimi engelleyenlere, kişilere ağır derecede maddi ve manevi zarar verenlere, okul değiştirme; bilişim araçları yoluyla bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içerikler oluşturanlara da örgün eğitim dışına çıkarma cezası verilecek.

 

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (0)