banner851

banner614

MERAKLA BEKLENEN SONUÇLAR AÇIKLANDI

banner619

Liseye giriş sınavının ardından kontenjanlar ve yüzdelik dilim il sıralaması belli oldu. Sonuçlar e-Okul'da yayınlanmaya başlandı.

banner846
Eğitim 02.07.2018, 12:32 02.07.2018, 16:27
3359
banner844

Binlerce öğrencinin merakla beklediği liseye giriş sınavı için kontenjanlar, yüzdelik dilim ve il sıralaması belli oldu.

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN
https://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx


PEKİ TERCİHLER NASIL YAPILACAK?
MEB tarafından yapılan bilgilendirme duyurusunda tercihlerin nasıl yapılacağı adım adım aktarıldı:

1- 8'inci sınıfı başarıyla tamamlayan veya mezun durumda olan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.
2- Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.
3- Sınava giren ve Merkezi Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere "Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar" tercih ekranı açılmayacaktır.
4- Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır.
5- Öğrenciler; "Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar", "Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar" ve "Pansiyonlu Okullar" olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezi Sınava girmeyen öğrenciler ise "Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar" ve "Pansiyonlu Okullar" olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.
6- Öğrenciler, ilk olarak "Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar" ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir.
Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak, "Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar" ekranından en fazla 5 (beş) okul; "Pansiyonlu Okullar" tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecektir. Öğrencilerin, Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile 'Pansiyonlu Okullar' grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Yorumlar (2)
gürbüz 3 yıl önce
aks sistemiyle imam hatip okullarını zorunlu hale getirdiler yazık
Can 3 yıl önce
Allah herkesin yardımcısı olsun,eğitim ne halde.
23°
kapalı