banner851

banner614

MÜJDELİ HABER GÜRCÜ DİLİ KUTLAMALARINDA GELDİ

banner619

14 Nisan Gürcü Dili Günü, Düzce Üniversitesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Gürcü Dili ve Edebiyatı programı öğretim görevlisi Doç. Dr. Nana Katchavara’nın gerçekleştirdiği çevrimiçi programla kutlandı. Düzceli Gürcü şair ve yazarların eserlerini Gürcüce’ye kazandıran Doç. Dr. Kaçavara, Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar’a katkılarından dolay teşekkür ederken Abhaz vatandaşları sevindirecek bir de müjde paylaştı.

banner846
Eğitim 16.04.2021, 15:15 16.04.2021, 16:08
2039
banner844

14 Nisan 1978 yılından bu yana kutlanan 14 Nisan Gürcü Dili Günü, Düzce Üniversitesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Gürcü Dili ve Edebiyatı programı öğretim görevlisi Doç. Dr. Nana Katchavara’nın gerçekleştirdiği çevrimiçi programla kutlandı.

Gürcüce’nin çok eski ve köklü bir dil olduğuna değinen Doç. Dr. Katchavara, “Dünyada tanınmış 14 alfabeden biridir. Gürcü milleti de çok eski bir kültüre sahip ol-arak ortaya çıkmaktadır. Bu yüz yılın başında Türkiye’de ‘Gürcü Dili ve Edebiyatı’ anabilim dalları açıldı. Bu hiç kolay olmadı. Yoğun çabayla bu olumlu sonuçlandı. Türkiye’de Kafkas Dilleri Ve Kültürleri bölümleri çapında Gürcü dili ve edebiyatı ana dalları da açılmış oldu. Buralarda dersler vermekle birlikte yerli Gürcülerle de çok sıkı temaslarda bulunmaktayız” diye konuştu.

DÜZCELİ YAZARLARIN KİTAPLARI GÜRCİSTAN’DA BEĞENİYE SUNULDU

Gürcü asıllı Düzceli şair ve yazarlarımızın eserlerini Gürcü okurlara tanıtmak üzere harekete geçtiğini belirten Katchavara, “Bu vesileyle Düzceli Şairler, Yazarlar ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Sayın Abdullah Çelebioğlu’nun çok güzel ‘Sen bilir misin göç nedir?’ isimli şiiri Armağan ve Oryantalistik adlı dergilerde basıldı. İlhan Akın’ın ‘Sessiz Feryat’ isimli romanı tarafımca Gürcüce’ye çevrildi. Gürcistan’da yayımlandı ve şu an satışta. Çıkar çıkmaz bu roman Gürcü okurlarında beğeniş buldu” dedi.

“PROF. ÇAKAR ÇOK AZİMLİ VE ÇALIŞKAN”

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a destekleri için teşekkür eden Katchavara, “Düzce Üniversitesi çok şanslı bir üniversite. Çünkü onu çok genç, azimli, akıllı, ileri bakan ve çalışkan rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar yönetmektedir. Sayın Rektör Hocamıza teşekkürü özellikle borç biliriz. Çünkü her zaman ondan ilgi gördük” ifadelerini kullandı.

“ABHAZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ AÇILACAK”

Kafkas asıllı vatandaşların yoğun şekilde yaşadığı Düzce’de üniversite çapında bir müjde de paylaşan Katchavara, “Düzce Üniversite Kafkas Dilleri ve Kültürleri çapında Çerkez ve Gürcü dil ve edebiyatları yanı sıra yakın gelecekte rektörümüzün çalışmasıyla Abhaz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün açılacağının da haberini almış bulunuyoruz” dedi.

Yorumlar (16)
Adil Kutlu 4 ay önce
Değer üreten üniversite vizyonuyla değer üreten rektör hocamıza teşekkür etmeyi borç biliriz.
Adem Yetişkin 4 ay önce
Kültürümüze sahip çıktığı için değerli rektörümüze teşekkürler.
Elbrus Var 4 ay önce
Değerli Rektörümüzün öncülüğünde Geçen yıl yapılan Çerkes dili Sempozyumunda Rusça Çevirileri gönüllü olarak yapan Nana Hocamıza Düzce Çerkesleri olarak teşekkürlerimizi sunarız. Böyle değerli hocalarımızla bölümlerimiz daha da ileriye taşınacak.
Rıza Yemiş 4 ay önce
Değerli rektörümüz Düzcemiz için önemli bir değer.
Enes AY 4 ay önce
Nana hanım çevirileriyle Türk edebiyatını Gürcistan'da da tanıtmaktadır. Kendisine teşekkürü borç biliriz.
laz 4 ay önce
tabi açın açmayın demiyorum ama şu düzcede o kadar laz varken bir lazca bölüm açılmamasını da kınıyorum. lazi nena va gurasen
İsmail BAŞ 4 ay önce
Rektör hanımın çalışmaları biz Düzceliler için büyük bir nimettir. Sayesinde şehrimiz kalkınıyor.
Yavuz Üstün 4 ay önce
Rektörümüze ve de hocamıza teşekkür ederiz bu müjdeli haberi bize verdiği için
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın