banner851

banner614

O SENDİKANIN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

banner619

Milyonlarca öğrencinin karne aldığı bugünde Türk Eğitim Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman, yaptığı basın açıklaması ile eğitim sistemine tepki göstererek öğretmenlerin makine parçası olmadıklarını ifade etti. Şişman ayrıca, bir sendikanın eğitim sisteminde yanlış bulduğunu belirttiği politikaları hükümete yüklemesine de sert çıkarak, “Tüm bu yanlı ve yanlış uygulamaların altına birlikte imza attınız ve sorumluluktan kaçamazsınız” dedi.

banner846
Eğitim 08.06.2018, 17:50 08.06.2018, 19:34
1718
banner844

Türk Eğitim Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman 2017-2018 eğitim öğretim yılının son gününde eğitim sistemindeki sorunlara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

“Başarısız olmuştur ve sınıfta kalmıştır”
Eğitim sisteminde birçok yanlış uygulamanın olduğunu dile getiren Şişman yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 “Yine bir karışıklık, hengâme, tutarsızlık içinde bir dönemi daha bitirdiniz. Hiçbir akademik başarısı olmayan çocuklarımız bile bu şartlar altında üstün başarı belgesi almaya hak kazanmıştır. Asıl başarısız olanlar, eğitim uygulamalarını yönetenlerdir. Siyasallaştırılan bir eğitim sistemi ile hapsedilmiş bir eğitim sistemini açık bir şekilde kurban etmekteyiz. Sınav sistemindeki değişiklikler ile olumsuz olabilecek eleştirileri bile göğüslemekten kaçmak için sınav sonuçlarını açıklamayı ve dolayısıyla siz çocuklarımızın hayallerini erteleyen, öteleyen bir eğitim politikası olmaz, olamaz. Nitelikli okul, nitelikli öğrenci anlayışı ile nitelikli okul, nitelikli öğrenci ayrışımı yapanlar, siz kıymetlilerimizi hedefsiz bir yaprak haline getirmekten başka bir şeye yaramayacak, özel okul ve merdiven altı eğitim gibi sistemlere bağımlı hale getirecektir. Kıymetli veliler tüm bu karmaşa içinde karnelerini alan evlatlarımızın en fazla sevgiye ve ilgiyi ihtiyacı olduğu bir dönemdeyiz. Çocuklarımızın yalnızlık ve karamsarlık içine düşmelerini engellemeliyiz. Kendi başarısızlığını öğretmenlere kesen Milli Eğitim Bakanlığı sınıf tekrarı yapmaya mahkumdur, başarısız olmuştur ve sınıfta kalmıştır.”

“Yanlı ve yanlış uygulamaların altına birlikte imza attınız ve sorumluluktan kaçamazsınız”
Yönetici ve öğretmenlerin mülakatlarının seçimlerden sonra yapılmasına da tepki gösteren Şube Başkanı Şişman, şunları kaydetti:
“Çalışanı köleleştiren kapitalist sistem performans sistemiyle öğretmenleri de çarkına alıp yok etmeye çalışmaktadır. Öğretmen bir makine parçası üretmez. O, insan ruhunu şekillendirir. İlimizde etkili sözde yönetici atama mülakat komisyonlarıyla yetkili bir sözde sendikacı arkadaş, birçok konuda hükümete ve yetkililere serzenişte bulunmuş. Yıllardan beri dile getirdiğimiz sorunların sorumlusu değillermiş gibi cambaza bak diyerek Ali Cengiz oyunlarının bir yenisini eklemektedir. Düne kadar tüm haksız uygulamaların altına imza atanlar, bugün tüm bunların sorumlusu değillermiş gibi sorumluluğu hükümet politikalarına yönlendirmekle kurtulabileceğini zannetmekte, topu taca atmaya çalışmaktadırlar. Biz biliyoruz ki tüm bu yanlı ve yanlış uygulamaların altına birlikte imza attınız ve sorumluluktan kaçamazsınız. Ataması yapılacak yönetici ve öğretmenlerin mülakatlarının seçim sonrasına bırakılması kafalarda soru işareti oluşturmuştur. Yine adam kayırma, yine torpil, yine sarı sandık komisyon üyelerinin bazı şeylerin engellemek istenmesinin bir tezahürüdür.”

Haber: M.AYDIN

Yorumlar (11)
tepki 3 yıl önce
ak veli kardeşim cumhurbaşkanının bile biz eğitimde sınıfta kaldık beceremedik dediği bir yerde sen neyi savunuyorsun. Yalakalığında bir sınırı var.
Akıl 3 yıl önce
Hala çocuğun saç uzunluğuna hala kıyafetine ve hala çocuğun özel hayatına karışıldığı hala evrensel bir eğitim sistemi değil de ideolojik sistemin dayatıldığı insanlardan sadece koyun sürüsü çıkar.Önce bunları aşmak lazım.
sıradan Vatan daş 3 yıl önce
16 senede 8 defa eğitim sistemi değişti. teog "kalktı" bu seneki sınav daha berbat, tüm uzmanların ortak görüşü rezilliğin daniskası. eğitim sistemi özellikle ahlaki yozlaşmanın önünü açmış ve toplum düşüncesini tamamen birey düşüncesi haline getirmiştir. şimdi buradan geçmişe atıf yapanlara bir hatırlatma yapalım kusura bakmayın ama, 16 sene önce incir yaprağı bağlayıp gezmiyorduk, ha en azından borcu olanın en fazla bir ay vadeli borcu vardı, şimdi herkes 15 sene sonrasını yiyor
Ok 3 yıl önce
Helal olsun başkan her sözün sonuna kadar doğru. Bu Ak trollerin de gitme vaktidir. Tamam
Kara veli 3 yıl önce
Bir başarısızlığı önceden çok mu güzeldi diyerek başarılı hâle getirdiğini düşünen zihniyet ne kadar başarılı olabilir ki!
Hasan ceviz 3 yıl önce
Adamsın İsmail hocam
Eğitim tamamen bitti 3 yıl önce
16 yıl öncede bozuktu sistem şimdide bozuk ise .. eğitimde 16 yıldır bir arpa boyu yol katedemediğimizin göstergesidir
Hasan ceviz 3 yıl önce
Adamsın İsmail hocam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
parçalı az bulutlu