banner851

banner955

ÖĞRETMENE SINAV!

Öğretmenlere performans sistemi geliyor. Tüm öğretmenler 4 yılda bir yeterlilik sınavına girecek. Sonucunda kariyer basamaklarında ve görevde yükselme, yurt dışında görevlendirmede kriter olacak.

Eğitim 10.06.2017, 11:02 10.06.2017, 16:17
2632

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından dün (9 Haziran 2017) Resmi Gazete'de yayımlanan Öğretmen Strateji Belegesine göre, bütün öğretmenler her dört yılda bir öğretmen yeterlilikleri kapsamında sınava girecek.

4 Yılda bir yeterlilik sınavı
Dezavantajlı bölgelerde çalışanlara teşvikler, performans ölçümü, yeni bir öğretmen seçim sınavı gibi amaçların yer aldığı belgede en çok tartışılacak hedeflerden biri tüm öğretmenlerin 4 yılda bir "yeterlilik sınavı"na girmesi olacak.

Amaç: Nitelikli ve mesleğe uygun öğretmenler yetiştirmek
2017-2023 yılları arasında geçerli olacak politikaları belirleyen 7 yıllık bir yol haritası niteliğindeki Öğretmen Strateji Belgesi, 32 sayfadan oluşuyor. Belgede 3 amaç ile 35 eylem belirleniyor. Bu amaçlardan birincisi yüksek nitelikli yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdam edilmesi. İkincisi öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini sürekli kılmak. Üçüncüsü de öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü geliştirmek.

Öğretmenler ölçülecek
Öğretmen yeterlilikleri yeniden belirlenecek. Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli gibi öğretmene geri bildirim sağlayabilecek kimselerin de değerlendirmeye katıldığı, çoklu veri kaynağına dayanan bir performans sistemi gelecek. Bunun sonuçları kariyer basamaklarında ve görevde yükselme, yurt dışında görevlendirme, ödüllendirmelerde kriter olacak. Bütün öğretmenler 4 yılda bir Öğretmen Yeterlilikleri Çerçevesi'nde yapılacak sınava tabi olacak. Bu sınav sonuçları öğretmenlerin gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, kariyer gelişimi, terfi, hizmet puanları için kullanılacak.

Teşvik ve zorunlu rotasyon
Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin, zorunlu rotasyonu da içeren kapsamlı ve özendirici bir model ortaya konacak. Eğitim öğretim kurumlarını bölgesel, çevresel ve kurumsal özellikleri açısından kapsamlı belirlenen kriterlere göre yeniden değerlendirip, sınıflandırılacak. Fiziki ve donanımsal açıdan dezavantajlı okullarda çalışan öğretmenlere yönelik istihdam koşulları, ek ücret, hizmet puanı, lisansüstü eğitime erişim, yer değiştirmeler ile yurt dışı eğitim ve görevlerde öncelik, konut desteği gibi destekler verilecek. (Kaynak: Habertürk)

banner844
Yorumlar (9)
hasan 5 yıl önce
iyide bu sınavda kim gözetmen olacak
Öğretmenim canım benim 5 yıl önce
Açık öğretim diye bir okul var Edebiyat İNGİLİZCE öğretmeni yetiştiriyor siz neden bahsediyorsunuz öğretmenlik ayaklar altında okullarda öğrenciler turist öğretmenler bekçi işimiz zor
Açık Öğretim 5 yıl önce
Açık Öğretimden öğretmen olursa millet oturduğu yerden öğretmen oluyor vay benim ülkem biz zamanımda ilk 5000 girip boşuna okumuşuz Eğitim Fakültesinde
Selim 5 yıl önce
Öncü şu fen edebiyat iktisat vb fakülte mezunu olup öğretmenlik yapan aslında eğitimle ilgisi olmayanları alanlarındaki bakanlıklara kaydırın,yöneticileri de ösym nin yenilikçi özgürlükçü akademisyenlerinden seçin bakın herşey düzelecek.
Eğitim yap boz 5 yıl önce
Valiye, kaymakana hakime savcıya doktora da yapın öyleyse. Tüm ülkede her sorunun altında ogretmen var sanki.Sınav ve sistem kadrolaşmanın kılıfı bence.
aday öğretmen 5 yıl önce
öğrencileri bezdirdiler sıra öğretmenlere geldi galiba???
vatandaş 5 yıl önce
yerinde karar kardeşim..ne kalas insanlar var öğretmen olan..düzgün eğitimciler öğretmen olsun bencede.hele benim yeğenin bi öğretmeni vardı..böyle öğretmenler istemiyoruz..hiç bir şey öğretmedi çocuğa.kendi bişey bilmiyorki..hakeden girsin
Bak sen 5 yıl önce
Polise,doktora,hemşireye,ebeye,bankacıya da varmı acaba milletvekilini de sınava sokalım ,belediye başkanlarına yok mu garibim öğretmen vurun abalıya
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın