banner851

banner614

ÖĞRETMENLER MERCEK ALTINDA

76 öğretmenin görevden alındığı 'sahte diploma' soruşturması genişliyor. 1998 yılından bu yana ataması yapılan 650 bine yakın öğretmenin diploma ve belgeleri incelenecek.

banner619
Eğitim 25.01.2016, 10:59
1439
ÖĞRETMENLER MERCEK ALTINDA

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) sahte diploma nedeniyle 76 öğretmeni görevden almasının ardından, soruşturma genişletiliyor. Sahte diploma skandalı kapsamında; öğretmenlerin öğrenim bilgileri de dahil tüm kişisel verilerinin işlendiği MEB Bilişim Sistemi'nde (MEBBİS) yapılan taramada "Kişisel Bilgiler Modülü Öğrenim Bilgileri" ekranına girilmesi gereken belgelerde de eksiklikler bulunduğu belirlenince, bakanlık harekete geçti.

Habertürk gazetesinden Lütfi Erdoğan'ın haberine göre Bakanlık, il milli eğitim müdürlüklerine talimat vererek MEBBİS'teki bilgilerin güncellenmesini istedi.

Bakanlık talimatında, 1998 yılından bu yana ataması yapılan 650 bine yakın öğretmenin atamaya esas diploma, geçici mezuniyet belgesi, tezsiz yüksek lisans diploması veya pedagojik formasyon sertifikası gibi belgelerinin MEBBİS'e tam ve doğru olarak girişinin yapılması gerektiği kaydedildi. Belgelerin yapılacak atamalarda, halihazırda öğretmen olanların tayin ve görevde yükselme işlemlerinde önem arz ettiği vurgulandı.

Bu çerçevede il milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla öğretmenlerin yanı sıra tüm bakanlık personeline de duyuru yapıldı. Personelin de diploma, diploma tarihi, diploma numarası gibi kendi öğretim bilgilerinin tam olarak girildiğini kontrol etmesi istendi. Personel, eksik veya yanlış olan kısımlarının düzeltilmesi için ilgili özlük birimlerine başvuruda bulunacak. Bu bilgilerden eksik olanların girilmesi ve varsa hataların düzeltilmesinden il ve ilçe özlük birimleri, okul idareleri ve personel sorumlu olacak. Veri girişlerinin tamamlandığına yönelik bilgiler resmi yazı ile MEB'e bildirilecek ve veri girişlerini tamamlamayan ve gerekli kontrolleri yapmayan il ve ilçe yöneticileri hakkında idari işlemler başlatılacak. (Kaynak: Habertürk)

banner844
Yorumlar (4)
ABC 6 yıl önce
DİYANETTEKİ GÖREVLİYİ MÜDÜR YRD,ŞUBE MDR,MÜDÜR,ŞEF,CEO GİBİ GÖREVLERE GETİRENLERİN DİPLOMASINI KİM İNCELEYECEK?HELE Kİ BİR DÖNEM MEB BAKANLIĞİ YAPAN KİŞİNİN SAHTE TEZ HAZIRLAYIP DOÇ-PROF OLMASINI KİM DENETLEYECEK
DAHASI VAR 6 yıl önce
DİPLOMALI OLSADA ÖĞRETMENLİKTEN ANLAMAYANLAR NOLCAK ÖĞRETMENLER ARASINDA ÇOK FARK VAR İŞİNİ İYİ YAPANLA YAPMAYANDA AYRILSIN
hicap duyar 6 yıl önce
en iyi öğretmen öğrenciliği hiç bitmeyen öğretmendir. oturduğu yerden böbürlenip ahkam kesen değildir
ABC 6 yıl önce
ANLAYAN VE ANLAMAYAN KRİTERİN NEDİR SEVGİLİ ÖĞRETMENİM