banner851

banner614

OKULLARDA KİTAPLARIN REKLAM VE TANITIMLARI YASAKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ile Bakanlığın hazırladığı yardımcı kaynakların dışındaki diğer materyallerin okullarda reklam ve tanıtımlarının yapılmasına izin verilmemesini istedi.

banner619
Eğitim 25.09.2021, 17:40
1929
OKULLARDA KİTAPLARIN REKLAM VE TANITIMLARI YASAKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından illere gönderilen yazıda, Bakanlığa bağlı okullarda okutulacak ders kitapları ile diğer eğitim araçlarının Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilerek Tebliğler Dergisi'nde yayımlandığı hatırlatıldı.

İlgili yönetmelikte "Öğrencilere Aldırılmayacak Kitaplar" başlığı altında "Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz." hükmünün yer aldığı belirtilen yazıda, bu hükme ve daha önce yapılan uyarılara rağmen Bakanlığa ulaşan bilgilere göre okullarda öğrenci çalışma kitabı, öğretmen ve öğrencilere kaynak ve yardımcı olacak basılı ve elektronik ortamdaki her türlü ders araçları gibi yardımcı materyallerin sınıf içerisinde kullanıldığı, bu materyallerden ödev verildiği ve velilerin de eğitim materyallerini almaya mecbur kaldıklarının anlaşıldığı aktarıldı.

Öğrenme-öğretme süreçlerinde uygun eğitsel materyal kullanımının, öğrencilerin bilgileri hatırlaması, pekiştirmesi, öğrenmelerinin kolaylaşması ve zenginleşmesi, derse katılımlarının artması açısından önemli katkılar sunduğuna işaret edilen yazıda, şu uyarılarda bulunuldu:

"Bu nedenle öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitaplarının yanında öğrenme-öğretme sürecine destek olmak için birbirinden farklı eğitsel özellikleri ile amaçları olan ve yazımız eki listede detayları bulunan yardımcı kaynaklar Bakanlığımız tarafından yayımlanıp kullanıcıların erişimine açılmaktadır. Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitapları ve ek listede yer alan yardımcı kaynakların dışındaki diğer materyallerin, okullarda ve kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. Bu kapsamda yönetici ve öğretmenlerimizin konu hakkında bilgilendirilmeleri hususunda gereğini rica ederim."

Öte yandan Bakanlık, yazının ekinde, Milli Eğitim Bakanlığınca okul öncesinden özel eğitime, ilkokuldan lise son sınıfa kadar hazırlanan ve 10 sayfadan oluşan eğitsel materyal listesini paylaştı. (AA)

banner844
Yorumlar (7)
niyazi 3 hafta önce
Çocuklara haftada bir kitap okunması için talimat veriyorlar okunması için her hafta bir kitap alınacakmış bu zor zamandaKütüphanelere yönlendirmiyorlar
Düzceli81 3 hafta önce
Devletin başındaki Kaynak kitap alınmayacak diyo Okullar istiyo ne olacak
Düzceli 3 hafta önce
Tanıtımı yapılmasa ne olur, öğretmenler zorla dayatıyor kitapları çocuklara, çocuklar velilere. Binlerce liraya kadar çıkabiliyor bu maaliyet!
Koç yazili 3 hafta önce
Bugün aldım namık kemal için yazık bize.
JAA 71 3 hafta önce
O zaman bakanlığa günaydın diyelim. Okullar açıldığından beri veliler ellerinde okullardan verilen listelerle kırtasiye önlerinde kuyruk olmuş, hoş Milli eğitim kitabınında milliliği kalmamış, siyasal ideoloji ne istiyorsa o, içi boş.
Ogretmen 3 hafta önce
Adı lazım değil bir milli eğitim müdürü geldi kaynak aldırmayın dedi ama kendi çocuğu özelde ve dünyanın kaynağını aldırıyor diye de gururla anlattı. Zenginden sorun yok garibanın çocuğu almasın da ders kitabındaki iki örnekle öğrenmeye çalışsin. Sistem böyle işliyor
Komiksiniz 3 hafta önce
Atı alan üsküdari gecmis . Kanki olmuslar rusvetler havada ucusuyo . Ogretmenin tavsiye ettigi kitaba mudur hayir ben A. Kirtasiyesiyle anlastim diyo . Varsa baba yigit delikanli mudur okuldan iceri almasin hadi