banner851

banner955

OKULLARDA TÜM TEDBİRLER ALINDI

15 Şubat itibariyle köy okullarından yüz yüze eğitime geçilmesi kararı alınmış ancak Düzce il genelinde yoğun kar yağışı nedeniyle bu karar 3 gün ertelenmişti. Düzce’de havanın normalleşmesiyle birlikte bugün 72 okulda yüz yüze eğitime başladı.

Eğitim 18.02.2021, 10:41 19.02.2021, 16:57
1495
OKULLARDA TÜM TEDBİRLER ALINDI

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgının Türkiye’de ilk görüldüğü tarih olan Mart 2020’den bu yana uzaktan eğitim yöntemiyle yürütülen eğitim-öğretim faaliyetlerinde vaka ve vefat sayılarında sağlanan düşüşün ardından yeni dönem başladı. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nda yurt genelinde 15 Şubat itibariyle köy okullarında yüz yüze eğitime geçilmesi kararı alınmıştı.

Düzce’de etkili olan yoğun kar yağışının ardından il hıfzıssıhha kurulu kararıyla bu karar 3 gün ertelendi. 18 Şubat Perşembe günü itibariyle Düzce’de köy okullarında öğrenim gören binlerce öğrenci okullarına kavuştu. Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim alanlarında bulunan 72 ilk ve ortaokul ile il ve ilçe merkezlerinde bulunan 37 bağımsız anaokulunda 9 bin 175 öğrenci yüz yüze eğitime başladı.

1 Mart'tan itibaren ise ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, seyreltilmiş şekilde haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak. Ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak.

8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek.

OKULLARA TEMİZLİK MADDESİ VE MASKE ULAŞTIRILDI

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda açılan tüm okullara dezenfektan, sabun gibi temizlik malzemeleri ulaştırıldı. İlimiz Halk Eğitim Merkezlerinde yıkanılabilir ve tek kullanımlık maskeler üretilerek okullarımıza teslim edildi. Millî Eğitim Bakanlığı, "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"na göre, okullardaki tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri, hijyen riskine göre temizlik ve dezenfekte işlemleri gerçekleştirdi.

“ÖZEL EĞİTİM KURUMLARINDA HAFTADA 5 GÜN BAŞLANACAK”

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim ana sınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime geçecek. Özel eğitim okulları ve sınıfları, özel gereksinimli öğrenciler için de aynı tarihten itibaren yüz yüze eğitim vermeye başlayacak.

“BİR DERS 30 DAKİKA OLACAK”

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise onar dakika olacak.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (0)