banner851

banner614

“OKULUN SATILMASINA ENGEL OLMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

banner619

İsmetpaşa Ortaokulu’nun başka bir alana taşınarak mevcut arazisinin ise satılması kararına karşı çıkan ve bir süre önce imza toplama kampanyası başlatan veliler, Düzce Belediyesi Meclisi’nin ilgili kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Bolu İdare Mahkemesi’ne adli süreç başlattı. Konu ile ilgili bir basın açıklaması daha yapan veli İrfan Dursun, hukuki sürecin başladığını belirterek “Hem imar planındaki ticari alanın iptal edilmesi ve tekrar eğitim alanına dönmesi hem ihalenin iptaliyle ilgili dava açtık.” şeklinde konuştu.

banner846
Eğitim 22.06.2021, 17:45 22.06.2021, 18:11
1254
banner844

Düzce Belediye Meclisi tarafından alınan Şerefiye Mahallesi Cumhuriyet Sokak üzerinde bulunan İsmetpaşa Ortaokulu’nun başka bir alana taşınarak mevcutta bulunduğu alanın satım kararı mahalle sakinlerinin ve velilerin tepkisine neden olmuştu. Geçtiğimiz perşembe günü okul önünde toplanarak kararın iptali için basın açıklaması yaparak yaklaşık 400 imza toplayan veli ve mahalleli ilgili yetkili mercilerden kendilerine herhangi bir dönüş olmayınca çareyi kararı mahkemeye taşımakta buldu. Veliler, Düzce Belediyesi Meclisi’nin ilgili kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Bolu İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

“Hukuki süreci başlatmış olduk”

İsmetpaşa Ortaokulu’nun satılması ve yerine farklı bir yapının yapılmasını tüm hukuki haklarını kullanarak engel olmaya çalışacaklarını aktaran veli Dursun, “Geçen hafta perşembe günü İsmetpaşa Ortaokulu’nun yıkım ve satış kararıyla ilgili bir açıklama yapmıştık.  Ancak bugüne kadar yetkililerden herhangi bir ihalenin iptal olduğu veya plan tadilatının iptal olduğuyla ilgili bir geri dönüş olmadı. Bizim açıklamamız ve bu okulun yıkılacak olması kamuoyunda büyük bir yankı gördü.  İdari kışından herhangi bir geri dönüş olmayınca bizde dün Bolu Bölge İdari Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak hukuki süreci başlatmış olduk.” şeklinde konuştu.

“Okulun satılmasına engel olmaya çalışacağız”

Başvurularının hem taşınarak yıkım kararı hem de imar planındaki değişikliklerin iptali için olduğunu aktaran Dursun, “Artık hukuki süreç başlamış oldu. Bu konudan bir netice alıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Bu okulu bir şekilde şekillendireceğiz. Okulun satılmasını ve yerine bir ticari bina yapılmasına engel olmaya çalışacağız. Kamu yararı için bu okulun tekrar devam ettirilerek kullanılmasını istiyoruz.” dedi.

“Okulun alanının yeterli gelmediği doğru değildir”

Yürütmenin durdurulması talebinde ise okulun alanın öğrenciler için yeterli gelmediği ifadesinin yanlış olduğunu belirtilerek “Okulda eğitim gören öğrenciler okul başarısı nedeniyle farklı ilçe ve mahallelerde yaşadıkları bu mahallede ikametgahlarını gösterdiklerinden öğrenci sayısı aşırı artmıştır. Bu soruna çözüm bulmak için yapılacak iş, fiili ikametgâh durumuna uygun öğrenci alımının nasıl sağlanacağı noktasında çözüm üretmektir.  Bu sorunun çözümü bin 19 öğrenci okuyan 110 yıllık okulun tahsisini kaldırıp ticari alana satmak değildir.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan “Yürütmenin durdurulması talepli” mahkemeye başvuru evrakında, “Okula ait arsanın satılması halinde, sonrasında binanın yıkılacak ve 2021 eğitim yılı başında öğrenci ve veliler mağdur olacak olmasın nedeniyle dava konusu işlemin açıkça hukuka aykırı olması uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararlar doğmaması için işlemin yürütmesinin durdurulmasını da talep ediyoruz.”  cümleleri kullanıldı.

Haber: M. KİLELİ

Yorumlar (9)
Düzceli 1 ay önce
Olay yola konmuştur. Bunlara hiç bir şey yetmez her şey i satacaklardır.
halk 1 ay önce
birlik olun bu oyunu bozun.
Vatansever 1 ay önce
O mahalle de yaşamayıp orada ikamet ettiğini iddia edenleri ayıklayın sorun çözülür
hidayet 1 ay önce
bir satilmadik okullar kalmisti kimse bunlari girmiyor ehlo mistlumaniz diyotlar hic mi Allah in gordugunu kullar gormez ben Allah a inanirim yaliniz kula puta tapmam isterse bakan olsun cumhurbaskani imparator okul hic satilir mi talan edildi memlek
Hikmet gümüş 1 ay önce
Ben öğretmenim o okulda bir çok sinav yaptık,kesinlikle okul olmaya uygun bir alan değil. Başka bir yere taşınmalı okul mahalle arasından çıkarılmalı ferah bir alanan kavuşturulmalı.
ALPEREN 1 ay önce
Bunların yatacak yerleri yok
adamın teki 1 ay önce
o bölgenin trafiği okulu kaldırmıyor, namık kemal bile yapılmamalıydı ama ilkokul çocuğu servis vs uğraşmasın diye göz yumulabilir ama ismet paşa ortaokulunun yeri trafik olarak tam bir keşmekeş, kaldırılması yerinde bir karar.
adamın teki 1 ay önce
ortaöğretim lise demek, ortaöğretim okulu değil, mahkeme sırf bu yüzden geri çevirmeli, bahsettiğiniz okul yoktur diye
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın