banner851

banner955

REKTÖR: DÜZCE TAM BİR ÜNİVERSİTE ŞEHRİ

Katıldığı bir programda Düzce Üniversitesi ve Düzce’ye dair samimi açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce’nin İstanbul ve Ankara’nın tam ortasında, denizi, şelaleleri, yaylaları, nehirleri, ulaşım ve barınma olanaklarıyla tam bir üniversite şehri olduğunu vurguladı.

Eğitim 22.07.2020, 12:39
781
REKTÖR: DÜZCE TAM BİR ÜNİVERSİTE ŞEHRİ

Düzce Üniversitesi Tercih Kılavuzu programına konuk olan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’ni tercih etmek isteyen öğrencilere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Programda Öğretim Görevlisi Duygu Özdemir Cömert’in sorularını yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin; pandemi sürecinde de değişimi yönetebilen, nitelikli ve donanımlı akademik kadroya sahip, fiziksel imkanlarını her yıl geliştiren ve öğrencileriyle birlikte karar alabilen girişimci ve yenilikçi bir üniversite olduğunu vurguladı.

“En büyük farkı şehirle bütünleşmesi”

Üniversitelere eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma dışında, bir üçüncü misyon olarak bulunduğu şehrin kalkınmasına katkı sağlama misyonu yüklendiğini belirten Rektör Çakar, bu kapsamda Düzce Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden ayıran en büyük farkı, şehirle bütünleşmesi ve bölgesel kalkınmaya önemli oranda katkı sağlaması şeklinde açıkladı.

Dışa dönük ve bölgesiyle bütünleşen Düzce Üniversitesi’nin, birlikte kurulduğu üniversiteler ve ihtisas üniversiteleri arasında ilk sırada olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çakar, ülkemizde ilk kez Açık Kapı uygulamasını başlattıklarını, yine Açık Kampüs, Açık Ders, Açık Mutfak gibi uygulamalarla açıklık ve şeffaflık felsefesini ilke edindiklerini ifade etti.

Düzce Üniversitesi deyince akla gelen ilk üç kelimeyi; şeffaflık, girişimcilik ve bölgesel bütünleşme şeklinde tanımlayan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, nitelikli iş fikirleri olan öğrencilere Düzce Teknopark ve Kuluçka Merkezi’nde, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın da desteğiyle yeni bir kariyer imkanı sunduklarını sözlerine ekledi.

Ülkenin ilk ve tek Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Düzce Üniversitesi’nde

Türkiye’de ilk kez 5 ihtisas üniversitesi arasında yer alma başarısı gösteren Düzce Üniversitesi’nin, sağlık konusunda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, çevre konusunda ise Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı alanlarında ihtisaslaştığını belirten Rektör Çakar, ülkenin ilk ve tek en büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ne sahip Düzce Üniversitesi’nin, bölge çiftçileri ile geliştirdiği kalkınma modelinin Türkiye’ye örnek olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Düzce Üniversitesi’nde eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında haftada 4 ila 7 etkinlik düzenlendiğini söyleyen Prof. Dr. Çakar, 100’ün üzerindeki öğrenci topluluklarıyla kampüsün, birçok sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklere sahne olduğunu dile getirdi.

Düzce Üniversitesi’nin; yarı olimpik yüzme havuzu, stadyumu, kapalı spor salonu, fitness salonu, halı saha ve tenis kortları gibi birçok modern spor tesisine sahip olduğuna işaret eden Çakar, Düzce’nin İstanbul ve Ankara’nın tam ortasında, denizi, şelaleleri, yaylaları, nehirleri, ulaşım ve barınma olanaklarıyla tam bir üniversite şehri olduğunu vurguladı.

Düzce Üniversitesi’nin sesini dışarıya duyurmak ve öğrencilerin kendilerini geliştirebileceği bir alan açmak amacıyla Radyo Düet’i kurduklarını da dillendiren Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin kurumsal radyosu Radyo Düet’te eğitimden sanata, bilimden sosyal hayata kadar birçok konunda program yapıldığını ifade etti.

Daha birçok konunda önemli bilgi ve değerlendirmelerin yer aldığı videoya https://youtu.be/RaWE4JWp1Hs internet adresinden ulaşabiliyor.

Yorumlar (5)
smntmr 2 yıl önce
rektörümüz düzce için bi şanstır tabiki özel aracıyla gidecek ne munasebet şehirde sosyal alan yoksa rektör ne yapsın saçmalamayın karalamak kolay insan 3 tane elemanı zor yönetıyor kadın koskoca üni yönetiyor kolaymı arkadaşlar sayın nigar hanım çok başarılı bi akademisyen kıymetini bilelim düzceli olarak başarıları daim olsun inşlh
Selim 2 yıl önce
Komik rektör :) kendi güzel araçlarında giderken öğrenciler otobüslerde tıklım tıklım hiç görüyorlar mı
tuba 2 yıl önce
öğrencilerin bundan haberi var mı???
Duzceli 2 yıl önce
Sayın Rektörümüz. Hiç o yaylalara ciktinizmi. Hiç üniversite içinde bir sistem kurup orencileri oraya verirdiniz mi. Orada ders yaptınızmi. 15 sene oldu. Ama üniversite hala inşaat inşaat inşaat. Öğrenci için sosyal alan yok.. Kadinin dokunduğu yer çiçek olur ama düzce üniversitesi hep beton beton beton dağın başında bir taş misali. Sosyal projeler bekliyoz sizden. Haftanın belli günleri yaylara turlar yapılmalı betona verilen paralari buralara kullanmalı. Sayın Rektörümüz sizden güzel projeler bekliyoz.
Citizen 2 yıl önce
Şehirde öğrenciler için hiç bir sosyal alan yok maalesef.
28
kapalı