banner851

banner614

SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI

banner619

Sağlık Bakanlığı 31 Ağustos'ta açılacak olan okullarda alınması gereken önlemleri yayımladı, bu kapsamda mümkün olduğunca okullara ziyaretçi kabul edilmeyecek. Okullarda; temassız ateş ölçer, maske sıvı sabun, antiseptik ve kolonya bulundurulacak. Öğrenciler çapraz oturma düzeni ile sıralarda yer alacak.

banner846
Eğitim 05.07.2020, 16:30 05.07.2020, 15:14
1153
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
banner844

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair 81 ile gönderdiği genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak, 18 Haziran 2021'de kapanacak. Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020'de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021'de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021'de yapılacak.

Öğrenciler okulların açılmasını dört gözle beklerken Sağlık Bakanlığı 31 Ağustos'ta açılacak olan okullarda alınması gereken önlemleri yayımladı.

ALINACAK ÖNLEMLER

Bakanlığın açıkladığı önlemler şu şekilde:

-Kovid-19'dan sorumlu bir okul yöneticisi görevlendirilmelidir.

-Eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel temizliği su ve deterjanla yapılmalıdır.

-Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az %70 alkol içeren kolonya bulundurulmalıdır. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilmelidir.

-Okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılmalı, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenmelidir.

-Sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin vb. toplu kullanım alanları bulunması durumunda kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenmelidir.

-Kovid-19 kapsamında alınacak önlemler okulun varsa web sayfasında yayımlanmalı; okul açılmadan önce veliler e-okul, e-posta, SMS vb. iletişim kanalları ile bilgilendirilmelidir.

Kovid-19 kapsamında alınacak önlemleri açıklayan bu bilgi notunda,

-Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayetlerinden herhangi biri olan öğrenciler okula bilgi verilerek gönderilmemesi istenmeli ve doktor muayenesi önerilmelidir.

-Aile içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi COVID-19 belirtileri olan ya da COVID-19 tanısı alan, temaslısı olan kişi bulunması durumunda okula ivedilikle bilgi verilmesi ve öğrencilerin okula gönderilmemesi belirtilmelidir.

-Öğrencilerin bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler sosyal mesafe kurallarına uymalı ve maske takmalıdır.

Yorumlar (4)
HALK DİYE BİR ZÜMRE VARDI 12 ay önce
HİKAYEDEN TEDBİRLER
1- Servisler taşımacılık (aynı araçlar sabahtan fabrika işçisi çekiyor)
2- her sınıfta 30 35 öğreci (nasıl sosyla mesafe olacak)
3- ilk okul çocuğuna nasıl maske taktıracaksınız (sabahtan akşam hiç öğretmen başedemez)
4- bu küçük çocuların lavaboda kantin srasında yemek yerken hijyene uymayacağını 0 zekalı bile farkında olabilir (1/2/3 sınıflarda)
5- bu tebdirleri ancak bakan millet vekili ve zengin çocuklarının özel araçları ile gittiği 10 15 kişilik sınıflarda eğitim gören ve yemeği öğlen önüne
gelen kolejlerde okuyan çocuklara yönelik
ÖYLE YA GARİBAN DEVLET OKULUNDA OKUYAN ÇOCUKLA AİLESİNDEN KİMENE
(RABBİM ANNESİ BABASI BU YÜZDEN KAPACAĞI HASTALIKTAN DOLAYI İŞİNE GİDEMEYECEK AİLEYEDE BAKAR ZATEN)
Apsuva 12 ay önce
Bu nasıl Bir mantık çoçuklarimizi böyle bir tehlikenin içine nasıl atalım kronik rahatsızlığı olan çocuklar nasıl okula gidicek.Yazik ediyosunuz bu bir vebal dir.Hangi kurala uyuluyor bu çocuklar nasıl uyucaklar 30 kişi sınıfta bu karardan derhal geri adım atin.Buyuk yanlış yapıyorsunuz.
Anne 12 ay önce
Bu maddeleri sıralayan yetkiler gerçekten okulların açılabileceğini, daha doğrusu bu vakaların sıfıra düşmeden velilerin çocuklarını okula gönderebileceğimi düşünüyorlar...
öğretmen 12 ay önce
32 m2 lik sınıflara bu mantıkla 8 öğrenci oturacak...ama sınıflar 30 kişilik... nasıl olacak acaba?
25°
parçalı az bulutlu