banner851

banner955

SALGIN SÜRECİNDE GURUR KAYNAĞI OLMUŞLARDI

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü, salgın sürecinde gurur kaynağı olan meslek liselerini tanıtmaya başladı. Müdürlük Düzce’deki meslek liseleri için hazırladıkları tanıtım videolarını sosyal medya hesaplarında yayınlıyor.

Eğitim 03.06.2020, 17:00
1011
SALGIN SÜRECİNDE GURUR KAYNAĞI OLMUŞLARDI
banner1032

Salgın sürecinde gurur kaynağı olan meslek liseleri için Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tanıtım videoları hazırlamaya başladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan videolar sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanıyor.

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“İlimizde eğitim veren mesleki ve teknik eğitim kurumları; özel sektörün, iş dünyasının, sanayi ve hizmet sektörlerinin ihtiyaç duyduğu, mesleki yönden yeterli bilgi ve beceriye sahip nitelikli insan kaynağı sağlamada önemli rol oynuyor.

İlimizde 32 alanda ve 50 dalda öğrenci yetiştiren meslek okullarımızda, öğrencilerimize akademik bilginin yanında mesleki bilgi, girişimcilik, inovasyon, proje hazırlama, kişisel gelişim, sosyal sorumluluk gibi birçok alanda da eğitimler veriliyor. Ayrıca öğrencilerimiz beceri eğitimleri ile uygulama, pratik yapma olanağıyla iş hayatına hazırlanıyorlar. Beceri eğitimi yapan öğrencilerimiz, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanıyor ve öğrencilerimize asgari ücretin en az % 30'u tutarında ücret ödeniyor.

Mezuniyet sonrasında öğrencilerimize verilen hak ve belgeler;

* Eğitim Alanında ve Dalında Diploma,

* Ustalık ve Kalfalık Belgesi,

* Teknisyenlik Unvanı, İşyeri Açma Belgesi,

* EUROPASS Belgesi

Koronavirüs salgını sürecinde önemli görevler üstlenen mesleki ve teknik eğitim kurumlarımız; cerrahi maske, siperlik ve dezenfektan üretimleriyle salgın sürecinde önemli bir misyon üstlendiler ve gurur kaynağımız oldular.

İlimizdeki 21 meslek okulumuzun eğitim öğretim faaliyetlerini ortaöğretime geçecek öğrencilerimize, velilerimize ve halkımıza tanıtmak amacıyla Müdürlüğümüz tarafından "Düzce Meslek Okulları" adıyla YouTube kanalı kurulmuştur. Gerek YouTube kanalımız üzerinden gerekse Müdürlüğümüze ait Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarını takip ederek Düzce'deki mesleki eğitim faaliyetleri, kurumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ortaöğretime geçiş tercih sürecinde öğrencilerimize ve velilerimize faydalı olacağını düşündüğümüz sosyal medya hesaplarımızı lütfen takip ediniz.”

YouTube : Düzce Meslek Okulları

Facebook : Düzce Meslek Okulları

Instagram : duzcemeslekokullari

Yorumlar (7)
Meslek Lisesi Velisi 2 yıl önce
Ögretmen ders alatırken ayakta uyudu,
Gece 3'e kadar vatsap facebuk yutupta
Kurs yapmış okul bana bile söylemedi
Devamsızlık yaptı diye habire mesaj geliyor okuldan
Evde mutfaktan suyunu almaya üşeniyor
Çalıştıracak kahveci bulurum inşAllah
Allah öğretmenlerinden razı olsun. Son sınıfa kadar katlandılar.
Aklın yolu bir 2 yıl önce
Değerli vatandaş kardeşimize cevaben değil ama, böyle düşünenler için naçizane fikrimi (bilgi temelli fikir) paylaşmak istiyorum.
1. Meslek liselerimizin başarısı üniversite sınav puan ortalamasıyla ölçülemez. Dolayısıyla son sıralarda değildir.
2. Meslek liseleri arasında Düzce meslek liselerinin üniversite sınavlarında 10'larca 1. liği var.
3. Anadolu liselerinden mezun olup kahvehanede çalışan, ticaret lisesinden mezun olmayı arzu ederdi eminim.
4. Meslek liselerimiz her geçen gün kendilerini yeniliyorlar. Laf değil iş yapıyorlar. Bunu yerinde izleme firsatım oldu.
5. Meslek liseleri, verdikleri eğitimi daha iyi tanitmalilar. Anadolu liselerine giden öğrencilerin yarısı meslek lisesini tercih etmeli.
6. Lise mezunlarının ancak %20 si iyi bir bölumde lisans eğitimi alma fırsatı bulabilir. Anadolu lisesi mezunları arasında üniversiteyi kazanamayan %80 vasıfsız kalırken, meslek lisesi mezunlarının tamamına meslek verir.
7. Meslek lisesine akademik düzeyi biraz daha yüksek öğrenci giderse mevcut durumdan çok iyi sonuçlar alınır.
8. Meslek liselerinde bulunan mevcut öğrencilerin %30'u akademik eğitime ilgi duymamaktadır. Bu öğrenciler mesleği sahada daha iyi öğrenebilirler. Dolayısıyla mesleki eğitim merkezlerine (Eski adiyla çıraklık eğitim merkezi)
9. Örnek avrupa ise avrupa böyle yapıyor. Malesef bizde hayatında bir gün oturup ders çalışmamış, bir gün kursa gitmemiş öğrenci üniversite hayali kuruyor ve sınava giriyor.
10. Çalışmayan kendini bilmeli ve sınava girmemeli. Bakın o zaman Duzce kaçıncı il.
Teşekkür eder, saygılar sunarım.
Éğitimciler bu işi daha iyi bilir. Bırakalım işlerini yapsınlar.
Hata ettimse affola.
ÇAKIROĞLU 2 yıl önce
Yunus Emre nın bir lafı vardı. Hic aklımdan çıkmaz:" Eğri odundan Doğru sap olmaz." Kişi ilk önce kendi isteyecek. Tüm egitim kurumlarında öğrencilere gerekli ortam sağlanıyor. Ve artık sınav soruları da öyle 15-20 yıl önceki gibi zorda değil. Başta aileler öğrenci teşviki konusunda çok ilgisiz. Çocuklarını takip etmekten aciz durumdalar. Bu işte eğitim ordusu ve aileler taşın altına elimizi hep birlikte koyup üstesinden gelebiliriz. Gelmeliyizde. Yoksa sadece bizlerin çabası Eşşek arısı misali, "çalış çalış bal yok".
emre 2 yıl önce
komşu oğlu hiç bir liseyi kazanamadığı için mesleğe gitti. Bu insanlar da bu algının değişmesi için çaba sarfetmişler. Komşunun oğlu hiç bir yere gidemedği için değil de meslek edinmek için meslek lisesini tercih etsin diye uğraşan insanlara söylenebilecek tek şey emeğinize sağlık demektir. Ayrıca meslek liselerinin amacı 4 yıllık üniversite kazandırmak değildir. Görevleri bu değildir zaten. Ülkede on binlerce kendi işini yapamayan üniversite mezunu olacağına kalifiye meslek lisesi mezunları olsun diye uğraşanları tebrik ediyorum .Emeklerinize sağlık.
Meslek baba 2 yıl önce
MESLEK LİSESİ BABALARIN LİSESİ DUZCE İSTANBUL BORSA EML
Vatandaş 2 yıl önce
Simdi bu videolara bakanı etiketleyip paylaşıyoruz.Bol laf cila.Batıda eğitimi diplerde il gerçeğini bir sure daha unutturuyoruz.
Vatandaş 2 yıl önce
Okuldaki eğitimin niteliği nedir? Geçen yıl kaç öğrenci işe girdi, istihdam orani nedir yada 4 yıllık adam gibi üniversite kazandı? Komşu oğlu meslek lisesi mezunu kahvede çalışıyor? Bırakın bu gösterisi, tam foto reklamcı oldunuz.
20
az bulutlu