banner851

banner614

‘SEKTÖRÜN DENETİMSİZLİĞİ İSG’Yİ OLUMSUZ ETKİLİYOR’

banner619

Düzce Üniversitesi Gümüşova Meslek Yüksekokulu’nun düzenlediği “İş Sağlığı ve Güvenliği” adlı etkinlikte, meslek kültürü ve iş yerlerindeki iş güvenliği ele alındı.

banner846
Eğitim 08.02.2021, 11:15
290
‘SEKTÖRÜN DENETİMSİZLİĞİ İSG’Yİ OLUMSUZ ETKİLİYOR’
banner844

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Akbıyıklı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kavlak’ın bilgi ve deneyimlerini aktardığı program online olarak düzenlendi.

Moderatörlüğünü Öğr. Gör. İrem Horuz’un yaptığı ve Düzce Üniversitesi Gümüşova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Sıtkı Akıncıoğlu’nun da katılım gösterdiği programı çok sayıda öğrenci ve çalışan takip etti.

Programın ilk konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Akbıyıklı, “İnşaat Sektöründeki İş Sağlığı ve Güvenliği” başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

İnşaat endüstrisinin dünyadaki pek çok ülkede en büyük istihdam sektörlerinden biri konumunda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akbıyıklı, ILO (International Labour Organization-Uluslararası Çalışma Örgütü) verilerine göre dünyada 110 milyondan fazla inşaat çalışanı olduğunu ve bu oran aktif iş gücünün %5-6’sını teşkil ettiğini ifade etti.

Türkiye’deki verilere göre 433 bin kayıtlı inşaat firması bulunduğunu, ancak bu sayının ne kadarının aktif inşaat işi yaptığının tam belli olmadığını dile getiren Prof. Dr. Rıfat Akbıyıklı, inşaat sektörüne girişin çok kolay olduğunu, dolayısıyla kontrolsüz girişin sonucunda iş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında büyük problemler yaşandığının altını çizdi.

Türkiye’de inşaat sektöründe 1 milyon 600 bin civarında iş gücünün bulunduğu bilgisini veren Akbıyıklı, çalışanların önemli bir kısmının küçük ve orta ölçekli inşaat işletmelerinde çalıştığını ve bu firmaların kurumsallaşmamış olduğunu, kurumsallaşmamış firmaların da İSG’ye gerekli önemi vermediğini ifade etti.

“İSG Sadece Bir Maliyet Olarak Görülüyor”

İnşaat sektöründe artan rekabetin, firmaların daha çok verimlilik ve maliyet parametrelerine odaklanmalarını zorunlu kıldığını söyleyen Prof. Dr. Rıfat Akbıyıklı, ortaya çıkan bu aşırı rekabetin sonucunda İSG’nin sadece bir maliyet olarak görüldüğünü vurguladı.

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) adına alınacak her türlü tedbirin hayat kurtarıcı nitelikte olduğunun altını çizen Öğretim Üyesi, “Tedbirlerin fazlalığı tartışılacak bir konu değildir. Çok fazla önlem alınıyor, gereksiz harcamalar yapılıyor diye şikayet edenler, işi bilmeyenlerdir.” diyerek İSG’nin önemine vurgu yaptı.

İSG kültürünün oluşmasının son derce önemli olduğunu katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Akbıyıklı, İSG uzmanlarının teknolojiyi takip ederek sürekli kendilerini güncel tutmalarını ve tehlikeliyi tehlikesizle değiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Teknolojinin yanında eğitimin öneminden de bahseden Prof. Dr. Rıfat Akbıyıklı, İSG kültürünün oluşması için sadece çalışanlara değil işverenlere de sürekli İSG alanında eğitimler verilmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (0)