banner851

banner614

SINAV HEYECANI

banner619

Yüzbinlerce adayın devlet memuru olarak atanmak için girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı bugün yapıldı.

banner846
Eğitim 05.07.2014, 13:32
178
SINAV HEYECANI
banner844

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan ve Yüzbinlerce memur adayının hayallerini süsleyen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) lisans düzeyi ilk oturumları gerçekleştirildi.

 

Tüm yurt genelinde gerçekleştirilen KPSS'ye binlerce aday katıldı. Sınava girecek adaylar, giriş kapısında güvenlik bölümünden sınav giriş belgelerini göstererek içeriye alındı. Sınava giren adayların aileleri de sınavların yapıldığı binaların önünde heyecanla beklediler.

 

Cumartesi sabah oturumunda adaylara, genel yetenek ve genel kültür testlerindeki 120 soruyu cevaplamaları için 120 dakika verildi. Oturum saat 11.30′da sona erdi. Adaylar saat 14.00′da ise öğleden sonra oturumuna girdi. Bu oturumda adaylara eğitim bilimlerinden 80 soruyu yanıtlamaları için 100 dakika verildi.

 

KPSS yarın yapılacak 2 oturumla devam edecek. Pazar sabah ve öğleden sonra oturumlarının süresi 160 dakika olacak. Pazar sabah oturumunda adaylara hukuk, iktisat, işletme, maliye ve muhasebeden 30′ar, öğleden sonra oturumunda da çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, istatistik, kamu yönetimi, uluslararası ilişkilerden 30′ar soru yöneltilecek.

 

KPSS ile öğretmen kadrolarına atanmak isteyenlerin, cumartesi öğleden sonra oturumu ve alanlarına bağlı olarak da 20 Temmuz’da yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılması, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin ise cumartesi sabah oturumuyla 18 Ekim’de yapılacak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine de (DHBT) katılması gerekiyor.

Yorumlar (0)
18°
kapalı