banner851

banner614

Sınav Sistemi Değişiyor !

Sınav sistemi baştan aşağı değişiyor. YÖK'ün Salı günü yapacağı toplantısında, 2010'daki 'Yükseköğretime Giriş' ve 'Lisans Yerleştirme Sınavı' gibi düzenlemeler ele alınacak. ÖSS kalkacak, yerine YGS VE LYS gelecek!

banner619
Eğitim 19.07.2009, 10:46
135
Sınav Sistemi Değişiyor !

Salı günü YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplanacak olan Yükseköğretim Genel Kurulu, 2010 yılında uygulanacak sınav sistemine son şeklini verecek. Eğitim komisyonunun hazırladığı rapora göre, halen uygulanan tek aşamalı "Öğrenci Seçme Sınavı-ÖSS" yerine Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) gerçekleştirilecek, puan türleri de değişecek. Yeni sınav sistemine Pazartesi günü son şekli verilecek. YÖK Genel Kurulu'nun onayına sunulan yeni sınav sisteminin esasları şöyle:
Sınav iki aşamalı olarak yapılacak. Yükseköğretime Giriş (YGS) denilen ilk aşama 9. sınıf ve öncesi müfredata dayalı olacak. Şimdi ki sınav sisteminin birinci kademesine benzeyecek. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) denilen ikinci sınav ise ders düzeyi 5 ayrı sınavdan oluşacak. Bunlar Matematik-Geometri, fen bilimleri, Türkçe-Türkçe Edebiyat, Sosyal Bilimler, Yabancı dil dersleri olacak. Adaylar bu 5 sınavdan yalnız ikisine girmekle yetinecekler. Sınavda gerek YGS'de gerekse LYS'de yeni puan türleri oluşturuluyor. Tıp fakülteleri ile mühendislik programları farklı puan türleriyle öğrenci alacak. Aynı şekilde felsefe ile coğrafya bölümlerine farklı puan türüyle öğrenci yerleştirilecek. Gerek sözel, sayısal ve eşit ağırlıklı puan türlerinde, birden çok puan türleri oluşturulacak. Böylece yükseköğretime daha nitelikli öğrenci akışı sağlanacak. Üniversite öncesi eğitimde de liseyi öne çıkarılacak. Yeni sınav sistemiyle ilgili bu yapılanmaya ek olarak YÖK yönetimi, katsayı sistemini de değiştirmeyi hedefledi. Katsayı ile ilgili çalışma sınav sistemiyle ilgili çalışmadan tamamen ayrı.

Yorumlar (0)