banner851

banner614

SONUÇLAR DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Açıklanan Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı sonuçlarında vahim tablo da ortaya çıktı. 40 bin öğrenci sıfır çekerken sadece bir öğrenci tam puan alabildi.

banner619
Eğitim 01.08.2018, 10:53 01.08.2018, 17:50
2120

Üniversiteye girişte bu yıl ilk kez uygulanan ve iki oturum halinde gerçekleştirilen YKS’ye ilişkin ÖSYM’nin paylaştığı istatistikler, eğitimde gelinen noktayı gözler önüne serdi. Sınavın ardından, soruların kolay olduğu yönündeki açıklamalara karşın Türkiye ortalamasının hemen her derste düşük olması dikkat çekti.

ÖSYM’nin sonuçlarla birlikte paylaştığı, “Ön Değerlendirme Raporu”na göre, YKS’nin ilk oturumu olan TYT’ye giren 2 milyon 381 bin 412 adaydan 2 milyon 260 bin 273’ünün sınavı geçerli sayıldı. Sosyal Bilimler testinde verilen doğru yanıt sayısında Türkiye ortalaması 40 soruda 6, Temel Matematik’te 40 soruda 5,6, Fen Bilimleri’nde ise 20 soruda 2,8 oldu.

Sınavın ikinci oturumu olan ve 2 milyon 19 bin 564 adaydan 1 milyon 877 bin 568’inin sınavının geçerli sayıldığı AYT’deki testlere verilen doğru yanıtların ortalaması ilk oturumdaki ortalamalardan daha düşük gerçekleşti. Adaylar, Türk Dili ve Edebiyatı’nda sorulan 24 soruya ortalama 4,7 doğru yanıt verdi. Tarih’te sorulan 10 soruya verilen doğru yanıt ortalaması 1 olurken, Coğrafya’da 6 soruya ortalama 2, Matematik’te 40 soruya ortalama 3, Fizik’te 14 soruya ortalama 0,4 doğru yanıt verildi. Kimya ve Biyoloji testlerine verilen doğru yanıtların Türkiye ortalaması ise sırasıyla 14 soruda 1,1 ve 14 soruda 1,6 oldu.

YKS’de 40 bin öğrenci, yarım net sınırını aşamayarak sıfır çekti. 511 bin öğrenci ise sınavın ilk oturumu olan TYT’de 150 puan barajını geçemeyerek elendi. Öğrenciler için esas hüsran sınavın ikinci bölümünde yaşandı. Sayısal puanı hesaplanan 1 milyon 248 bin öğrenciden yalnızca 428 bini 180 barajını aşarak tercih yapma imkânı kazandı. Öğrencilerin üçte ikisi baraj altında kalarak elendi. Sözel puanı hesaplanan 1 milyon 226 bin adaydan 904 bini, eşit ağırlık puanı hesaplanan 1 milyon 489 bin adaydan ise sadece 735 bini barajı geçebildi. Yapılan YKS sınavında sadece 1 öğrencinin tam puan alması da dikkatlerden kaçmadı.

Haber: M.AYDIN

banner844
Yorumlar (18)
YAVUZ0881 3 yıl önce
Ver mehteri gelecekteki genclikte bitti yarınlar icin ver mehteri egitimin a a s iktidar sağolsun bize boyle nesil gerekli idi oda oldu
Sıkıntı Yok 3 yıl önce
Bu sınav sonuçları malesef üniversitelere de yansıdı geleceğe dair kendini geliştirmeyen öğrenciler malesef akademisyenler tarafından yeterli eğitelemiyor. Bu da şu demek oluyor belki 5-10 sene sonra kaliteli üni mezunu kalmayacak Allah yardımcımız olsun
Doğru 3 yıl önce
İlk beş yıl zorunlu olmalı,öğretmen liseleri yeniden açılmalı(ziraatçiler kimyacılar işletmeciler iktisatçılar öğretmen değildir)öğretmen lisesi ve eğitim fakültesi mezunu dışındakiler öğretmenlikten başka kurumlara atanmalı,vb bir sürü
Serçe 3 yıl önce
Yazık çok yazık emeklerimize yazık. Burdan tüm anne babalara seslemiyorum sekiz yıllık zorunlu eğitimden sonra çovuklarınıxı verin meslek edinebileck bir yere çalışsın meslek sahibi oldun.
asabi 3 yıl önce
orta okul ve lise zorunlu olmaktan çıkarılmalı. Enerji patlaması yaşayan gençler dört duvar arasında mahvediliyor. Hayat en iyi okuldur. Memleketin kalkınması için bir an önce zorunlu 4 yıllık eğitim sistemine geçilsin. ülkeyi esnaflar, dışarıdan okul bitirenler yönetiyor. Proflar mühendisler vs. maaşla okulsuz ama çok donanımlı beyefendilerin yanında maaşla çalışıyor. Bu gerçekleri artık görün. Sesinizi çıkarın. Gençlerle birlikte memlekette elden gidiyor.
Asabi 3 yıl önce
sistem eğitmemek üzere kurulu. Fulbright nedir. Komisyon kimlerden teşekkül eder. Müfredata niye müdahale eder? Biz bağımsız mıyız? Çanakkale geçildi mi? 90 yıllık laik demokratik sistem dünyayı değiştirebilecek gençlerimizi ne hale getirdi! Dünyanın en kötü lise sistemine sahip ABD kim oluyor da bizim eğitimimize karışıyor! Memlekette erkek kalmadı mı!
YUSUF 3 yıl önce
Ah Turgut Özal Anadolu Lisesi ah. Bitirdin çocuklarımızın gelecegini. Derslerde hep siyaset anlatan 30-40 yıllık kalasları atın gitsin. Performas notlarını hep 100 vererek notları şişirdiler. Şimdi durum vahim. Yalvarırım yayınlayın.
Akliselim 3 yıl önce
Sinif geçme yönetmeliği değişmeliki her dersin bir degeri olsun..
Sonuç 3 yıl önce
Doğru söze nerde denir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın