banner851

banner614

SÖZ VAR, İCRAAT YOK

Hızla gelişen Düzce Üniversitesi'ne paralel olarak artan barınma ihtiyacının yeni yurtlarla karşılanması için 1 yıl önceki girişimler sonuçsuz kaldı. Geçtiğimiz yıl Ankara yollarına düşen bürokrat ve siyasiler temaslardan eli dolu döndüklerini ve 3 yurt sözü aldıklarını açıklamıştı. Ancak aradan geçen 12 ayda vaad edilen değil 3, 1 yurt bile yapılamadı.

banner619
Eğitim 29.05.2014, 18:00
245
SÖZ VAR, İCRAAT YOK

Düzce'de üniversite öğrencilerinin en büyük sıkıntılarından biri olan barınma konusu uzun süredir çözüm bekliyor. Sık sık verilen demeçlerde sorunun yeni yurtlarla aşılacağı söylense de gelinen noktada bir arpa boyu yol alınamadı. Düzce'ye yeni yurtlar kazandırılması için Ankara'da görüşmelerde bulundukları basına yansıyan ilin idareci ve siyasilerinin de açıklamalarıyla icraat tutmadı!


“3 yurt için” düğmeye basıldı denmişti


Geçtiğimiz yıl bugün eski Vali Adnan Yılmaz, Düzce Milletvekilleri Osman Çakır, İbrahim Korkmaz ve Türkçe Olimpiyatları Düzenleme Komitesi, Ankara’da önce Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan’ı daha sonra Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar'a ziyaret gerçekleştirmişti. Her iki ziyaretin ana konusu Düzce’ye yapılması planlanan öğrenci yurtları olmuştu. Ankara’daki bu önemli ziyaretlerin ardından müjdeli haber Milletvekili Osman Çakır’dan gelmiş ve 2013-2014 yıllarında 3 yurt yapılması için düğmeye basıldığını söylemişti. Çakır, Soğancı mevkiinde bulunan ve prefabrik binada hizmet veren Avni Akyol Öğrenci Yurdu için Kredi ve Yurtlar kurumundan söz alındığını, aynı yere yapılması planlanan 500 kişilik yurdun bin öğrenci kapasiteli olması için girişimlerde bulunduklarını, yurdun 2014 programına alındığını bildirmişti. Yine Kızılay’ın yaptıracağı yurt için de yer bulunur bulunmaz harekete geçileceği belirtilmişti.


Ziyaretle kaldı


Ancak aradan geçen 1 yılda Düzce’de hızla büyüyen üniversiteye karşın ihtiyaç duyulan yurt yapımında hiçbir gelişme yaşanmadığı görüldü. Düzce’deki öğrencilerin her platformda dile getirdiği ulaşım sorunu yıllar sonra Düzce Belediyesi tarafından asfaltlanarak bir nebze de olsun giderilirken, eğitimi için şehir değiştiren öğrencilerin, en önemli sorunlarından birini olan barınma konusunda Düzce’de bir arpa boy alınamadı. Aradan geçen 1 yılında sadece ziyaretler, sözler ve hatıra fotoğraflarıyla sınırlı kaldığı bir kez daha gözler önüne serildi.


Son olarak Düzce Üniversitesine İl Özel İdaresi tarafından atıl duran kalıcı işyerleri yurt yapımı için tahsis edilmişti ancak bu konuda herhangi bir gelişme yaşanmazken, Kızılay’ın yapacağı yurt için yer arayışları ve bağış kampanyaları da sonuçsuz kaldı.


Öte yandan üniversite okumak için Düzce'ye gelen yüzlerce öğrenci, her yıl barınma sorunu nedeniyle açıkta kalıyor. Düzce’deki Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarının kapasitesinin yetersizliği, kiralık ev ve özel yurtların pahalı olması nedeniyle barınma sorunu çeken yüzlerce öğrenci, geçici olarak diğer arkadaşlarının kiraladığı evlerde misafir olarak kalmaya devam ediyor.

 

 

Haber;S.Kaşkır

 

 

 

Yorumlar (0)