banner851

banner614

"TACİZE UĞRUYORUZ ARTIK YETER!"

Düzce Üniversite ve yurtlar bölgesinde uzun süredir devam eden ışıklandırma sorunu kız öğrencilerin canına tak etti! Akşam saatlerinde adeta karanlığa gömülen üniversite çevresinin artık aydınlatılmasını isteyen bir grup öğrenci, "Bu karanlık yollarda arkamıza bakmadan yürüyemiyoruz ve tacize uğruyoruz." diyerek, yurtlarının önünde pankart açıp duruma tepki gösterdi.

banner619
Eğitim 07.03.2019, 10:44 07.03.2019, 14:01
1580
"TACİZE UĞRUYORUZ ARTIK YETER!"
Düzce'nin gözbebeği olan Düzce Üniversitesi civarındaki ışıklandırma eksikliğine hala çözüm getirilmemesi yüzünden sessizliğine bozan öğrenciler, yetkililere görev hatırlatması yaptı.

Her yıl katlanan öğrenci sayısı ile giderek büyüyüp gelişen üniversitenin aydınlatma gibi giderilmesi zor olmayan bir sıkıntı yaşaması ve bunun aylardır çözülmemesine tepki gösteren bir grup kız öğrenci, yurtlarının önünde pankart açtı.

Düzce Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler, Necla Pekolcay Yükseköğretim Kız Kredi Öğrenci Yurdu önünde yaptıkarı pankartlı eylemde "Yurt çevresindeki tüm yollar aydınlatılsın!" çağrısı yaptı. 2016 yılında Bolu'da ışıksız bir sokakta öldürülen Dilay Gül'ü örnek vererek yapılan açıklamada, yurt ve üniversite bölgesinin kısa sürede aydınlatılması istendi."Arkamıza bakmadan yürüyemiyoruz ve tacize uğruyoruz"
Düzce Üniversitesi ve merkezdeki bir çok yurdun etrafında ışıklandırma olmadığına dikkati çeken öğrenciler, yaptıkları açıklamada şunları kaydetti:
"Bu karanlık yollarda arkamıza bakmadan yürüyemiyoruz ve tacize uğruyoruz. Burada kadın öğrencilerin kaçırıldığına dair hikayeler duyuyoruz. Kadınlar bu yollarda kaçırılıyor mu? Hayatımız tehlikede mi? Gerçeklerin araştırılmasını ve açıklanmasını istiyoruz. Unutmadık... Bolu'da Üniversite öğrencisi Dilay Gül, o ışıksız yurt yolunda öldürülmüştü. Bu yollara ışıklandırma yapmamız için ne yapmamız gerekli. Bu şehirlerde okuyan kadınlar olarak Karanlık yollar istemiyoruz! rahatça yürüyebildiğimiz özgürce gezebildiğimiz ardımıza bakmadan adım atabileceğimiz sokaklar istiyoruz. Çünkü bu yollar bizim yaşam alanımız. Raziye Begüm Sultan ve Necla Pekolcay yurtlarının çevresinin hızla düzenlenmesini, karanlık yolların ışıklandırılmasını istiyoruz."

"Bu yolları ışıklandıracak olanlar biz miyiz?"
Sorunun çözülmesi için Düzce Üniversitesi Kadın Meclisi olarak Düzce Belediyesi ile de görüşme yapıldığı aktarılan açıklama şöyle devam etti: "Ancak konunun hızla çözülmesi yerine bizden dosya istediler. Bu yolları ışıklandıracak olanlar biz miyiz? Yoksa, yetkililer mi? Hızla konunun çözüme kavuşmasını istiyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız!"
Yorumlar (6)
Yorumcu 3 yıl önce
Onlarin niyetide okulu birakmaniz.yilmayin mecbur isiklandiracaklar.Bugune kadar ışıklandiramamalarinin sebebi baska ne olabilir
Cimer 3 yıl önce
Edevlet üzerinden Cimer'e şikayet başvurusunda bulunun.
düzceli 3 yıl önce
Üniversite çevresiyle bütünleştiği ve çevre güvenliği sağlandığı takdirde anlam kazanır. Düzce üniversitesi yıllardır yol ve çevre güvenliği sorunları yaşıyor. Öğrenciler sürekli feryat ediyor. Acı olaylar olduğu zaman ah vah demenin bir anlamı yok. Düzce üniversitesi önce yaşanan ve insanlara güven veren hale getirilmelidir.
Taciz Yalanı 3 yıl önce
Yahu biri hikaye uydurmus taciz diye hani suçlu hani fail hani mağdur? Kulaktan dolma şeylere inanmayın. Bunlara göre herkes kötü ve tacizci. Yav bırakın bu karalama kampanyalarını. Kimin ne olduğunu biliyoruz. Sizinki Düzcei kötülemek.
VATANDAŞ 3 yıl önce
Aydınlatma istemeleri doğru ,tabii ki aydınlatma olsun da ; tacize uğramalarının sebebi aydınlanma problemi değil !!!
halk 3 yıl önce
akp ye oy atmaya devam edin. daha karanlık olacak.