banner851

banner614

TÖRENE REKTÖR ÇAKAR DA KATILDI

banner619

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yüksek öğrenim alanında da özellikle son 17 yılda çok büyük bir başarıya imza attığını belirterek, " Üniversite sayısının 76'dan 207'ye, öğretim elemanı sayısının 70 binden 168 bine, öğrenci sayısının 1,6 milyondan 8 milyona yükselmiş olması bu başarının en bariz ifadesidir." dedi.

banner846
Eğitim 18.09.2019, 14:55 18.09.2019, 18:48
1098
banner844

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen “Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni” Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Üniversitesi senato üyeleri ve öğrencileri katıldı.

“Eğitime sağlanan bütçeyi 16 kat arttırdık”

Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; okul öncesi eğitimi hızla yaygınlaştırdıklarını, üniversiteye girişte kat sayı problemini ortadan kaldırdıklarını, eğitime sağlanan bütçeyi 16 kat arttırdıklarını ve eğitimde bilim odaklı yapıyı oluşturduklarını ifade etti.“Üniversite sayımız 207'ye çıktı”


Yükseköğretim alanında son 17 yılda büyük başarıya imza attıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üniversite sayımız 207'ye çıktı. Öğrenci sayımızın 1,6 milyondan 8 milyona yükselmiş olması başarının en bariz örneğidir. Arzumuz öğrencimizin niteliğini arttırırken öğretmenlerimizin de niteliğini arttırmak.” şeklinde konuştu.“Verimlilik esasına dayalı eylem planı oluşturacağız”


Ülkemizi beyin göçünün çekim merkezlerinden biri haline dönüşmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, yükseköğrenim alanını yenilikçi bir anlayışla daha da ileriye taşımak için gayret edeceklerini söyleyerek verimlilik esasına dayalı eylem planı oluşturmanın önemi üzerinde durdu.

Yükseköğrenimde başarının yolunun belirli alanlarda ihtisaslaşmadan geçtiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halen 10 ihtisas üniversitesi, 11 araştırma üniversitesi ile yürütülen çalışmaların bir an önce hedefine ulaşmasını beklediklerini ifade ederek yeni akademik yılın hayırlara vesile olmasını temenni etti.“Yurtların yatak kapasitesini 677 bine çıkarttık”


Erdoğan, üniversiteleri yaygınlaştırılırken öğrencilerin barınma ve geçinme sorunlarını da unutmadıklarına işaret ederek, yurtların yatak kapasitesini 677 bine çıkarttıklarını ve bunu önümüzdeki yıllarda 865 bine kadar yükselteceklerini söyledi.

"Harç verildiği zaman kıyamet koparanlar şimdi nerede?"

Öğrencilere verilen kredi ve burs desteklerine ilişkin de bilgi veren Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Kredi veya burs olarak olarak lisans öğrencilerimize aylık biliyorsunuz 500 lira ödüyoruz. Şimdi yeni bir zam daha gelecek. Yüksek lisans öğrencilerimize bin lira, doktora öğrencilerimize bin 500 lira veriyoruz. Bu imkandan faydalanan öğrenci sayısı 1 milyon 613 bindir. Harç filan var mı? Kaldırdık mı, kaldırdık. Harç verildiği zaman kıyamet koparanlar acaba şimdi nerede? Şimdi ortada yoklar. Ama biz devlet olarak milletimize karşı olan o görevi de yerine getirdik. Üstelik Türkiye attığımız tüm bu tarihi adımlara rağmen, nüfusa göre, üniversite sayısı bakımından hala oldukça mütevazi bir yerde bulunuyor.

YÖK Üstün Başarı Ödülleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategorideki YÖK Üstün Başarı Ödülleri'ni sahiplerine verdi. Tören sonunda YÖK Başkanı Saraç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Klasik Edebiyat Bilgisi" isimli kitabını hediye etti.

Haber: C .ÜSTÜNER 

Yorumlar (7)
düzcli 2 yıl önce
eğitimini başarı ile tamlayıp akademik kariyerlirine irişen öğrenciler kendi bilgi ve becerileri doğrultusunda hak ettikleri yerlere gelmedeki zorluk hiç iç açıcı değil eğitim seviyesi düiük fakat torpil büyük yerden ise eğitim seviyesi yüksek olanın bu ülkede değeri yok..
Merkez Kırk Bir Kırk Beş 2 yıl önce
207 üniversite hepsi de nice edisonlar tesla lar çıkarmış takdire şayan nazarlardan korusun yaradan aman nazar değmesin efendiiim
Başarıdan Uçan YÖK'le 2 yıl önce
O Başarıdan Başarıya Koşan Yüksek Öğretim Kurumlarımızdan Mezun Olan Gençler İşsizlikten Yakınıyorlar Buna Bir Çözümünüz Var mı Rektör Hanım? Hükümet "Her Mezun Olan Genç İş Bulacak Diye Bir Şey Yok" Açıklamasını Yapıyor Malumunuz. Çözüm?
Golyakali 2 yıl önce
İşsizlik oranında bi açıklamalarda bu okullardan mezun olan iş bulabiliyor mu yetişen öğrenci nerede çalışıyor onuda söylesinler tekstilde bile zor iş buluyorlar
kemal 2 yıl önce
O kadar üniversite var, başarı yok. Azıcık sorgulayın sistemi, mevcut değerli üniversitelerimiz bile değersizleşmeye başladı.
Öğrenci sayısının azaltılıp, kalitenin yukarıya çıkarılması lazım. Küçümsemek gibi olmasın ama D.Ü'de okuyan öğrencilerin %80'i kof. 2 yıllık bölümlerin tamamına yakını kof. C.Başkanı kendi söylüyor, her mezun iş bulacak diye bir şey yok. Kendi kabullenmiş zaten. Madem öyle öğrenci sayısını azaltın, daha kaliteli bir ortam oluşsun.
Soner 2 yıl önce
Düzcede güvenilir bilge vizyonlu sayılı kişilerden rektör hoca maşAllah.
Düzceli Vatandaş 2 yıl önce
Ünüversite sayısının 76 dan 207 ye yükseldi fakat eğitim kalitesi ne oldu rektör hanım ondan konuşalım birazda Ünüversite açmak mesele değil kaliteli eğitim vermek mesele her önüne gelen ünüversiteye girdi