banner851

banner955

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ EMİN ELLERDE

Düzce'de 3 ortaokul öğrencisi, öğretmenlerinin öncülüğünde terörle mücadelede kullanılmak üzere 3 farklı proje geliştirdi. İnsansız taarruz aracı, insansız yangın söndürme aracı ve karakol savunma sistemi projeleri hazırlayan öğrenciler, Türkiye'nin geleceğine ışık tutmayı hedefliyor.

Eğitim 03.06.2022, 09:30
3298
TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ EMİN ELLERDE

Gölyaka ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu'nun 7. sınıf öğrencileri İlter Gökay Tosun, Ömer Faruk Parlak ve Sonalp Horuz, öğretmenleri Eray Keçeli öncülüğünde Türkiye'nin terörle mücadelesinde kullanılmak üzere 3 farklı proje geliştirdi. Hazırladıkları projelerin kodlarını yazan öğrenciler, daha sonra 3 boyutlu yazıcı ile tasarımları hayata geçirdi.


İnsansız taarruz aracı: "Kaan-2"


Öğrencilerin projelerinden biri "Kaan-2" ismi verilen insansız taarruz aracı. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen Kaan-2, 1 kilometre çevresinde tehdit oluşturabilecek objeleri tespit edebiliyor.13 yaşındaki çocukların kodlarını yazdığı insansız taarruz aracı, üzerine konulan kamera ve lazer sistemi ile hedefi yerinde tespit edip, üzerinde bulunan taarruz mermileri ile saldırıya geçebiliyor.

İnsansız yangın söndürme aracı: "Kaan-1"


Bir diğer proje de Kaan-2 gibi aynı ölçülerde tasarlanan insansız yangın söndürme aracı. "Kaan-1" adı verilen insansız yangın söndürme aracı, karakollardaki saldırıların ardından acil müdahale için tasarlandı. Kaan-1, araç üzerinde bulunan yangın, gaz ve nem sensörleri ile alevlere direkt müdahale edebilecek şekilde kodlandı.

Karakol savunma sistemi: "Kaan Kara Savunma Sistemi"


13 yaşındaki öğrencilerin geliştirdiği son proje ise karakol savunma sistemi. Hain terör örgütünün karakola yapabilecekleri saldırıların önüne geçmek için proje hazırlayan öğrenciler, "Kaan Kara Savunma Sistemi" geliştirdi. Sistem, karakollara gelebilecek tehlikelerin önceden tespit edilmesi, önlem alınması ve tehlike oluşturacak unsurların imha edilmesi için tasarlandı. Havadan gelebilecek tehlikeleri tespit eden radar, karakol ışıklarını kırmızıya çevirip alarm oluştururken, kara savunma sistemi ise hedefe kilitlenip atış yapabiliyor. Ayrıca Bayraktar ve Akıncı İHA'ları ile entegre kurularak, karakoldaki radar sistemine hava savunması da yapılabilecek.


Terörle mücadeleye destek vermek için tasarlanan projelerden insansız yangın söndürme aracı, TEKNOFEST finallerinde 100 üzerinden 91 puan alarak, büyük başarı elde etti.

"Terör ile mücadele de askerlerimiz zarar görmemesi için tasarladık"
İnsansız taarruz aracının geliştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Ömer Faruk Parlak (13), "Askeri Üs te askerlerimizin yaralanmaması ya da üssün herhangi bir hasar görmemesi için uzaktan kontrollü 1 kilometre menzilli bir araç ürettik. Araç içerisinde 1 kilometre menzili ve silah bulunmaktadır. Aynı zamanda aydınlatma sistemi bulunmaktadır. İnsansız silahlı kara aracı ürettik. Terör ile mücadele de askerlerimizin zarar görmemesi için karakolun 1 kilometre menzili arasında gidebilen bir araç tasarladık.

Aracımızda karargâhtan kontrol edilebilen bir uzaktan kumanda bulunuyor. Kamerası ve lazeri ile belirli bir hedefi kaçırmaması için lazer güdümü koyduk. Bu sayede mermileri belirli bir atış hızında atıyor. Özellikle İHA’lar bizi çok etkiledi. Oradan yola çıkarak böyle bir araç tasarladık. İHA'lar insansız kontrol edilebildiği için bizde böyle bir kara aracını insansız kontrol edebiliriz dedik" ifadelerini kullandı.

"İHA'lardan esinlendik"


Projelerin Türkiye'nin geleceğine ışık tutacağını belirten okul müdür yardımcısı ve bilişim teknolojileri öğretmeni Eray Keçeli, "Özellikle Türk savunma sanayiinin geldiği nokta biz öğretmenleri ve öğrencileri oldukça gururlandırdı. Bizde öğrenciler ile birlikte belki biraz katkı sağlamak, dikkat çekmek amacıyla bu projeleri yapmaya karar verdik.” Şeklinde konuştu.

Öncü Haber / İHA

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız