banner851

banner614

UMUTLAR YENİDEN YEŞERDİ

banner619

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılında tüm liseleri kapsayacak şekilde uygulamaya konan Başarıya Bir Adım Projesi, Düzce için umut oldu. Bekleneni veremeyen daha önceki projelerin aksine öğrenci ve sınav odaklı "Başarıya Bir Adım" ile Düzce'nin sınavlardaki makus talihini yenmesi hedefleniyor.

banner846
Eğitim 26.10.2017, 12:40 26.10.2017, 16:41
1969
banner844

Düzce, eğitimde başarı istiyor

Sınavlardaki başarısızlıklar nedeniyle Türkiye sıralamasında kendisine alt sıralarda yer bulabilen Düzce'nin daha iyi yerlere gelmesine adına çalışmalar sürüyor. Sınavlardaki makus kaderin yıkılması için çaba gösteren Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Milli Eğitim Müdürü, okul idarecileri ve öğretmenlerle biraraya geldiği her toplantıda, eğitim kalitesinin ve başarı oranlarının yükseltilmesine yönelik el birliği ile çalışacaklarını vurguluyor.

Projeler, eğitimdeki sorunların çözüm anahtarı olarak görülse de hayata geçirilen onca projeye rağmen Düzce, beklenen ölçüde geri dönüş alamadı.

Vali işi sıkı tutuyor

Bu konuda işi sıkı tutan Vali Dağlı'nın talimatıyla uygulamaya konan "Başarıya Bir Adım Projesi" ile Düzce'nin üniversite sınavındaki başarı çıtasının yükseltilmesi amaçlanıyor.

Hedef: Akademik başarısını arttırmak

Düzce genelindeki tüm liselerde 9. sınıftan 12. sınıfa kadar okuyan öğrencilerin akademik başarısını arttırmak, yapılacak sürekli izleme ve değerlendirmelerle veli-öğretmen-öğrenci üçlüsünün ortak çalışma ve karar alma yollarını kuvvetlendirmeyi amaçlayan Başarıya Bir Adım Projesi için düğmeye 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibariyle basıldı.

Yeni sınava göre güncellendi

Üniversiteye girişte sınav sisteminin değişmesi üzerine yeni sistem olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'na göre gerekli güncellemeleri de yapılan projenin uygulama bilgileri tüm okullara gönderildi.

Detaylı takip, devamlı izleme

Deneme sınavları ile sınav kaygısını ve soru çözüm tekniklerini öğretmek, bütün son sınıf öğrencilerini koçluk sistemine dahil etmek, veli görüşmeleri ile okul öğretmen bağını kuvvetlendirmek, ders başarısının detaylı takibi ve öğrenci-öğretmen-veli işbirliğini sağlamak için planlamalar yapılacak Başarıya Bir Adım Projesi ile özellikle son sınıf öğrencilerinin çalışma ortamlarından başlayarak ders başarısına kadar detaylı bir şekilde takip ve devamlı izleme, değerlendirme yapılacak.

Eğitime olumlu yansıması bekleniyor

Düzce'nin eğitimde artık hakettiği yere gelmesi adına bugüne kadar yapılan çalışmaların yeterli olmadığı sınavlarda alınan başarısızlıklarla gözler önüne serilirken öğrenci ve sınav odaklı bu projenin eğitime olumlu yansıması bekleniyor.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (8)
İl müdürü 4 yıl önce
Biri söylesin de dan dun sınıflara girmesin.Mudur okul müdürünü denetler.Sinifa girmesi pedagojik yönden doğru değil.Hele öğrencilere okuma falan yaptırıyor,öğretmene güvenmeme davranışı.Tecrübe eksikliğinden,acemilikten.Uyarılması gerekir.
Müdürler 4 yıl önce
Herkes çalıştığı üst makamlar için kullanıyor.Günü kurtarmaya yönelik,basın değeri olan gösteriş kokan, boş isler.Arada olan çocuklarımıza oluyor.Yukarda öğretmenlerde gereksiz olduğunu söylemiş
ismail Dönmez 4 yıl önce
Çok güzel Hareketler Bunlar. Başarılar bahane koltuklar şahane. Acaba Ankara'ya göz kırpma proje yaptımları mı bunlar
bence 4 yıl önce
okullara deneme sınavlarını milli eğitim müdürlüğü ya da valilik yollamalı bence .
abraham 4 yıl önce
Fındık değersizleştikçe başarı artacak.Bu da böyle biline.Bakınız Erzurum.Bu şehrin insanının eğitime bakkışı değişmedikçe,çocuk mecbur hissetmedikçe dipte kalacağız hangi proje uygulanırsa uygulansın.
Proje çöplüğü 4 yıl önce
Adam akıllı ihtiyaca dönük proje yapılsın.Sırf proje yaptık diye, gösterişe dayalı, alana hitap etmeyen gündelik ve içi boş etkinliklerden vazgeçilmeli.Bu proje ilgili bir ihtiyaç araştırması yapıldı mı? Bilimsel yaklaşıma göre sorunlar bel
Yuri 4 yıl önce
Düzce, eğitim seviyesinde 81 ilin en sonlarında, berbat halde. İngilizce konuşamayan İngilizce öğretmenleri var. Eğitim konusunda acil önlemler alınmalı.
Birisi 4 yıl önce
BAşarıya katkısı olduğuna inanmıyorum. Öğrencilerin ders saatini altüst ediyor. Ayrıca giren öğrencilerde para toplanıyor. Göstermelik hareketler bunlar.