banner851

banner614

‘ÜNİVERSİTEDE ÖĞRENECEKLERİMİZİ ERKENDEN ÖĞRENMEYİ HEDEF EDİNDİK’

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında elektrikli araç yarışlarında ilk kez boy gösteren ve 8. olma başarısı gösteren Düzce Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin hafız öğrencileri, kurdukları şimdi de düzenlenen insansız hava araçları yarışmasına katılıyor. 11. sınıf öğrencisi "Hafız İho Steam Sabit Kanat Takımı"nın kaptanı Melih Bekdemir, takımı hakkında bilgi verdi.

banner619
Eğitim 18.09.2021, 16:10 18.09.2021, 15:27
713
‘ÜNİVERSİTEDE ÖĞRENECEKLERİMİZİ ERKENDEN ÖĞRENMEYİ HEDEF EDİNDİK’

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen insansız hava araçları yarışmasına katılan Düzce Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesinin hafız öğrencileri, kurdukları iki takımla TEKNOFEST'te yarışıyor.

Yunuseli Havalimanı'nda devam eden organizasyonda insansız hava araçları yarışmalarına altışar kişilik iki takımla katılan ve tamamı hafız olan öğrencilerin araçları ilgi gördü. Okul müdürü Gürol Ün, örgün eğitimle birlikte hafızlık projesini uyguladıklarını, şu ana kadar 500'e yakın hafız öğrenci yetiştirdiklerini söyledi.

Öğrencilerin okulda kodlama, yazılım gibi mühendislik alanındaki uygulamalarla da eğitim aldıklarını belirten Ün şöyle konuştu:

"Okul kurulduğundan beri robot yarışmalarına katılıyorduk, artık son yıllarda TEKNOFEST gibi yarışmalara katılıyoruz ve iddialıyız. Öğrencilerimiz hafızlığın bereketini sonuna kadar kullanıyorlar, bizim öğrencilerimiz hem sayısal hem de sözel anlamda çok iddialılar. Öğrencilerimiz fizik, kimya, biyoloji, matematikte gördükleri derslerin teorik bilgilerini, okulumuzda bulunan 10 atölyede pratiğe dönüştürerek ürün olarak toplum hizmetine sunuyorlar. Biz teknolojiyi tüketmiyoruz, üretiyoruz ve üretmeyi hedefleyen bir okuluz. Öğrencilerimiz de bu anlamda bu işe çok yatkınlar. Bizim en büyük gücümüz de insan kaynağımız öğrencilerimiz."

‘Müslüman bilim insanları da hafız’

Öğrencilerin Farabi, İbn-i Sina, Mimar Sinan gibi İslam bilim insanlarını iyi bildiklerini belirten Ün, birçok Müslüman bilim insanının hafız olduğunu ve bunun da akademik eğitime engel teşkil etmediği söyledi. TEKNOFEST'in tüm alanlarına katıldıklarını aktaran Ün, "Bizim öğrencilerimiz sanki üniversite mezunu öğrenciler gibi. 'Z kuşağı' diyorlar, bizim öğrencilerimiz daha çok üretme noktasında, üretme tarafındalar. Öğrenciler son 7-8 aydır okulda yatıp kalkıyorlar, bu da öğrencilerimizi mutlu ediyor." dedi.

‘Üniversitede öğreneceğimiz şeyleri daha erken öğrenmeyi hedef edindik’

Okulun 11. sınıf öğrencisi ve "Hafız İho Steam Döner Kanat Takımı"nın kaptanı Taha Vedat Özgen ise mühendislik gerektiren işlerde 4 yıldır aktif görev aldığını söyledi. TEKNOFEST'in ilk yıllarında sergilerde gözlem yaptığını aktaran Özgen, "Bu süreç bize her anlamda bir şeyler kattı. Mühendislik açısından üniversitede öğreneceğimiz şeyleri daha erken öğrenmeyi hedef edindik zaten TEKNOFEST'in amacı da buydu. Pandemiden dolayı okula gidemedik ama TEKNOFEST bizim okulumuz oldu. İnsanlar hafız olduğumuzu öğrenince ve bu işleri yaptığımızı görünce seviniyorlar." diye konuştu.

Döner kanat kategorisinde yarıştıklarını belirten Özgen, yaptıkları uçuş kontrol kartıyla insansız hava araçlarının otonom olarak uçtuğunu aktardı. Özgen, hedefinin ise havacılık ve uzay mühendisliği olduğunu, bu doğrultuda çalıştığını söyledi. 11. sınıf öğrencisi "Hafız İho Steam Sabit Kanat Takımı"nın kaptanı Melih Bekdemir de cihazlarının iki görev uçuşu gerçekleştirdiğini, kargo bırakma görevlerini olduğunu belirtti.

Akademi ve teknoloji konularında kendilerini yetiştirdiklerini dile getiren Bekdemir, "TEKNOFEST'e katıldığımız süreçte TÜBİTAK'ın bize verdiği destekler çok büyük. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'ye teşekkür ediyorum destekleri için." ifadesini kullandı.

(AA)

banner844
Yorumlar (3)
TekgerçekDüzce 1 ay önce
Böyle gençlere her yerde ihtiyacımız var çalışkan nitelikli ve hatta tersine mühendislikte çok ileri gitmiş gençlerimiz çok iyi olmuşlar helal olsun. Okul müdürümüz Devrim hocamada helal olsun. Tebrikler
Masallah 1 ay önce
Masalllah Rabbim sayilarini artirsin.
Yusuf Altundal 1 ay önce
Mâşâllâh, tebrik ederim, Düzce 'nin dışarda tanınan marka okulu oldunuz gençler.