banner851

banner614

UZAKTAN EĞİTİMDE ÇOCUKLAR OKUMA YAZMA ÖĞRENEBİLECEK Mİ?

banner619

Düzce’de çocuğu 1. sınıfa başlayacak birçok anne-baba, salgın nedeniyle devam eden uzaktan eğitim sürecinde çocuklarının okuma yazmayı öğrenemeyeceğinden endişe duyuyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tedirgin velilere, "Okuma yazma öğrenilir. Hem de öyle güzel ve kolay öğrenirler ki şaşarız." mesajı verdi.

banner846
Eğitim 19.09.2020, 15:19 19.09.2020, 19:53
964
UZAKTAN EĞİTİMDE ÇOCUKLAR OKUMA YAZMA ÖĞRENEBİLECEK Mİ?
banner844

Düzce’de uzaktan eğitim sürecinde çocuklarının okuma yazmayı öğrenemeyeceğinden endişe duyan velilere, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan mesaj var.

Bakan Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, veliler arasında "Uzaktan eğitim sürecinde 1'inci sınıf öğrencileri okuma yazmayı öğrenemeyecek veya çok zorlanacak" şeklinde bir algı olduğuna işaret etti.

"Okuma yazma öğrenilir. Hem de öyle güzel ve kolay öğrenirler ki şaşarız, tıpkı bazı çocukların hiç kimse göstermeden durup dururken okumaya başlayıverdiği gibi... Bu, sahiden böyledir." ifadelerini kullanan Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Biraz zaman alacak ancak uzaktan eğitimdeki 1'inci sınıf öğrencileri de öğrenecekler. Okulların yüz yüze açılmasına 1'inci sınıf kademesinden başlama sebebimiz okuma yazma telaşı değil. Bu çocuklarla öğretmen arasında, okul arasında sosyal, duygusal bir bağ kurabilmek. Yoksa okuma yazmayı elbette öğrenecekler."

Çocukların, yanlarında "Uzaktan eğitimde bunlar nasıl öğrenecekler okuma yazmayı?" denildiğinde üzerlerinde baskı hissedeceğine dikkati çeken Selçuk, bunun normal zamanda da okuması geciken çocuğa yapılan baskı olduğunu belirtti.

Selçuk, "Bak arkadaşın okudu, sen geç kaldın, bak şu ne güzel yazıyor." demenin, çocuğun okuma yazmasını hızlandırmayacağını, sadece onu yoracağını, yavaşlatacağını ve süreci uzatacağını vurgulayarak, "Benim bu yılki 1'inci sınıf çocuklarım da okuma yazmayı normal zamandaki gibi öğrenecekler. Kimi uzaktan eğitimle, kimi yüz yüze... Kimi erken, kimi geç... Kimi takılarak, kimi akıcı... Ama öğrenecekler." değerlendirmesinde bulundu.

Paylaşımında "A" harfi ters yazılmış bir görsele de yer veren Selçuk, "İlk yazdığım A harfi böyle bir şeydi." ifadesini kullandı. Öncü Haber/AA

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (3)
deniz 11 ay önce
veli ve öğretmen olarak tüm çocukların okullara dönmesini destekliyoruz, tabii gerekli önlemler ile beraber
okur 11 ay önce
yazmasın okumasın bısene gec gıtsın yeterkı corena virüs çoçuklara gecmesın ben sahsen yollamıyorum çocukları yapacak bırsey yok evde okuma yazma öğrenır
Hasan 11 ay önce
Mart buyana hiç okul açıldı mı. Hiç okullarda derslik artırıldı mı. Camiler artı yenileri açıldı. Neden böylr