banner851

banner614

UZMANINDAN KARİYER TÜYOLARI 

banner619

Düzce Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Koordinatörlüğü ile Kariyer.net’in iş birliği ile gerçekleştirilen online konferansta, öğrencilere iş arama sürecinde bilmesi gereken birçok önemli konu anlatıldı.

banner846
Eğitim 15.05.2020, 11:00 15.05.2020, 10:43
631
UZMANINDAN KARİYER TÜYOLARI 
banner844

Online konferans yöntemi ile öğrencilerle bir araya gelen Kariyer.net Pazarlama İletişimi Müdürü Tuba Karadağ İyiokur, İngilizce’nin ve stajın önemine değinerek, Kariyer.net’te şuanda eleman arayışı devam eden 460 firma olduğunu ve staj alımlarının da devam ettiğini vurguladı.

İşe girme sürecinde stajın bir ayırt edici özelliği olduğunu ve staj yapmayan öğrencilerin mutlaka stajını yapması gerektiğinin altını çizen Tuba Karadağ İyiokur, Kariyer.net’teki öğrencilerin CV’si incelendiğinde yüzde 60’ında en az bir staj deneyiminin yer aldığını, yeni mezunlarda ise bu sayının yüzde 80’leri bulduğunu belirterek, iyi bir staj deneyiminin en az iş arayışında bulunan yüzde 40’lık bir dilimin önüne geçmede şart olduğunu ifade etti.

CV’nin hangi özellikleriyle öne çıktığını ya da değerlendirmeye bile alınmadığını, işverenlerin CV’de en fazla dikkat ettikleri hususları ve genel manasıyla CV’den beklenen anlatım şekline de değinen konuşmacı, alınan sertifikaların, gidilen seminerlerin ve seminer tarihinin CV’ye yazılmasının iyi olacağını söyledi.

Özgeçmişte yer alan özet kısmında CV içerisinde yazılanları değil de ben kimim, benim yetkinliklerim ne, hedeflerim ne, bu firmaya neler katabilirim gibi kendisi ile ilgili bir yazı yazmasının daha iyi olacağını katılımcılarla paylaşan İyiokur, işverenlerin yetkinlik olarak sorumluluk sahibi olanları, değişim ve yeniliklere açık olanları, kendisini sürekli geliştiren bireyleri tercih ettiklerini ifade etti.  CV’ye yazılan yetkinliklere işverenlerin özellikle dikkat ettiğini vurgulayan Tuba Karadağ İyiokur, varsa bu yetkinliklerini CV’lerinde kesinlikle belirtmelerini, çünkü işverenlerin sistemden otomatik bir şekilde bu yetkinliklere sahip olan bireyleri araştırabileceğini ifade etti.

İş arayışında sosyal ağların önemine de değinen İyiokur, sosyal çevresi iyi olan ve iletişim konusunda başarılı olan bireylerin bu şekilde de iş bulma olasılıklarını arttırdıklarını söyledi. Kariyer.net iletişim departmanında stajyer olarak çalışan kişinin de bir üniversite etkinliği sırasında kendisi ile irtibat kurduğunu ve daha sonra sosyal platformlardan kendisini ekleyerek iş arayışında olduğunu belirttiğini ve bu şekilde işe alındığını anlatan Pazarlama İletişim Müdürü Tuba Karadağ İyiokur, bu noktada kendi hikayesini yazan, iş arama serüveninde fark yaratanların daha kolay iş bulabildiklerinin altını çizdi.

Öğrencilerden gelen soruların yanıtlanması ile sona eren etkinlikte; iş arama, kariyer adımları ve geleceğin meslekleri ile ilgili birçok soru cevap buldu.

Yorumlar (1)
cenk 1 yıl önce
Bence sistem degismeli daha cok meslekli kabiliyetli gencler egitilmeli once insanlik ahlak ogretilmeli,heryilayni okullardan binlerce ogrenci mezun esksi gbi az dgl ama bu sistem ilerde tikanabilir diplomalar elde kalabilir is potansiyeli cok dusuk
21°
kapalı