banner851

banner614

VALİLİKLERE YAZI GÖNDERİLDİ

banner619

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, dershanelerin 'özel öğretim kursları'na dönüştürüleceğine yönelik Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'ne rağmen bazı dershaneler yeni eğitim dönemi için kayıt aldıklarını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı da, dün 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelge ile, "gerekli dönüşüm işlemini gerçekleştirmediği halde kanuna aykırı olarak eğitim faaliyetini yürüten yerler hakkında" işlem yapılacağını duyurdu.

banner846
Eğitim 13.08.2015, 12:59
3000
VALİLİKLERE YAZI GÖNDERİLDİ
banner844
Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili kararının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kurumlarla ilgili düzenlemeyi belirlediği Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği, 8 Ağustos’ta Resmi Gazete ’de yayımlandı. Buna göre, yasada ‘dershane’ tanımı kalmadığı için bu kurumların ‘özel öğretim kursları’na dönüştürülmesi öngörüldü. Ancak bakanlığın yönetmeliğine rağmen kimi dershaneler yeni eğitim dönemi için kayıt aldıklarını açıkladı. Bakanlık ise 12 Ağustos’ta Bakan Nabi Avcı imzasıyla yayımladığı genelge ile “gerekli dönüşüm işlemini gerçekleştirmediği halde kanuna aykırı olarak eğitim faaliyetini yürüten yerler hakkında” işlem yapılacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı ise, dün 81 ilin valiliklerine gönderdiği, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzalı bir genelge ile, “gerekli dönüşüm işlemini gerçekleştirmediği halde kanuna aykırı olarak eğitim faaliyetini yürüten yerler hakkında” işlem yapılacağını duyurdu.

Özel öğretim kurslarının yapısı, amacı, kuruluş şartları, personel çalıştırma kriterlerinin yer aldığı genelgede şöyle denildi:
“TBMM tarafından herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığı sürece kanunda tanımı bulunmayan bu yerlerin, kanunda tanımlanmış özel öğretim kurumlarından birine dönüşmesi gerekiyor. Dönüşüm işlemi gerçekleştirmeyen bu yerler kanun ve yönetmeliğe uygun olarak gerekli dönüşüm işlemini gerçekleştirinceye kadar eğitim öğretim faaliyetleri yürütemeyecek, ücret ilanı ile öğrenci, kursiyer kaydı yapamayacak ve valiliklerce kendilerine öğretim personeli ataması da yapılamayacak. Gerekli dönüşüm işlemini gerçekleştirmediği halde kanuna aykırı olarak eğitim faaliyetini yürüten yerler hakkında genelge doğrultusunda işlem yapılacak.”(kaynak: radikal)
Yorumlar (3)
Anlamadım 6 yıl önce
Ya ben anlamadım kusura bakmayında biri açıklayabilirmi bu çocuklar okul saatleri dışında (dersane yada adı ne olacaksa artık) biyerlere gidip sınava hazırlanabicekm?
TEPEDEKİ BU İŞİ ÖĞRENEMED 6 yıl önce
BİRDE ŞU EĞİTİM İŞİNİ NABİ BEY ÖĞRENSEYDİ İYİ OLACAKTI. O ÖĞRENENE KADAR BİZİM NESİL NE OLACAK BİLMİYORUM :D
Bir Deli 6 yıl önce
deliye versek daha iyi yönetirdi ülkeyi.İnsanları maymuna çevirdiniz.Açıldı mı kapandımı,bu sene yerleştirme sınavı iki aşamalımı tek aşamalımı.Veliler darmaduman bu nasıl bir eğitim sistemidir böyle yap boz gibi ha dershane olmuş ha özel öğretim
16°
az bulutlu