banner851

banner614

VELİLERE ÇOK ÖNEMLİ UYARI!

2018-2019 eğitim öğretim yılı için ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin kayıt işlemleri devam ederken akıllara kayıt parası ve zorunlu bağış adı altında toplanan paralar geldi. Düzce’de konuyla ilgili gerekli araştırmaların yapıldığı ve ağır cezaların verildiği belirtildi.

banner619
Eğitim 13.07.2018, 18:15 13.07.2018, 18:56
2704

Özellikle son yıllarda öğrencilerin okul kayıtları sırasında velilerden kayıt parası ve bağış adı altında alınan paralar nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık velilere, “Kayıt parası vermeyin, bağış zorunlu değil” uyarısında bulundu.

Düzce’de de velilerin aklına, “Kayıt ya da bağış parası alınıyor mu?” gibi sorular gelirken Düzce Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit de haber merkezimizle yaptığı telefon görüşmesinde böyle paraların veliler tarafından verilmemesi gerektiğini söyledi.

Yiğit ayrıca, velilerin okula kayıt yaptırmaya gittiğinde böyle bir uygulamayla karşılaşması halinde mutlaka Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulunması gerektiğini ve bakanlığın bu konu üzerinde önemli çalışmalar yaptığını ifade etti.

Kayıt parası ve zorunlu bağış adı altında toplanan paraların yasal olmadığını da belirten Yiğit, velileri eğitim konusunda zora sokacak hiçbir uygulamayı benimsemediklerini ve bu konuda çok duyarlı olduklarını da sözlerine ekledi.

Haber: M.AYDIN

banner844
Yorumlar (9)
Adalet 3 yıl önce
Okul kaliteli olsun diyen veliler devlet okuluna bağış yapmazlar özel okula 12000 tl verirken çanları acimaz.egitim ozellesince güzel oluyor.yapilan bağışlar okul aile birliği kanalıyla kullanılıyor.denetim yapabilirsiniz...
Yorgun Veliye 3 yıl önce
Sayin yorgun veli senin verdigin veya vermeyip de vermiş numarasi yaptığın ger bir kuruşu okula ve ogrencilere harcanıyor. O okulda yapılanları hiç mi gözünüz görmüyor. Hem başarılı, temiz olsun hem de bedava olsun olmuyor. Okul idaresini suclarken iftira atman çok yanlış.
Misafir-2 3 yıl önce
Siz bir de okul müdürüne okul aile birliği başkanına sorun okulun maddi işlerini nasıl hallettiklerini kermes yap bağış topla el aç ona buna. Devletin okulların kullanması için para verdiğini mi zannediyorsunuz.gönül rahatlığıyla veriyorum
Misafir 3 yıl önce
Korkmayın sn. Veliler evladınız için bağış yapıyorsunuz. Her eline makbuz koçanını alana yardım ederken sorgulamıyorsunuz eğitim için harcanacak parayı şikayet edin diyorsunuz. Unutmayın okulların ihtiyaçlarının tamamı karşılanmıyor.
Veli 3 yıl önce
Kayıt parası da bir sorun evet ama öğrenci göçü de bir sorun merkezde oturmayıp merkez okullarına kayıt yaptırmak için para veriliyor sahte ikametler daha neler neler hiç mi farkında değiller böyle giderse köy okulları tek tek kapanır
İlhan 3 yıl önce
Öğretmenler bu paraları yemiyorya sonuçta yine çocuklarımıza harcıyor tuvaletler nasıl temiz kalacak okulda 500 öğrenci var
veli 3 yıl önce
Bu durum hep yaşanıyor.özellikle birinci sinifda istedigi ogretmene yazdirmak icin Para teklif edenlerde para isteyenlerde oluyor. Internet uzerinden otomatik kayit olsun bencesistem kurulsun sayın valim.
Murat Kütük 3 yıl önce
Vermesek almıyorlar bunu milli eğitim bilmiyormu boşuna bize uyarı yapıyorlar uyarıyı müdürlere yapsınlar vatandaşa değil
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın