banner851

banner614

VELİLERE FARKINDALIK EĞİTİMİ

“Öğrenme güçlüğü” olarak adlandırılan disleksiye dikkat çekmek için her yıl 1-7 Kasım tarihlerinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilen Disleksi Farkındalık Haftası kapsamında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalım tarafından okullarda öğrenci velilerine yönelik eğitim düzenlendi.

banner619
Eğitim 09.11.2019, 09:59
555
VELİLERE FARKINDALIK EĞİTİMİ

Kalıcı Konutlar Cumhuriyet İlkokulu ve 23 Nisan İlkokulu’nda gerçekleştirilen eğitimlerde, Düzce Üniversitesi Hastanesi Hemşiresi ve Disleksi Uzman Eğitimcisi Sona Koçak tarafından velilere sunum yapıldı. Disleksiyi, bir çocuğun zekası normal olmasına rağmen; okuma, yazma, matematik, konuşma, dinlenme, anlama ve kendini ifade etme becerilerinden bir ya da birkaçının yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük olması olarak tanımlayan Koçak, velilere disleksinin belirtileri ve çeşitleri hakkında bilgiler paylaştı. 


Her 5 kişiden birinin disleksi olduğuna dikkat çeken Koçak, zeka düzeyleri normal ve normalin üstünde olan çocukların da disleksi tanısı alabileceğini ifade etti. Öğrenme güçlüğünün tedavisinin, eğitim olduğunun altını çizen Koçak, disleksi tanısı konmuş çocukların bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından bireysel ya da grup eğitimleri alabileceğini belirtti.
Sona Koçak, velilere “Öğrenme güçlüğü çeken çocuklarınıza öğretmenleriyle ortak bir çalışma planı geliştirebilirsiniz. Çocuğunuzun tüm özelliklerini ve kapasitelerini tanıyarak bu alanda uzmanlaşmış eğitmenlerden bireysel eğitim alabilirsiniz” tavsiyesinde bulunarak sunumunu tamamladı.


Disleksiye farkındalık çekmek amacıyla düzenlenen eğitimlerin çok verimli geçtiğini ifade eden Koçak, eğitimin gerçekleşmesinde desteklerinden dolayı Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Safinaz Ataoğlu’na teşekkür etti.
HABER:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (2)
Alan Uzmani 2 yıl önce
Belirtilen eğitmenin bu konuda hic bir akademik çalışmasını göremedim.

MaşAllah ülkemizde her kez uzman,okuyan, üreten alan uzmanlarına ne lüzum var.
vatan sever 2 yıl önce
türkiye düşmanı can dündar ne işi var böyle bir eğitimde anlamak mümkün değil. başka insanmı yok koyacak oraya