banner851

banner614

YENİ SİSTEMİN AYRINTILARI BELLİ OLDU

banner619

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liselere girişte yapılacak merkezi sınav sistemin ayrıntılarını verdi. Yılmaz: “135 dakikada 90 soru sorulacak. Sadece 8. sınıftan soru sorulacak.”

banner846
Eğitim 27.11.2017, 13:35 27.11.2017, 17:26
1192
banner844

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, liselere girişte yapılacak merkezi sınavla ilgili "Bu sistemde sadece 8. sınıflardan soru sorulacak. Soru sayısını 60'dan 90'a çıkardık. 20 fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TRT Haber canlı yayınında TEOG sonrası yeni sisteme ilişkin şunları kaydetti:

Üniversite için soru sayısı artınca, biz de artırdık. 20 fen, 20 matematik, 20 Türkçe, 10 inkılap tarihi, 10 din kültürü ve ahlak bilgisi, 10 da yabancı dilden soracağız. TEOG'da çıkan sorular da bu dağılıma eşitti. 135 dakika verilecek. Tek oturumda olacak. 90 soru 135 dakikada yanıtlanacak.

"İsteyen öğrenci sınava girecek"
Etüt merkezlerinin çoğaldığı, okul dışı kaynaklara öğrencilerin yönlendirildiği şikayetleri gelince sınavın baskısını zorunlu olmaktan çıkardıklarını anlatan Yılmaz, "Yüzde 90 öğrencimiz kendi adresine dayalı, bölgesindeki okullara kaydedilecek. İsteyen öğrenci sınava girecek. Ancak öğrenci sayısı yüzde 10'a tekabül eden bir grubu sınavla öğrenci alan okullar statüsüne getireceğiz." açıklamasında bulundu.

Bakan Yılmaz, bu yıl 8'inci sınıfta okuyan 1 milyon 180 bin öğrencinin olduğunu söyledi.

Şu anki ve geçmiş yıllardaki öğrencilerin tercihi dikkate alınırsa yüzde 12 gibi bir oranın imam hatibe gittiğini bildiren Yılmaz, meslek lisesini tercih eden öğrencilerin oranının da yüzde 40 olduğunu, gerisinin de Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar lisesi, spor lisesi gibi okullara gittiğini ifade etti. (Kaynak: Sabah)

Yorumlar (7)
sssss 4 yıl önce
Benim evimin yakınındaki iki okulda meslek lisesi.Oraya göndermek istemiyorum.Ne saçma sapan bi durum..
Emekli Eğitmen 4 yıl önce
15 yıllık iktidarınızda 6 bakan ve defa sistemi değiştirerek bir ilke imza attınız.
Sonuç yine başarısız. SİSTEM DEĞİL SORUN SİZİN BAKIŞ AÇINIZ OLABİLİR Mİ?Neyse yakında SANDIK GELECEK BİZ SORUNU KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ.
Ne sistemi 4 yıl önce
15 yılda 8 kez değişen müfredat nasıl sistem oluyor Allah aşkına? Bunun adı olsa olsa sistemsizliktir. Yettiniz gayri, düşün yakamızdan boğuluyoruz.
Yolcu 4 yıl önce
Demek onceki sinavlarda 9. siniftam soruyorlais. ha bi de sikayet ediyorler sinavlarda mufredattan cikacais. bunlarim domindeki sinavlarfa daha once mufredat disi soruluyormus da denetim gorevi CHP deymis.
Sinavlar olmasin:)) herke 4 yıl önce
Madem sinav yapiliyo o zaman sistemi niye değiştirdiniz. Bunu açıklayın bakanim.
Çocuklarımız rekor kırack 4 yıl önce
İlhan akının kitaplarını okuyan çocuklarımız rekor kıracak.Böylece 2023, 2071 vizyonuna ulaşacağız.Vizyonunuz fevkaledenin fevkinde..
doğru 4 yıl önce
eğitim başarısı ile AFRİKA ortalamasını yakalayan hükümetimize başarılar.. biat etsin yeter kuzucuklar... durmak yok çökmeye devam.
22°
parçalı az bulutlu