banner614

YKS'NİN İLK OTURUMU BAŞLADI

banner619

Düzce'de koronavirüs tedbirleri doğrultusunda Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi saat 10:15'te başladı.

banner846
Eğitim 27.06.2020, 10:20 27.06.2020, 10:52
528
YKS'NİN İLK OTURUMU BAŞLADI
banner844

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca düzenlenen 2 milyon 437 bin 119 adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi başladı.Yükseköğretim Kurulunca alınan karar gereği, Temel Yeterlilik Testinde (TYT) geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave edilerek, 165 dakikaya çıkarıldı. Ayrıca merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekildi. YKS'nin ilk oturumu olan TYT, bu sabah saat 10.15’te başlarken, adaylara 165 dakika süre verildi. TYT'de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5'er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltiliyor.

Sınavda koronavirüs önlemleri alındı

Sınav binalarının/okulların sınavdan önce detaylı temizliği yapıldı ve dezenfekte edildi.YKS'nin her oturumunda, koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda adaylar sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra isterlerse sınav süresince maskelerini çıkarabilecek ancak görevliler maskelerini çıkarmayacak.Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı. Adaylar sınav binalarına girişte sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirildi.Okul bahçeleri girişinde/önünde kümelenmenin önlenmesi için ailelerin çocuklarını bıraktıktan sonra beklememeleri ve ayrılmaları önem arz ediyor.

Pazar günü YKS'nin tüm oturumları tamamlanacak

YKS'nin ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) 28 Haziran Pazar günü saat 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT'de "Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1" testi 40 sorudan oluşacak. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1'den 10, coğrafya-1'den 6 soru yanıtlayacak. AYT'nin "sosyal bilimler-2" testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Sosyal bilimler testinde tarih-2'den 11, coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak. Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise 28 Haziran'da 15.45'te başlayacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer alacak.2020-YKS'de adaylar yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu olacaklar, 12. sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmayacak. Adayların sınav saatinden en az bir saat 15 dakika önce sınav binalarında hazır olması gerekiyor. Adaylar, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak. ÖSYM takvimine göre, YKS sonuçları 28 Temmuz 2020'de açıklanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması var

Öte yandan YKS'nin yapıldığı 27 Haziran Cumartesi 09.30-15.00 ile 28 Haziran Pazar 09.30-18.30 saatlerinde 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Öğrenciler ve Veliler heyecanlarını Öncü Haber Mikrofonuna paylaştı

Heyecanlarını Öncü Haber mikrofonuna paylaşan öğrenci velileri, “Bugün çocuklarımız sınava girecekler. Onların gelecekleri için önemli bir sınav bu. Onlar kadar bizde büyük bir heyecan yaşıyoruz. Bugün sınava girecek bütün öğrencilere başarılar diliyorum” dediler.

“Bu sınav çocuğum için çok önemli”

YKS sınavının çocuğu için çok önemli olduğunu söyleyen bir öğrenci velisi, “Çocuğum sezonun başından beri bu sınava hazırlanıyor. Bugün de büyük bir heyecan içinde buraya geldik. Bu sınav çocuğum için çok önemli. Umarım çok iyi bir üniversiteyi kazanır. Ben bugün sınava giren bütün öğrencilere başarılar diliyorum” diye konuştu.

"Öğrenciler büyük stres yaşıyor“

Sınav nedeniyle öğrencilerin büyük stres yaşadıklarını söyleyen bir başka öğrenci velisi, "Sınav nedeniyle hem çocuğum, hem de biz çok heyecanlıyız. Sınav nedeniyle öğrenciler çok büyük stres yaşadı. İnşallah sınava giren bütün çocuklarımız başarılı olur“ şeklinde konuştu.

"Çok heyecanlıyız"

Sınava giren öğrenciler ise çok heyecanlı olduklarını söylediler.

Sınavdan başarı beklediğini söyleyen bir öğrenci, "Aylardır bu sınava hazırlanıyoruz. İnşallah soruların hepsini yaparım. Çünkü hedeflerim var ve benim o hedeflerime ulaşmam lazım“ ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
14°
kapalı