banner851

banner955

YURTLARDA BESLENME DESTEĞİ BİN 800 TL

Düzce’de Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtların ikinci fazda yerleştirme sonuçları tamamlandı. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, “İkinci faz yerleştirme sonuçlarını yüzde 92 olarak gerçekleştirdik. İlk fazı nasıl rekorla tamamladıysak ikinci fazı da önemli bir rekorla tamamlamış oluyoruz” dedi.

Eğitim 30.09.2022, 09:30 29.09.2022, 15:04
915
YURTLARDA BESLENME DESTEĞİ BİN 800 TL

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Ankara Site Yurdu içinde bulunan Yurt Koordinasyon Merkezi’nde bakanlık yurtlarının yerleştirme sonuçlarının ikinci faz yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Bu yıl bakanlığa bağlı yurtlara 415 bin 305 öğrencinin başvuruda bulunduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, 12 kamu kurumunun değerlendirme ve analizleri ile gelir, başarı ve sosyal durum kriterleri göz önünde alınarak sürecin ilerlediğini anımsattı. 105 yurdun resmi açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt ücretlerinde artış olmadığını ilan ettiğini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yurtlar, aylık 250 ile 450 TL arasında değişen ücretlerle gençlerimize en güzel imkanı sunma prensibi ile devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı yurtlarında beslenme desteği olarak her ay bin 800 TL tutarında hizmet sunulacağını aktaran Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Gençlerimizin memnuniyetini ve ihtiyaçlarını giderme noktasında hayırlı olmasını diliyorum. Yurt sayısını ve kapasitesini büyüttüğümüz yurt ücretlerinde güncelleme yapamadığımız gibi bu yıl her ay bin 800 TL’yi beslenme desteği olarak hizmete sunuyoruz. Beslenme yardımı tutarı ile gençlerimiz her gün değişen menüleri, kaliteli bir şekilde sunulan yemekleri, doyurucu bir şekilde hazırlanan yemekleri tüm hassasiyetle hiçbir fark ödemeden almış olacaklar. Aynı şekilde

uygulamamız kahvaltıda da sunuluyor. Kahvaltı tabakları, aynı beslenme desteği çerçevesinde gençlerin hizmetine sunuluyor. Kahvaltıya geç kalmış, kahvaltısını okula giderken yapmak isteyen arkadaşlarımız için de ücretsiz sandviç ve al götür tarzı bir uygulamayı başlatmış bulunuyoruz.”

Yurt yerleştirme sonuçlarında ilk fazda olduğu gibi ikinci fazda da rekor sayıya ulaşıldığını dile getiren Kasapoğlu, “Bugün itibarı ile ikinci faz yerleştirme sonucunu yüzde 92 olarak gerçekleştirdik. İlk fazı nasıl rekorla tamamladıysak ikinci fazı da önemli bir rekorla tamamlamış oluyoruz” dedi.

60 ilde yurt yerleştirme sonuçları tamamlandı

İlk fazda yurt yerleştirme sonuçlarının 41 ilde tamamlandığını belirten Bakan Kasapoğlu, “Bugün itibarı ile 60 ilimiz tamamen yedeksiz bir şekilde il merkezleri olarak neticelenmiş oldu. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Aydın, Bartın, Batman, Bingöl, Bolu, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Niğde, Ordu, Osmaniye, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yalova ve Yozgat’taki tüm başvuruları yerleştirdik. Diğer illerde de çok az yedeğimiz kaldı ve pazartesi, perşembe yerleştirme süreçleri de durmaksızın devam ediyor” dedi. İHA

Yorumlar (2)
İstemeyen vermezler 2 ay önce
Bugünde enerji bakanımız gelecek, yine siyasiler ilimizin, ilçelerimizin ihtiyaçlarını tesbit edip bir şeyler isteyeceklerine herzamanki gibi yakınında olup bir poz vermenin peşine düşecekler, şimdiye kadar hep böyle oldu. Gelen bir bakan ve o da bir insan niye neden ne istiyorsunuz diyecek değil, ağlamayan bebeğe mama verilmez deni r, yani Düzce ve ilçelerimizde enerji ve alakalı herhangi bir sorun yokmu doğalgazla ilgili vatandaşların ihtiyaçları sadece yerleşim alanına göre mi yapılıyor, büyük köylerimiz var faydala nmıyor, bunlara çözüm istesin sayın siyasilerimiz, yani sayın bakan boşuna gelmiş ilmasın, bir şeyler alabilelim.
Yurt sorunları var 2 ay önce
Sayın bakana, il müdürü ilçelerde de yüksek okulların olduğunu ve öğrencilerin kalmaya yerleri olmadığını ilçelere de yurt yapılmasının talep etmesi gerektiğini birilerini hatırlatması umuyorum. Siyasiler bakanın peşinde boş boş gezeceklerine bir işe yarasınlarda öğrencilerin mağduriyetini gidersinler. Ev kiraları ve özel konuk evleri kiraları 3 katladı, öğrenciler zor durumdalar. Yurtlar öğrenci sayısına göre yapılmalı ki mağdur olmasınlar, ilgili bir bakan geliyorsa isteklerin ve eksiklerin bir listesi yapılmalıdır. Öyle bakanın yanında poz vermeye sorunlar halledilmiyor.